Fizyoterapi Teknikleri Nelerdir?

fizyoterapi teknikleri uygulayan fizyoterapist ve kadın hasta

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Fizyoterapi teknikleri, fizyoterapistlerin hastalarının yaşam kalitelerini artırmalarına yardımcı olmak için kullandıkları tekniklerdir. Fizyoterapistinizin kullanacağı özel teknikler, yararlanmanıza veya kronik ağrı kaynağına bağlı olarak değişmektedir. Aşağıda yer alan fizyoterapi tekniklerini inceleyerek daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz.

Fizyoterapi Nedir?

Fizik tedavi ve rehabilitasyon, vücudumuzdaki hareket kısıtlamaların, ağrı sorunları ve hareket problemlerinin giderilmesinde kullanılan yöntemdir. Ameliyatsız tedavi tekniklerin uygulanabilen durumlar sayesinde, operasyona gerek kalmadan ağrı tedavisi sağlanabilir. Egzersiz fizyoloğunuz, ilk görüşmeniz sırasında ihtiyaçlarınızı değerlendirecek ve hareketliliğini geliştirmek adına kişiye özel plan oluşturacaktır.  Ağrı seviyenizi azaltmak için tasarlanmış bir tedavi planı geliştirilerek, problemin tedavisi sağlanabilir.

Kendinizi daha güçlü hissetmenize ve daha iyi olmanıza yardımcı olabilecek çok çeşitli fizyoterapi teknikleri uygulanabilir. Seanslarınız sırasında karşılaşabileceğiniz en yaygın fizyoterapi yöntemleri detaylarına bir sonraki başlığımızdan ulaşabilirsiniz.

 

Avicenna Fizik Tedavi Merkezi Hakkında Bilgi ve Fiyat Al

 

Fizyoterapi Teknikleri Nelerdir?

Fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamaları, birçok farklı problemin tedavisinde kullanılabilmektedir. Bu nedenle farklı problemlere uygulanabilecek birçok tedavi yöntemi olmaktadır. Fizyoterapi yöntemleri arasında;

Masaj Yöntemi

En popüler manuel terapilerden biri olan masaj, fizyoterapistlerin kaslarınızı ve dokularını manipüle etmesine, kan akışını artırmasına ve hareketliliği geliştirmesinde kullanılan tekniktir. Masaj tekniği ile yapılan kısa vadeli etkiler, stresi azaltmaya ve uykuyu iyileştirmeye de yardımcı olmaktadır.  Hastanın kaygı düzeyini düşürmeye yardımcı olmak gibi uzun vadeli faydaları da hastalıklar üzerinde etkili olmaktadır. Fizyoterapistiniz ile yapacağınız seanslarda, gerekli görüldüğü durumlarda masaj tekniğinden faydalanılabilir.

Hareket ve Egzersizler

Fizyoterapistiniz, bir yaralanmadan kurtulmanıza veya ağrı seviyenizi azaltmanıza yardımcı  olmak için belirli fizyoterapi egzersizleri uygulayabilir.  Ağrının bulunduğu bölgeyi çalıştırmaya yönelik belirli hareketler sayesinde hissedilen ağrı seviyesi düşürülür ve kan akışı hızlandırılır. Düzenli aktivite ile hareketliliğini artırabilir ve fizyoterapistiniz, yürüteç veya koltuk değneği gibi araçlarla sizi destekleyebilir.

İyileştirici egzersizler ve hareketler sayesinde, vücudumuzun dikkat edilmesi gereken kısımlarını güçlendirmenize yardımcı olunur. Bu egzersizleri genellikle evde fizyoterapi öncesinde fizyoterapistiniz ile planlayacaksınız.

Bantlama

Fiziksel tıp ve tedavinize ek destek sağlamak ve iyileşmenize yardımcı olmak için vücudumuzun belirli bölgelerine uygulanır. Bantlar sayesinde hasarlı bölgede stabilitazyon sağlanır ve bölgenin hızlı iyileşmesi desteklenmektedir. Özellikle sporcu yaralanmalarından sıklıkla tercih edilir.

Transkütanöz Elektriksel Sinir Stimülasyonu (TENS)

İster kronik ağrınız, ister akut ağrılarınız olsun, bir TENS ünitesi sayesinde ağrılarınızdan kurtulabilirsiniz. Fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezlerinden en sık kullanılan tekniklerden biri TENS cihazı ile sinir stimülasyonudur. Yapışkan pedler aracılığıyla vücudunuza bağlı birimler aracılığı ile sinir sisteminize elektriksel uyarılar gönderilerek, uyarımlar sağlanır.

Vücuda elektriksel darbeler göndermek kulağa acı verici gelse de sanıldığı gibi değildir. Elektrik dalgaları sinir sisteminin ağrı sinyallerini beyninize iletme yeteneğini azalttığın için sonuç aslında ağrıda bir azalma oluşmasını sağlamaktadır. Aynı zamanda, bu elektriksel uyarılar, doğal ağrı kesici görevi gören endorfin üretimini uyarmaktadır.

Akupunktur ve Kuru İğneleme

Bu eski şifa yöntemlerinden biri olan akupunktur ve kuru iğneleme, ağrıyı azalttığı ve iyileşmeye yardımcı olarak kullanılmaktadır. Hem akupunktur hem de kuru iğneleme, vücuttaki belirli noktalara son derece ince iğneler yerleştirilmesi yöntemidir.

Akupunktur ile amaç, meridyenin boyunca iğneler yerleştirerek vücuttaki enerjiyi geri kazanmaktır. Kuru iğneleme tekniğinde ise amaç tetik noktalara iğneler yerleştirerek ağrı ve kaslardaki gerginliği azaltmaktır. Her ikisi de ek eğitim gerektirdiğinden, tüm fizyoterapistler akupunktur veya kuru iğneleme yapamaz. Sertifikalı uzmanlar tarafından güvenli yapılmayan işlemler, faydalı sonuç göstermez. İstenilen etkiyi görebilmek için Avicenna Hastanesi fizik tedavi merkezi ile iletişime geçebilirsiniz.

Hidroterapi

Suda hareketler ile egzersizler yapmak, eklemlere uygulanan aşırı baskının azalmasını sağlayarak, hareketliliği arttırabilir.  Ayrıca, düşmekten zarar görme konusunda endişelenmenize gerek olmadığı için hidroterapi ile fizik tedavi uygulamaları hastalar için daha rahat geçmektedir. Egzersiz ve hareketler eşliğinde yapılan hidroterapi sayesinde fiziksel hareketlilik arttırılabiliyor.

Buz Uygulaması

Fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamasından sonra birçok fizyoterapist, seansınızın sonunda en az 15 dakika boyunca  buz uygulaması yapıyorlar. üzerinde çalıştıkları vücudunuza buz uygulama yaparak, iltihabın azalmasına yardımcı olurlar ve iyileşme sürecini desteklerler.

Sonuç

Fizyoterapistin sizin için hangi tedavi planını hazırlarsa hazırlasın, evdeyken bile onların tavsiyelerine uymanız çok önemlidir. Fizyoterapistin yanınızda olmadan hareketleri kendi başınıza uygulamanız tehlikeli olabilir. Bu nedenle seçilen yöntemi, evde fizik tedavi veya ayaktan fizik tedavi fark etmeksizin doktorunuza danışmanı unutmamalısınız. Aşırıya kaçmadığından emin olmak için tedavi planınızın ayarlanması gerekebileceğinden, tedaviniz sırasında herhangi bir ağrınız olursa bunu söyleyin. Dilerseniz, Avicenna International Hospital Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon doktorlarımız ile görüşerek, muayene olabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Fizik tedavi kaç seans sürer?

Fiziksel tıp ve rehabilitasyon uygulamalarının kaç seans süreceği ağrı ve zedelenmenin seviyesine bağlıdır. Ortalama fizik tedavi süresi 6 ila 10 seans arasında olmakla beraber, daha erken sürede tamamlanabilir.

Fizik tedavi seansları kaç dakika sürer?

Fizik tedavi seansları 1 saat kadar sürmektedir. Ancak yatarak fizik tedavi uygulamalarında, günde 2 saati bulan fizyoterapi görebilirsiniz.

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp ligasyonu, doğum kontrolü sağlamak için kullanılan bir yöntemdir. Diğer adıyla tüp bağlama yöntemi, yumurtalıklar ve rahim arasındaki fallop tüplerinin bağlanması yöntemidir. Bu cerrahi işlemde

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Halk arasında bağırsak fıtığı olarak da bilinen rektosel, kalın bağırsağın kadınlarda vajinaya erkeklerde ise mesaneye baskı yapmasıdır. Kalın bağırsağın bir bölümünün kadın üreme sistemi olan

Vajinoplasti (Vajina Daraltma) Ameliyatı Nedir?

Vajinoplasti (Vajina Daraltma) Ameliyatı Nedir?

Vajinoplasti, diğer adıyla vajina daraltma ameliyatı, çeşitli nedenlere bağlı olarak gevşeyen vajina kaslarını sıkılaştıran bir operasyondur. Vajina duvarları çeşitli nedenlere bağlı olarak gevşeyebilmektedir. Bu durum

Labioplasti Nedir? Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Labioplasti Nedir? Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Labioplasti ameliyatı, vajinal açıklığın yan taraflarındaki deri bölgesinin boyutunu küçültmek için gerçekleştirilen bir operasyondur. Labioplasti operasyonu son zamanlarda uygulanan vajinal estetik ameliyatları arasında sıklıkla uygulanmaktadır.

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣