Evde Fizyoterapi Nedir? Nasıl Uygulanır?

Evde Fizyoterapi yapılan hasta ve fizyoterapist

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Evde fizyoterapi, fizik tedaviye ihtiyacı olan ancak hareket kabiliyeti sınırlı olan veya randevularına getirecek aileleri olmayanlar için muhteşem seçeneklerden biridir. Evde fizik tedavi uygulamaları hakkında bilinmesi gerekenlere içeriğimizden göz atabilirsiniz.

 

Avicenna Fizik Tedavi Merkezi Hakkında Bilgi ve Fiyat Al

 

Fizyoterapi Nedir?

Fizyoterapi, insanların hareket problemlerinin üstesinden gelmelerine yardımcı olmak için fiziksel temas ve ekipmanların kullanıldığı yöntemdir. Etkin olarak kullanıldığı hastalıklar arasında; felç, Parkinson hastalığı, bel ve boyun fıtığı, yaralanmalar, kırıklar ve ağrı problemleri bulunmaktadır. Bu hastalıkların yanı sıra protez ameliyatları sonrası uyum süresince de fizyoterapiden yararlanılmaktadır.

Evde fizyoterapi ise, yatarak fizyoterapi veya ayaktan fizyoterapi yerine seçilebilecek yöntemlerden biridir. Ancak, evde fizyoterapi yöntemi alınabilmesi için fizik tedavi merkezine ulaşımı engelleyen bir durum olması, bu durumun sağlık raporu ile belirlenmiş olması gerekmektedir. Sağlık raporu yeterli olan kişiler evde fizyoterapist eşliğinde çalışma yapabilirler.

Evde Fizyoterapi Nasıl Uygulanır?

Evde fizyoterapist eşliğinde yapılan çalışmalar, özellikle pandemi döneminde daha popüler hale geldi. Hastalıkların azalttığı bağışıklık nedeniyle kalabalıktan uzak durulması adına evde birebir çalışmalar alternatif sağlıyor. Ev ortamında fizyoterapist ile çalışmak için rahat giysiler giymeli ve hareketleri yapabileceğiniz bir alan yaratılmalıdır. Fizyoterapistin, egzersiz hareketleri için yanında ekipman getirebilir.

Ekipmanlar eşliğinde, güvenli bir yönlendirme ile fizik tedavi hareketlerini tamamlayabilirsiniz. Uygulama yaklaşık 1 saat kadar sürecek olup, haftanın 2 günü evde fizik tedavi uzmanı ile çalışma yapılabilir. Evde fizik tedavi, hastane ortamında yatarak fizik tedavi kadar etkili bir işlemdir. Birçok açıdan avantaja sahip olduğu gibi bedeninizi ekstra yapmanıza gerek kalmaz.

Evde Fizyoterapi Faydaları Nelerdir?

Evde fizik tedavi, hastaların sağlıklarını geri kazanmalarına ve fiziksel güçlerini artırmalarına yardımcı olmadaki etkinliğini yıllar içerisinde kanıtlamıştır. Kişiin motor hareketlerdeki sorunlarla birlikte hareket etmekte zorlanmaya başlaması, evden dışarı çıkmasını zorlaştıracaktır. Hareket edemeyen hastalar veya travma sonrası adaptasyon sorunu yaşayan kişiler evde fizyoterapi almayı tercih edebilir. Evde fizyoterapi almanın faydaları arasında;

  • Hasta ve hasta yakınları için ulaşımda kolaylık sağlar
  • Kişiye özel bakım ve egzersiz programı sağlar
  • Daha hızlı bir iyileşme sürecine sahiptir
  • Hareket edemeyen hastalarda ulaşım sorunu ortadan kalkar
  • Daha iyi zaman yönetimi sağlanır
  • Kısmen uygun maliyetli
  • Aile desteği ve denetimi altında yapılır
  • Birebir ve kişiye özel planla çalışmalar yapılır
  • Salgın hastalıklar, hava değişiklikleri ve benzeri durumlar nedeniyle yaşanabilecek sağlık sorunlarının önüne geçilebilir
  • Birebir ders sayesinde eğitimler daha konforludur

Bahsedilen faydaların sağlanması için ancak fizik tedavi merkezine ulaşımda engel olduğunun sağlık raporu ile sabitlenmesi gerekmektedir. Sağlık raporunda belirtilen engelin yeterli olması durumunda evde fizyoterapist eşliğinde çalışabiliyorsun. Herkesin faydalanamadığı bu uygulamada doğuştan veya sonradan gelen bir hareket kısıtlaması aranıyor.

Evde fizik tedavi sgk tarafından karşılanmadığı için birçok kişi tarafından masraflı sayılabilecek bir bütçeye sahiptir. Sgk’nın karşılamadığı tedavi nedeniyle evde fizyoterapi, diğer uygulamalara göre biraz daha maliyetli olabilmektedir. Detaylar ve faydalar göz önüne alındığında evde fizik tedavi, hastaların fiziksel hareketliliğini artırmasında önemlidir ve ertelenmemelidir.

Sonuç

Evde fizyoterapi uygulamaları, travma sonrası hareket kaybı veya doğuştan hareket engeli bulunan hastalar için büyük bir fırsattır. Evde fizik tedavi alabilmenin konforunun yanı sıra, daha fazla egzersiz yapma fırsatı bulabiliyorlar. İlk defa evde fizyoterapist ile çalışacak kişiler Evde fizyoterapi seansına nasıl hazırlanılır? yazımıza göz atabilirler.

Sigorta kapsamında sayılmayan evde sağlık hizmetleri nedeniyle diğer uygulamalara göre biraz daha maliyetlidir. Ancak özel sağlık sigortaları veya tamamlayıcı sağlık sigortaları kapsamında, evde fizik tedavi masrafları karşılanabilir. Dilerseniz, detaylı bilgi için Avicenna Hastaneler Grubu iletişim numaralarından bizlere ulaşabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Evlere fizik tedavi hizmeti ne kadar?

Evde fizik tedavi uygulamaları, bulunduğunuz bölge veya ile göre değişiklik göstermektedir. Genellikle seans ücretleri fiyatı 150 ₺ ile 500 ₺ arasında değişiklik gösteriyor.

Evde fizik tedavi sgk karşılıyor mu?

Maalesef, hayır. Sgk kurumu, doğuştan engeliniz bulunsa dahi evde fizik tedavi ve rehabilitasyon ücretini karşılamıyor. Bu nedenle sgk anlaşmalı evde fizik tedavi hizmeti bulunmamaktadır.

 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Deflex Protez Tedavisi Nedir?

Deflex Protez Tedavisi Nedir?

Deflex protez tedavisi, diş protezlerinde kullanılan esnek bir malzeme olan Deflex ile yapılan bir diş protezi türüdür. Bu protezler, özellikle kısmi diş kayıplarında tercih edilmektedir.

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap, Çin hurması veya kırmızı hurma olarak da bilinen, birçok hastalığın ve problemin tedavisinde kullanılan bir bitkidir. Bu bitki, bir zeytini andıran çekirdeği bulunan yeşil

Propolis Nedir? Propolis Faydaları nelerdir?

Propolis Nedir? Propolis Faydaları nelerdir?

Propolis, arılar tarafından ağaç tomurcuklarından ve diğer bitki salgılarından toplanarak üretilen doğal bir arı ürünüdür. Arılar, propolisi kovanlarının iç yüzeyini kaplamak ve dış etkenlere karşı

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣