Endoskopi Biyopsi Sonuçları

Endoskopi

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Gastrointestinal sistem hastalıkları tespitinde mide dokusundan alınan parçaların patoloji laboratuvarına gönderilmesine endoskopi biyopsi adı verilir. Mide biyopsisi olarak da bilinen bu işlem ile hastalıkların tanısı gerçekleşir. Bu hastalıklar ülser, mide kanseri, gastrit gibi sindirim sistemi hastalıklarıdır. Peki, endoskopi biyopsi işlemi nasıl yapılır? İşlem sırası ve sonrasında dikkat edilmesi gereken detaylar nelerdir?

Avicenna Hastanesi olarak kaleme aldığımız bu yazıda endoskopi biyopsi hakkında merak ettiğiniz tüm detaylara ulaşabilirsiniz. Mide hastalılarının tanısı için nasıl bir yol izlenmesi gerektiğini öğrenebilirsiniz. Bunun yanında olası sağlık sorunlarınız için kesin çözümlere başvurabilirsiniz.

 

Avicenna Endoskopi ve Kolonoskopi Merkezi

 

Mide Biyopsi Nedir?

Sindirim sisteme hastalıklarının tanı ve teşhisinde karşımız acıkan endoskopi biyopsisi, özellikle mide kanseri tanısında önemli bir yere sahiptir. Çok da riskli olmayan gastrit ve mide ülseri gibi rahatsızlıkların ihmali ve devamlılığı sonrasında karşımız acıkan mide kanseri noktasında erken teşhis önemli bir noktadır. Mide biyopsisi yapıma amaçları arasında kanser teşhisinin yanında midede gerçekleşen olumsuz durumlar ve helikobakter pilori bakterisinin saptanması da yer alır.

Söz konusu saptama ile olası bakterilerin mide üzerinde daha fazla gelişip gelişmediği kontrol edilir. Özellikle genetik olarak mide hastalığı ve mide kanseri riski taşıyan kişilerin endoskopi işlemini düzenli olarak yaptırması ve hekimin gerekli gördüğü durumlarda mide biyopsisine başvurulması gereklidir.

Endoskopi Biyopsi Nasıl Yapılır?

Hasta adına en etkili tedavi yöntemine karar verilmesi amacıyla sıklıkla endoskopi biyopsi karşımıza çıkar. Söz konusu yöntem özellikle mide kanseri gibi riskli rahatsızlıkların tespiti açısından önemli bir yere sahiptir. Hekiminizin gerekli gördüğü durumlarda uygulanan mide biyopsi işlemi, bazı etkin belirtilere sahip hastalar da sıklıkla karşımıza çıkar. Mide biyopsisi istenen durumlar ve belirtiler şu şekildedir:

 • Dışkıda renk ve şekilde değişmesi,
 • İştahsızlık hissi ve ani kilo kaybı yaşanması durumu,
 • Midede süregelen ağrı,
 • Uzun süreli ve geçmeyen mide bulantısı,
 • Mide bulantısına bağlı olarak sürekli kusma eğilimi,

Söz konusu belirtilere sahip olan hastaların mutlaka hekime başvurması gereklidir. Bu belirtilere sahip hastalara uygulanan kan tahlili veya fiziksel muayene ile kesin sonuç alınmaması durumunda mide biyopsi işleminin uygulanması muhtemeldir.

Endoskopi Biyopside Neler Dikkat Edilmelidir?

Düşük riskli, bir işlem olan mide biyopsisi işlemi hastalardaki bazı yan etkilere yol açar. Bu yan etkiler yüksek oranla işlemin uygulanma stiline ve midede yaşanan hava basıncına bağlı olarak şişkinlik ve gaz sancısıdır. Birkaç gün arayla devam eden bu etkiler kısa sürede geçer.

Bununla beraber hasta işlem sonrası aynı gün eve dönebilir ve rutin hayatına devam eder. Fakat geçmeyen mide ağrısı, kusma ve halsizlik gibi durumların görülmesi noktasında işlemin gerçekleştirildiği hasta mutlaka bir hekime danışmalıdır.

Mide Biyopsi İle Tanı Koyulan Hastalıklar

Kan tahlili ve fiziksel muayene gibi uygulamalar kimi zaman kesin bir sonuç vermemesi muhtemeldir. Bu gibi durumlarda hastalıkların kesin tanı ve tedavisi için mide biyopsisi işlemi karşımıza çıkar. Peki, endoskopi biyopsi ile tanısı koyulan hastalıklar nelerdir? Bu işlem ile hangi hastalıların tedavi sürecine başlanır?

 • Mide kanseri tanısı
 • Helikobakter pilori bakterisinin saptanması
 • Mide ülseri
 • Reflü ve gastrit
 • Mide hücrelerinde hasar oluşumu,
 • Mide enfeksiyonu belirtileri,

Söz konusu hastalıkların mide biyopsisi ile 2-4 gün aralığında tespiti sağlanır. Alınan sonuçlara göre hekiminizin önerdiği tedavi süreci başlar.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Endoskopi biyopsi nedir?

Mide rahatsızlıklarının tespiti için ide dokusundan alınan parçaların patoloji laboratuvarına gönderilmesine endoskopi biyopsi olarak karşımıza çıkar.

Endoskopi biyopsi sonucu kaç günde çıkar?

Biyopsi sonuçları 2-4 gün aralığında hastalara ulaşır.

Mide kanseri tanısında endoskopi biyopsi önemli midir?

Endoskopi biyopsi işlemi özellikle kanser tanısı ve erken teşhiste büyük rol oynar.

 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣