Osteopati Manuel Terapi

Osteopati (Manuel Terapi) Nedir?

Osteopati, insan bedeninde yer alan dokuların fonksiyonlarını tedavi etmeye yönelik olarak geliştirilen bir tedaviler bütünüdür. İçerisine anatomiyi, fizyolojiyi, patolojiyi, nörolojiyi, beslenme fizyolojisini katan ancak semptomlardan daha ziyade nedenleri ortadan kaldırmaya odaklanan bir tedavi sistemidir.

Osteopati, tedavi sürecinde bütünsel hareket eder ve tüm vücudu tedaviye dahil eder. Osteopatlar sorunlu bölgeye odaklanmak yerine, bütün vücut sistemlerini dengelemeye ve genel sağlık seviyesini yükseltmeye odaklanırlar. Tedavi sürecinde osteopatik manuel terapi tekniklerinden faydalanılır ve açma, germe, basınç ve direnç uygulamaları yapılır. GTOS terapi yönteminden farklı olarak, tedavide hiçbir cihazdan faydalanılmaz.

 

Avicenna Fizik Tedavi Merkezi Hakkında Bilgi ve Fiyat Al

 

Kimlere Osteopat Denebilir?

Osteopatlar, insan bedenindeki bütün fonksiyon problemlerinin anatomik, fizyolojik, patolojik, nörolojik, psikolojik ve diyetik gibi çok yönlü sağlık bilimleri dahilinde hasta değerlendirmesi yapan ve bu klinik bulgular ışığında oldukça özel bir manuel terapi uygulayan terapistlere denir. Manuel terapi, elle yapılan tedavi anlamına gelmektedir.

Bir osteopat olabilmek için temel sağlık bilimleri üzerinden 3500 saat eğitim almak gerekir. Bu eğitim ancak doktorlar ve fizyoterapistler alabilmektedir. Daha sonra bu eğitimi alanların ek olarak 1350 saatlik bir osteopatik eğitim almaları şarttır. Mezuniyet sonrasında alınan bu eğitimden sonra osteopat olmaya hak kazanılır. Amerika ve Avrupa ülkelerinde 5 yıllık eğitim veren osteopati yüksek okulları bulunmaktadır.

Bir osteopat, sinir sistemini, dolaşım sistemini ve lenf sistemini olumlu yönde etkilemek için kaslara, eklemlere ve dokulara odaklanır. Manuel terapi ile hem teşhis hem de tedavi elle yapılabilmektedir. Tamamlayıcı bir tedavi olarak görülmelidir ve geleneksel tedavilerin yanında uygulanmalıdır.

Osteopatinin İlgi Alanları

Aşağıda yer alan alanlarda manuel terapi ile iyileşme mümkündür:

  • Artrit
  • Ayak, ayak bileği, kalça ve diz ağrısı
  • Sırt ağrısı, boyun ağrısı ve siyatik
  • El, omuz ve dirsek ağrısı
  • Baş ağrısı
  • Fıtık tedavisi
  • Tenis ve golfçü dirseği
  • Hamilelik, spor yaralanması, iş yeri gerginliği ya da sindirim problemleri sebebiyle postüral problemler
  • Nevralji

Osteopati uzmanları, zaman zaman kendilerinin tedavi edemeyeceği hastalıkların tanısını koyabilirler. Böyle durumlarda hastaların başka uzmanlara yönlendirilmesinde fayda vardır.

Osteopati Tedavisi ile Neler Beklenmelidir?

Osteopati, bir kişinin kaslarını ve eklemlerini harekete ettirerek, esneterek ya da masaj yaparak sağlık problemlerini saptamanın ve tedavi etmenin önemli yollarından birisidir. Osteopatlara göre bir insanın sağlıklı olabilmesi için, kemiklerinin, kaslarının, bağlarının ve tüm bunlarla birlikte uyumlu çalışan bağ dokusunun sağlıklı olması gerekmektedir. Bu yüzden manuel terapi uygulaması ile germe, açma ve masaj yöntemleri kullanılır. Böylece eklem hareketliliğini arttırmak, kas gerginliğini gidermek, dokulara kan akışını arttırmak ve vücudun iyileşmesine yardımcı olmak mümkün olur. Osteopatlar bir dizi fizik tedavi tekniğinden faydalanırlar. Bu tedavilerin içerisine ilaçlar ya da ameliyatlar dahil değildir. Tedavi süreci elle yani manuel terapi olarak yürütülür.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Her tedavide olduğu gibi manuel terapi tedavilerinde de bir takım riskler bulunur. Osteoporoz (kemik erimesi) hastalarında kemik kırılması, uyuşma ve karıncalanma gibi yan etkiler oluşabileceği için dikkatli olunması gerekir. Nadiren görülse de, felç, disk kayması, uzuv ağrıları, sinir hasarı, kas gücü kaybı ve mesane, bağırsak problemleri ortaya çıkabilir. Böyle durumlarda acil tıbbi yardım almak gerekir.

Hamile insanların, manuel terapi almadan önce mutlaka doktorlarından izin almaları gerekmektedir. İzin alınsa bile, alanında uzmanlaşmış bir osteopattan fizik tedavi alındığından emin olunmalıdır. Bazı osteopatlar bebeklerin baş ağrılarını, sindirim problemlerini ya da kolik gibi aşırı ağlama sorunlarını tedavi edebildiklerini iddia ederler. Böyle durumlarda çocuğunuzun doktorundan izin almanız faydalı olacaktır.

Osteopatik terapilerde osteopatlar olabildiğince nazik olmaya çalışır. Ancak uygulanan fiziksel tedavi sebebiyle bir hastanın tedaviden sonraki ilk 24 ile 48 saat aralığında ağrılar hissetmesi doğaldır. Ancak ağrılar beklenmedik bir şekilde azalmak yerine giderek artıyorsa ya da 2 gün geçmesine rağmen ortadan kaybolmuyorsa, bir hastaneye gitmekte fayda vardır.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Osteopati nedir?

Hastaların farklı manuel terapi yöntemleri ile herhangi bir ilaç ya da cerrahi yönteme başvurulmadan tedavi edilmesini sağlar.

Osteopati nasıl yapılır?

Sadece ağrı hissedilen kısma odaklanmadan, vücuttaki bütün sistemleri dikkate alarak elle yapılan muayene özelliği taşır.

Osteopati ne işe yarar?

Vücuttaki yumuşak dokularda gerginlik artışlarını ve buna bağlı olarak gelişen eklem fonksiyon bozukluklarını tespit eder. Ayrıca rahatsız olan eklemi yeniden dengeler ve iyileşmesini sağlar.

 

Avicenna Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü Doktorları

Leave a Reply

Your email address will not be published.