Elektronik Sigara Zararları Nelerdir?

Elektronik sigara zararları

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Günümüzde giderek popülerleşen ve bir sigara bırakma yöntemi olarak görülmeye başlanan elektronik sigara zararları nelerdir? E-Sigara zararları açısından değerlendirildiğinde, bir sigara bırakma yöntemi olarak görülmeli mi? Peki elektronik sigara nedir? Elektronik sigara zararlı mı? Elektronik sigaranın zararları nelerdir? ve daha fazlası için Özel Avicenna Hastanesi olarak ele aldığımız bu yazımızı okuyabilirsiniz. 

Elektronik Sigara Nedir?

Elektronik sigara veya e-sigara, sigarayı bırakmaya çalışanlar arasında kullanımı artış gösteren bir cihazdır. Tıpkı normal sigara gibi vücuda nikotin girmesini sağlamaya devam eden bu cihazların, elbette bir takım zararları bulunmaktadır. Elektronik sigarların temel çalışma prensibi, içerisine koyulan nikotinli sıvının ısıtılarak buharlaştırılmasını ve bu buharın içeri çekilmesi sağlamasıdır. Genellikle pille çalışan bu cihazlar, duman yerine buhar çıkarır. Kullanıcıları tarafından bu nedenle buharlamak veya vaping tabiri kullanılır.

Elektronik sigaraların çeşitli şekilleri bulunur. Bazıları geleneksel sigaralara, purolara ya da pipolara benzerken, bazıları kalem ya da USB şeklinde görünebilmektedir. Bununla beraber, tek kullanımlık türleri ve doldurulabilen türleri de bulunmaktadır. Peki, elektronik sigara faydalı mı? Elektronik sigaraların içerisinde doldurulan sıvılarda nikotin, tatlandırıcı, propilen glikol ve bitkisel gliserin bulunmaktadır. Bu malzemeler ne kadar faydalı ise, elektronik sigara da ancak o kadar faydalı olabilir.

Bir elektronik sigaranın aromasının ne kadar sert olacağını, içerisindeki nikotin seviyesi belirlemektedir. ABD’de yapılan birçok çalışma, E-sigara likitlerinin üstünde yazan nikotin seviyesi ile içerisindeki nikotin seviyesinin birbiriyle uyuşmadığını göstermiştir. Çünkü bazı likitlere nikotin tuzu denilen madde koyulmaktadır. İçerisinde yüzde 5 kadar nikotin tozu bulunan bir likit, neredeyse 2 paket sigaradaki nikotine eşdeğer hale gelmiştir. Bu da nikotin tuzu zararları arasında yer alan sebeplerden biridir.

E-Sigara Zararları Nelerdir? Güvenilir Midir?

Elektronik sigara içen insanların birçoğu, E-sigaraların zararlarından haberdar olduklarını ancak normal sigara içmek kadar zararlı olamayacağını söylerler. Ancak e sigaranın zararları gün geçtikçe çok daha net gün yüzüne çıkmaktadır. ABD’de yer alan Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi, tetrahidrokanabinol içeriğine bağlı olarak 3000’den fazla akciğer hastalığı oluşan hasta bildiriminde bulunmuştur. Buna bağlı olarak da içeriğinde THC bulunan elektronik sigara sıvıları yasaklanmıştır.

Elektronik sigaraya dair yanlış algılardan birisi de, hamile kadınlar ve gençler için güvenilebilir olmasıdır. Ancak her ne olursa olsun içeriğinde nikotin bulunduran bu cihazların tüketimi oldukça zararlıdır. Çünkü nikotin, başlı başına çok zararlı bir zehirdir. Gençlerde beyin gelişimine zararlar verebilirken, anne karnındaki bebek için toksik etkiye sahiptir.

Hiç sigara içmeyen insanlar, e-sigara kullanmaya başlamakla beraber, nikotin bağımlısı olabilmektedir. Bu da elektronik sigara zararları arasında önemli bir yer tutar. Çünkü nikotin bağımlılığından kurtulmak için başlanıldığı sanılan elektronik sigaralar, hiç nikotin bağımlısı olmayan insanları bağımlı hale getirebilmektedir. E-sigara zararları yıllar içerisinde daha çok bilinecek ve daha çok sayıda keşif yapılacaktır.

Elektronik sigaraların ilk çıktıkları dönemlerde bir takım patlamalar yaşadıkları hatırlanır. Bu patlamalar, yeni cihazlarda giderek azalmış olsa da, içerisinde bulunan pillerin halen patlamak ihtimali yüksektir.

Elektronik Sigara ile Sigarayı Bırakmak Mümkün mü?

Elektronik sigaralar, bilimsel açıdan kanıtlanmış bir sigara bırakma yöntemi değildir. E-sigara kullanarak sigarayı bırakmaya yönelik yapılan çalışmaların sonuçlarının pek tutarlı olduğu söylenemez. Ancak çalışmalar, tıbbi nikotin replasmanlarına göre e-sigaraların daha etkili olduğunu belirtmektedir. Fakat sigarayı bırakmaya yönelik kanıtlar içeren e-sigara çalışmaları henüz netlik kazanmamıştır. Yine de sigarayı bırakmak isteyen ve bilimsel kanıtları pek de önemsemeyen insanların e-sigara kullanarak sigarayı bırakabildikleri gözlemlenmektedir. Sigarayı bırakmak için güvenilirliği kanıtlanmamış ve zararları gün geçtikçe ortaya çıkan elektronik sigara kullanımı yerine, ALO 171 sigarayı bırakma hattını arayabilirsiniz.

Elektronik Sigaranın Tehlikeleri Nelerdir?

Elektronik sigara tehlikeli midir sorusunun yüzde 100 kesin ve net bir cevabı vardır. Bu cevap, hiç kuşkusuz evettir. Ancak bu zararların halen bir kısmı gün yüzüne çıkarılabilmiş, birçoğu ise keşfedilmeyi beklemektedir. Çünkü elektronik sigaralar ilk olarak 2006 yılında piyasaya sürülmüşlerdir. Dolayısıyla elektronik sigara zararları açısından detaylı araştırmalar devam etmektedir. Öte yandan elektronik sigaranın akciğer, kalp ve diş sağlığı üzerindeki olumsuz etkilerinden rahatlıkla bahsedilebilir.

Sigarayı Bırakmak

Sigarayı bırakmak, özünde nikotin ürünlerinin tamamından uzaklaşmak anlamına gelmektedir. Çünkü sigarayı zararlı yapan en büyük etkenlerden birisi nikotindir. Vücuda nikotin almaya devam ederken, sigarayı bırakmaktan söz etmek mümkün değildir. Sigarayı bırakmak için araştırmalar yapan insanların sıkça karşısına çıkan elektronik sigara zararları anlatılmamakta, bir mucizeymiş gibi lanse edilmektedir. Oysa sigara kadar zararlı olan bu cihazların kullanımına bağlı olarak akciğer hastalığı geliştirenlerin sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Sigarayı bırakmak isteyen insanların ALO 171 sigara bırakma hattı gibi yerlerden destek alması gerekmektedir. Sigara zararları ile ilgili daha detaylı bilgiye ulaşmak isterseniz yazımızı inceleyebilirsiniz: “Sigara Zararları ve Bırakma Yolları Nelerdir?

 

Sıkça Sorulan Sorular

E-sigara içmek sağlığa zararlı mı?

Evet, sağlığa zararlıdır. Henüz etkileri tam olarak bilinmese de, akciğer hasarı ya da kanseri ile ilişkileri vardır.

Elektronik sigara içmek yan etki yapar mı?

Elektronik sigara ile artan pasif içicilik, kalp rahatsızlığı, akciğer ve mesane kanseri, astım krizi, çocukluktaki solunum yolu hastalıkları, ani bebek ölümleri ve akciğer yetmezliği gibi ciddi hastalıklara neden olur.

Elektronik sigara likiti zararlı mı?

E-sigara damar yüzeyinde ciddi ve geçici değişikliklere yol açar. E-sigara likitleri daha zararsız olsa da, vaporizasyon süreci ile propilen glikol ve gliserol gibi toksik bileşenlerden meydana gelmektedir.

 

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp ligasyonu, doğum kontrolü sağlamak için kullanılan bir yöntemdir. Diğer adıyla tüp bağlama yöntemi, yumurtalıklar ve rahim arasındaki fallop tüplerinin bağlanması yöntemidir. Bu cerrahi işlemde

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Halk arasında bağırsak fıtığı olarak da bilinen rektosel, kalın bağırsağın kadınlarda vajinaya erkeklerde ise mesaneye baskı yapmasıdır. Kalın bağırsağın bir bölümünün kadın üreme sistemi olan

Vajinoplasti (Vajina Daraltma) Ameliyatı Nedir?

Vajinoplasti (Vajina Daraltma) Ameliyatı Nedir?

Vajinoplasti, diğer adıyla vajina daraltma ameliyatı, çeşitli nedenlere bağlı olarak gevşeyen vajina kaslarını sıkılaştıran bir operasyondur. Vajina duvarları çeşitli nedenlere bağlı olarak gevşeyebilmektedir. Bu durum

Labioplasti Nedir? Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Labioplasti Nedir? Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Labioplasti ameliyatı, vajinal açıklığın yan taraflarındaki deri bölgesinin boyutunu küçültmek için gerçekleştirilen bir operasyondur. Labioplasti operasyonu son zamanlarda uygulanan vajinal estetik ameliyatları arasında sıklıkla uygulanmaktadır.

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣