Gastrointestinal Sistem Hastalıkları

Gastrointestinal sistem, vücudun ana sistemlerinden birisidir ve ağız ile anüs arasında sindirim, çiğneme, emilim ve boşaltım gibi işlemlerden sorumludur. Gastrointestinal sistemde herhangi bir sorun yaşandığında, bireyin günlük yaşantısı olumsuz etkilenir ve hatta ölümüne neden olur. Bu yüzden yaşam fonksiyonların normal bir düzeyde devam edebilmesi için, gastrointestinal sistem işleyişi ve içerisindeki organlar oldukça önemlidir. Günümüzde pek çok farklı sebepten ötürü meydana gelen gastrointestinal sistem hastalıkları, medikal olarak ya da ameliyat yapılarak tedavi edilir. Peki daha detaylı bahsedecek olursak gastrointestinal sistem nedir? Gastrointestinal sistem hastalıkları nedir? Özel Avicenna Hastanesi olarak ele aldığımız bu konuyu okuyarak, bilgi sahibi olabilirsiniz.

Gastrointestinal Sistem Nedir?

Gastrointestinal sistem ne demek diye merak edip araştırma yapanlara, hemen yanıtını verelim. Ağızdan anüse kadar uzun tübuler yapı olarak tanımlanan gastrointestinal sistem, pek çok organı içinde barındırır ve temel görevi sindirimdir. Gastrointestinal sistem, çiğneme ve yutma, sindirim, emilim ve boşaltım olmak üzere 4 aşamadan oluşur.

Gastrointestinal Sistem Aşamaları

 • Çiğneme ve yutma: Ağız – farinks seviyesinde yer alan gıdaların, uygun şekilde ve uygun boyutlarda mideye ulaşması işlemine çiğneme ve yutma denir.
 • Sindirim: Çiğneme ve yutma işleminin ardından, mide ve ince bağırsaklardaki bu gıdaların enzimler yardımı ile parçalanması işlemine denir.
 • Emilim: Sindirim sisteminde emilebilir boyuta gelen yağ, karbonhidrat veya protein gibi moleküllerin, vitaminlerin ve minerallerin kan ve lenf sıvısına aktarılması işlemine denir.
 • Boşaltım: Emilmeyen gıda atıklarının depolanması ve anüs yardımı ile dışarıya atılması işlemine denir.
 • Sindirim sistemi: Ağız, farinks, yemek borusu, mide, ince ve kalın bağırsaklar, rektum ve anal kanal şeklindeki tübuler yapıdan ve bu yapı ile ilişkili olan tükürük bezleri, safra kesesi, karaciğer ve pankreas organların tümünden meydana gelir.

Gastrointestinal Sistemin Temel Görevleri

Gastrointestinal sistemin temel görevi sindirimdir ancak bunun yanında pek çok görevi de vardır. Örnek verecek olursak; pankreas sindirim için ince bağırsağa sindirim enzimlerini salgılarken bir yandan da insülin ve glukagon gibi hormonları da salgılar. Bundan yola çıkarak gastrointestinal sistem, sindirim görevinin yanı sıra organların, sindirim hareketlerini de hem yönetir hem de destekler.

Gastrointestinal Sistem Anatomisi

Sindirim sisteminin tübuler yapısı, içten dışa doğru mukoza, submukoza – muskularis propria – seroza olmak üzere 4 tabakadan oluşur. Bu tübuler yapı, besinlerin karıştırılmasına ve ileri doğru itilmesine yardımcı olur. Sindirim sisteminin duvar yapısı, organların işlevlerine göre uygun yapısal farklılıklar gösterir.

Gastrointestinal Sistem Hastalıkları Nelerdir?

 • Reflü
 • Hazımsızlık
 • Kabızlık – Basur (Hemoroid)
 • Makat çatlağı
 • Pankreas iltihapları
 • Kolitler
 • Kanserler (bağırsak, mide, karaciğer, pankreas ve yemek borusu)
 • Mide ülseri – Kanamalar
 • Gastrit sorunları
 • İshal
 • Safra kesesi taşı ve iltihapları

Gastrointestinal Sistem Ameliyatları

Gastrointestinal sistem hastalıkları tanısında veya tedavisinde, genellikle kolonoskopi ve endoskopik yöntemlere başvurulur. Ayrıca günümüzde pek çok gastrointestinal hastalıklarda, endoskopik tedavi yapılmaya başlanmıştır. Öte yandan gastrointestinal sistem ameliyatları, üst gastrointestinal sistem ve alt gastrointestinal sistem olmak üzere iki kategoriye ayrılır.

Üst Gastrointestinal Sistem Cerrahisi

 • Reflü
 • Mide ülserleri ve komplikasyonları
 • Midede meydana gelen iyi veya kötü huylu oluşumlar
 • Yemek borusu ameliyatları
 • Safra kesesi ve iltihapları gibi pek çok hastalık, üst gastrointestinal cerrahi bölümünde yer alır.

Alt Gastrointestinal Sistem Cerrahisi

Kalın bağırsak ve anal kanalda bulunan ve cerrahi gerektiren hastalıklara alt gastrointestinal cerrahi bölümü bakar. Tümoral oluşumlara bağlı bağırsak ameliyatları, anal fissür, fistül ve hemoroid gibi hastalıklar da bu bölümün içerisinde sayılabilir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Gastrointestinal sistem enfeksiyonları nedir?

Hem mide hem de ince bağırsak yolunu kapsayan viral, bakteriyel ya da parazitik enfeksiyonlardır. İshal, kusma ve karın bölgesinde ağrı gibi semptomları vardır.

Gastrointestinal sistem cerrahisi nedir?

Mide, kalın ve ince bağırsaklar, yemek borusu, karaciğer, anal kanal, anus, safra yolları ve pankreasın tedavisi yapılan hastalıkların tümünü kapsayan gastrointestinal cerrahi, genel cerrahi uzmanlık alanı içerisinde yer alır.

GIS hastalığı nedir?

Orta veya alt gastrointestinal sisteme bağlanabilecek semptomların bakıldığı fonksiyonel bozukluklardır.

 

Genel Cerrahi Hekimlerimiz


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.