evde fizik tedavinin faydaları evde fizyoterapi yapılan kadın

Evde Fizik Tedavi Faydaları Nelerdir?

Evde fizik tedavi faydaları ile hastane ortamında fizik tedavi kadar etkili bir işlem görebiliyorsunuz. Evde fizyoterapi faydaları hakkında detaylara ulaşmak için içeriğimizi incelemeye devam edebilirsiniz.

Evde Fizik Tedavi Nedir?

Evde fizik tedavi uygulamaları,  fizyoterapi merkezine ulaşmakta zorluk yaşayan kişilerin tercih ettiği yöntemlerden biridir. Herkesin kullanmadığı bu seçenekten faydalanabilmek için sağlık raporu ile belgelenmiş bir hareket engeli olmalıdır. Engel durumuna göre evde fizik tedavi alan kişiler, uygulama planının hastaneden farklı olup olmadığını merak ediyor. Evde fizik tedavi etkili mi? sorusunun sıklıkla gündeme gelmesiyle birlikte, tedavi programının faydaları araştırılmaktadır. Evde fizik tedavi faydaları nelerdir? yazımızdan, merak edilenlere ulaşabilirsiniz.

Evde Fizyoterapi Faydaları Nelerdir?

Fizyoterapi uygulaması, hastaların sağlıklarını geri kazanmalarına ve fiziksel güçlerini artırmalarına yardımcı olmadaki etkinliğini yıllar içerisinde kanıtlamıştır. Fizyoterapi deneyiminizi daha da geliştirmek için fizyoterapistler eşliğinde çalışmalar yapmak çok daha güvenlidir. Motor hareketlerdeki sorunlarla birlikte hareket etmekte zorlanan veya hareket edemeyen hastalar evde fizyoterapi almayı tercih edebilir. Evde fizyoterapi almanın faydalarından bazıları şunlardır:

  • Hasta ve yakınları için kolaylık sağlar
  • Kişiye özel bakım sağlar
  • Daha hızlı bir iyileşme sürecine sahiptir
  • Hareketlilik sorunu nedeniyle ulaşım sorunu ortadan kalkar
  • Daha iyi zaman yönetimi sağlanır
  • Kısmen uygun maliyetli
  • Aile desteği ve denetimi altında yapılır
  • Birebir ve kişiye özel planla çalışılır
  • Salgın hastalıklar, hava değişiklikleri nedeniyle yaşanabilecek sağlık sorunlarının önüne geçilebilir
  • Birebir ders sayesinde daha konforludur

Bahsedilen faydaların sağlanması için ancak fizik tedavi merkezine ulaşımda engel olduğunun sağlık raporu ile sabitlenmesi gerekmektedir. Herkesin faydalanamadığı bu uygulamada doğuştan veya sonradan gelen bir hareket kısıtlaması aranıyor. Evde fizik tedavi sgk tarafından karşılanmadığı için birçok kişi tarafından masraflı sayılabilecek bir bütçeye sahiptir. Devlet desteği olmadan indirimli fizik tedavi uygulamaları alabilmek için farklı bir tamamlayıcı sağlık sigortanız olması gerekebilir. Ancak evde fizyoterapist eşliğinde çalışılması durumunda, kişinin daha hızlı iyileşmesi sağlanabilir ve güvenli hissettiği alanı bırakmak zorunda kalmamaktadır. Detaylar ve faydalar göz önüne alındığında evde fizik tedavi, hastaların fiziksel hareketliliğini artırmasında önemlidir.

Sonuç

Evde fizyoterapist eşliğinde fizik tedavi almak,  hastane veya fizik tedavi merkezine ulaşmakta zorluk yaşayan kişiler için avantajlardan biridir. Hem hasta hem de hasta yakınları için ulaşım büyük sorun olabilmekte. Aynı zamanda kişilerin bağışıklık sistemindeki güçsüzlük, hastalıklara karşı daha savunmasız hale getirmektedir. Çok kişinin bulunduğu fizik tedavi odalarında hizmet almak veya toplu taşıma ile seyahat etmek sağlıklarını tehdit edebilir. Bahsedilen durumların önüne geçebilmek adına sağlık raporu ile kanıtlanan durumlarda evlere fizik tedavi hizmeti alınabiliyor. Dilerseniz, Avicenna Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon uzmanı doktorlarımız ile görüşerek, detaylı bilgi alabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Evde kendi kendine fizik tedavi güvenli mi?

Herkese özel planlanan fizik tedavi programları, dikkatli yapılmadığı takdirde sorunlara neden olabilir. Kaslarda ve sinirlerde oluşabilecek sinirlere karşı dikkatli olmak adına evde fizyoterapist eşliğinde fizik tedavi işlemi daha güvenlidir.

Evde fizyoterapist ücretleri nedir?

Evde fizik tedavi sgk tarafından karşılanmadığı için uygulama ücretleri tedavi olacak kişinin sorumluluğundadır. Yaşadığınız ile göre değişiklik göstermekle beraber, evde fizyoterapist ücretleri 150 – 400 ₺ arasında farklılık göstermektedir.

Engellilere evde fizik tedavi hizmeti sunuluyor mu?

Doğuştan veya sonradan gelişen hareket sınırlamalarında, fizik tedavi hizmeti alınabiliyor. Engellilere fizik tedavi hizmeti için sağlık raporu gerekmektedir.

 

Avicenna Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü Doktorlarımız

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır:


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.