Mide Kanseri Tanısı

kolon ve mide kanseri karın ve bağırsak ağrısı yaşayan kadın

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Mide kanseri, kolon kanseri ile karşılaştırıldığında bu iki hastalık ayrı kanser türleri olarak karşımıza çıksa da sindirim sistemi kanserleri olarak ortak çatı altında değerlendirilebilmektedir. Aynı sistem çevresinde ortaya çıkan bu kanser türlerinin erken teşhisi ile başarı oranının yüksek olduğu nitelikli bir tedavi uygulanır.

Avicenna Hastanesi Genel Cerrahi bölümü uzman hekimlerinin yönlendirmesiyle kaleme alınan bu yazıda mide kanseri ve kolon kanseri hakkında merak edilenleri inceledik ve hastalarımızın akıllarındaki soru işaretlerini gidermeyi hedefledik. İşte mide kanseri ve kolon kanseri hakkında bilmeniz gerekenler.

 

Avicenna Endoskopi ve Kolonoskopi Merkezi

 

Mide Kanseri

Bütün kanser türleri arasında en çok karşılaşılan 4. kanser türü olan mide kanseri, midedeki herhangi bir noktada ortaya çıkan ve sıklıkla lenf bezleri, akciğer, karaciğer gibi diğer organlara yayılım gösteren bir hastalıktır. Çeşitli sebeplerden kaynaklı olarak mide mukozasında malign tümör gelişimi ortaya çıkar.

Bu kansere bağlı olarak her yıl dünya genelinde 900 bin kişinin yaşamını yitirir. Kadınlara oranlara erkeklerde daha yoğun karşılaşılan mide kanseri, erken teşhisin ve doğru tedavinin uygulanmasıyla kontrol edilebilmektedir. İyi bir beslenme düzenine sahip olmak ve rutin doktor kontrollerine dikkat etmek kanserden korunmak için atılacak ilk adımlardır.

Mide Kanseri Nedir?

Mide kanseri erkeklerde akciğer kanserleri ve kadınlarda meme kanserlerinden sonra en yoğun karşılaşılan kanser türlerinden birisidir. Genetik yatkınlık, cinsiyet, çevresel etkenler ve beslenme tarzı en önemli risk faktörleridir. Bununla beraber gastrit gibi mide hastalıklarına neden olan helicobacter pylori bakterisinin de, zamanla midede kansere neden olabildiği bilinmektedir.

Kötü huylu tümörün mide içerisindeki lokasyonuna göre belirtiler farklılık gösterebilmektedir. Aynı şekilde kanserin evresi de, belirtilerin neler olacağını etkilemektedir. Ne yazık ki bu kanserin erken dönemde belirleyici belirtiler vermemesinden kaynaklı olarak, teşhisler genelde 3. ve 4. evredeyken koyulabilmektedir.

Mide Kanseri Belirtileri

Midede kötü huylu tümör oluşumu, beraberinde birçok belirti göstermektedir. Ancak bu belirtiler sadece kanser odaklı olmadığı için, hastaların hastalığı net bir şekilde fark etmeleri zaman almaktadır. Bu da erken teşhis şansını çoğu zaman ortadan kaldırmaktadır. Genel olarak belirtiler ise şu şekildedir:

 • Aniden gelişen iştah kapanması, en çok karşılaşılan belirtiler arasındadır.
 • Hastaların beslenme düzeninde bozulma ve istemsiz kilo kaybı görülmektedir.
 • Eğer tümör midenin yukarıdaki bölümündeyse hastada yutma güçlükleri ile ortaya çıkar.
 • Aynı şekilde tümör midenin alt bölümünde yer alıyorsa, mide bulantısı ve kusma gibi şikayetler oluşur.
 • Geğirti, dolgunluk, şişkinlik ve yemek borusu yanması gibi rahatsızlıklar ortaya çıkar.

Tüm bu belirtilere sahip olan hastalar vakit kaybetmeden genel cerrahi uzmanlarına başvurmalılar.

İlerlemiş Mide Kanseri Belirtileri

En belirgin ilerlemiş mide kanseri belirtisi, kanlı dışı ve kanlı kusmadır. Bununla beraber hastaların fazlasıyla zayıfladığı ve sürekli uyku halinde olduğu da gözlemlenir. Zor uyuma ve zor uyanma gibi belirtiler de kendisini gösterir. Gündelik aktivitelerin büyük bölümünde yardım ihtiyacı ortaya çıkar. Hasta odaklanma ve dikkat problemleri de yaşar. Daha da ileri seviyelerde iletişim problemleri yaşanır, zaman ve mekan farkındalığı sorunları ortaya çıkar.

Mide Kanseri Evreleri

Hemen hemen bütün kanserlerde hastaların yaşam süreleri ve alacakları tedavi, hastalığın hangi evrede olduğuna göre değişiklik göstermektedir. Bu sebeple, hastaya teşhis konduktan sonra, evresinin de hızla belirlenmesi gerekmektedir. Genel olarak evreler ve özellikleri ise şöyledir:

 • 1.Evre: Bu evredeki kanserde, kötü huylu kitle midenin mukozasından daha ileriye gitmemiştir. Kanserin lenf noduna ya da vücudun farklı bir organına yayılmadığı görülmektedir.
 • 2.Evre: Kanser, mukoza tabakasının altına doğru ilerler. Ancak henüz daha kas tabakasına kadar ilerlememiştir. Midenin yakınlarında bulunan 3 ile 6 adet lenf nodlarına yayılım meydana gelmiştir. Mide dışındaki farklı organlara metastaz yaptığı görülmemektedir
 • 3.Evre: Kanser, mide kaslarına kadar ilerleme göstermiştir. 7 lenf noduna birden yayılma gerçekleşmiş olsa da, mideden farklı bir organa yayılım gözlenmemektedir.
 • 4.Evre: Tüm kanserler için 4. evre, artık kanserin farklı organlara da yayıldığını anlatmaktadır. Aynı durum mide kanseri için de geçerlidir. Artık kanser, farklı organlara da yayılım göstermiş durumdadır.

Kanser türünün evlerine göre tedavi yöntemleri de değişiklik göstermektedir. 1. evredeki hastalarda endoskopik bir işlem yeterli olabilirken, 4. evredeki hastalar için kemoterapi uygulamasına gerek duyulmaktadır.

Mide Kanseri Nedenleri

Kanser hastalıkları için kesin nedenlerden söz etmek mümkün olmasa da, hastalar üzerinde yapılan araştırmalar, kanser hastalarının belli başlı ortak özelliklerinin olduğunu göstermektedir. Bu noktada kansere neden olan risk faktörleri şu şekildedir:

 • Şok, tütsü ve kurutma tekniklerinin uygulandığı tuzlu balıkları tüketimi,
 • Gençlik döneminde yüksek karbonhidrat ağırlıklı beslenilmesi,
 • C vitamini, E vitamini ve beta – karoten eksiklikleri
 • Nitrat ile ilgili gıdaların tüketilmesi
 • Midede helicobacter pylori bakterisinin bulunması
 • Alkol ve sigara kullanımı
 • Aileden gelen genetik yatkınlık

Tüm bu uygulamalar ve önlemlerle kanser hastalıkları önlenir ve daha sağlıklı bir yaşam için etkili adımlar atılır.

Mide Kanseri Teşhisi

Midedeki kötü huylu tümörlerin ortaya çıkardığı belirtiler, genellikle hazımsızlık olarak algılandığı için, hastalığın teşhisi büyük oranda gecikmektedir. Çeşitli belirtilerle doktora başvuran hastalara ilk olarak fizik muayene uygulanır ve ardından çeşitli testler yapılır. Bu tetkiklerden en seçkin olanı, gastroskopi tekniğidir.

Uç bölümünde ışık ve kamera olan esnek bir boru, hastanın ağzından midesine kadar götürülür. Burada midenin iç kısmı incelenir ve şüpheli olarak algılanan yerlerden örnek alımı yapılır. Alınan örnekler, kanser incelemesi için patolojiye gönderilir. Eğer kanser teşhisi gerçekleşirse, hastalığın evresini belirleyebilmek için MR gibi çeşitli görüntüleme yöntemlerinden ve kan tahlillerinden faydalanılır.

Mide Kanseri Tedavisi

Kanserlerde en seçkin tedavi yöntemi, kanserli dokunun çevresindeki az miktarda sağlıklı dokuyla beraber hastadan alınmasıdır. Bu işlem mide için gastrektomi ameliyatı olarak adlandırılır. Eğer midedeki kötü huylu hücre yayılımı lenf bezlerine kadar ulaşmışsa, lenf bezlerinin alımı da söz konusu olur. Eğer kötü huylu tümör hastanın midesinin tamamına yayılmışsa, midenin tamamı (total gastrektomi) alınır.

Doktorlar, uygun gördükleri hastalarda midenin yüzde 80’ini de alabilirler. Bu işleme subtotal gastrektomi adı verilmektedir. Hastanın yaşına, genel sağlık durumuna ve kanser evresine göre cerrahi işlem uygulanır. Bazı hastalara ameliyattan önce kemoterapi ve radyoterapi uygulanır. Aynı şekilde ameliyat sonrasında kemoterapinin ve radyoterapinin gerekli olduğu vakalar da bulunmaktadır. Özellikle lokal yayılım göstermiş olan kanserlerde başarılı sonuçlar alınabilmektedir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Sindirim sistemi kanserleri nelerdir?

Sindirim sistemi organlarından birinde ya da birkaçında ortaya çıkan malign tümörler, sindirim sistemi kanserlerini oluşturmaktadır. En çok karşılaşılanları ise, bağırsak kanseri, mide kanseri ve özofagus kanserleridir.

Mide kanseri belirtileri nelerdir?

Sebepsiz kilo kaybı, şişkinlik, hazımsızlık, ishal, kabızlık, kusma ve yorgunluk gibi belirtiler, ortak belirtiler arasındadır.

Mide kanseri nedenleri nelerdir?

Gençlik döneminde yüksek karbonhidrat ağırlıklı beslenilmesi, C vitamini, E vitamini ve beta, karoten eksiklikleri ve aileden gelen genetik yatkınlar gibi nedenler mide kanserine yol açar.

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Kontakt Dermatit

Kontakt Dermatit (Temas Egzaması)

Kontakt dermatit bir diğer adıyla temas egzaması, herhangi bir maddeye doğrudan ve ya dolaylı temastan sonra meydana gelen bir cilt rahatsızlığıdır. Cilt döküntüsüdür. Bu rahatsızlık

Diş Eti Estetiği

Diş Eti Estetiği (Pembe Estetik)

Diş eti estetiği diğer adıyla pembe estetik, diş etlerinin görünümünü, şeklini ve boyutunu iyileştirmeyi amaçlayan cerrahi ve ya cerrahi olmayan bir işlemdir. Estetik bir gülüş

Dış Gebelik Tanısı İçin Ultrason İşlemi

Dış Gebelik Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Dış gebelik yada diğer adıyla ektopik gebelik, döllenmiş yumurtanın rahim içine yerleşmesi gerekirken genellikle fallop tüplerinde( yumurtalıkları ve rahmi birbirine bağlayan bir yapı), nadiren de

Lazerle Saç Tedavisi: Saç Lazeri

Lazerle Saç Tedavisi: Saç Lazeri

Saç lazeri genellikle saç dökülmesi tedavisinde kullanılan bir yöntemdir. Lazer ışığı kullanılarak saç dökülmesini azaltmaya veya saç büyümesini sağlamak amacıyla kullanılan bir tedavi yöntemidir. Lazerle

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣