Göz Kapağı Düşüklüğü (Pitozis): Nedir? Ameliyatsız Tedavisi Mümkün mü?

göz kapağı düşüklüğü ameliyatı olan kadın

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Göz kapağı düşüklüğü, üst göz kapağının aşağı doğru aşırı sarkmasından meydana gelen bir durumdur. Görüşü engelleyen ve estetik görünüm bozukluğu yaratan göz kapağı sarkması (pitozis) hakkında detaylı bilgi için makalemizi inceleyebilirsiniz.

Göz Kapağı Düşüklüğü Nedir?

Pitozis olarak da bilinen göz kapağı düşüklüğü, göz kapağının aşağı doğru sarkması durumuna denmektedir. Pitoz, göz kapağı kaslarını kontrol eden sinirin hasar görmesiyle meydana gelmektedir. Kas gücündeki problemlerden kaynaklanan sarkmalarla birlikte göz kapağının görüşü kapatacak seviyede düşüklüğüyle sonuçlanmaktadır.

Göz Kapağı Düşüklüğü Neden Olur?

Göz kapağı düşüklüğü nedeni, göz kaslarındaki sinirlerin hasar görmesiyle alakalı gelişmektedir. Bazen doğuştan gelebilen, bebeklikten itibaren görülebilen pitoz, göz kapağının uzamasına ve görüş bozukluğu oluşmasına neden olmaktadır. Ancak bu durumu meydana getiren bazı nedenler bulunmaktadır. Göz kapağı düşüklüğü neden olur? diye merak ediyorsanız;

  • göz kapağı kaslarında zayıflık
  • kasları kontrol eden sinirlerde hasar
  • üst göz kapağında deri birikmesi
  • yaşlanmaya bağlı pitozis
  • doğuştan gelen görünüm
  • şeker hastalığı (diyabet)
  • gözün etrafına meydana gelen tümör
  • felç oluşması
  • göz kapağında arpacık çıkması
  • Horner sendromu

göz kapağı sarkmasına neden olabilecek durumlar arasında yer almaktadır. Hastalıkların veya tümör oluşumuna neden olduğu göz kapağı sarkması, alttaki rahatsızlığın düzeltilmesiyle tedavi edilebilir.

Göz Kapağı Düşmesi Belirtileri Nelerdir ?

Göz kapağı sarkıklığı, görünümde meydana gelen bozukluk nedeniyle kolaylıkla fark edilebilir. Ancak diğer belirtiler arasında;

yukarıda bahsedilen semptomların görülmesi durumunda, görme sorunu doğuracak durumların engellenmesi adına göz hastalıkları uzmanına başvurmanız gerekmektedir. Var olan semptomlar incelenerek, göz kapağı sarkması için neler yapılabileceği hakkında detaylı bilgi verilebilir.

Göz Kapağı Düşüklüğü Nasıl Geçer?

Pitozis, ilerlemesi durumunda daha fazla soruna neden olabileceği için tedavi yöntemleri düşünülmelidir. Göz kapağı düşüklüğü nasıl geçer diye merak ediyorsanız, bu durum için öncelikle göz sağlığı uzmanı ile görüşmeniz gerektiğini unutmayın. Temeli olmadan yayınlanan göz kapağı düşüklüğü egzersiz hareketleri, evde tedavi yöntemi olarak kulağa hoş gelebilir.

Ancak gözde bulunan kasların gevşemesinden, diyabet veya tümör kaynaklı sarkmaların tedavisinde göz kapağı egzersizleri işe yaramayacaktır. Bu süre zarfında göz kapağının daha fazla sarkması meydana gelebilir ve görüşünüzde ciddi kısıtlamalar oluşabilir. Bu nedenle göz kapağı düşüklüğü nasıl geçer? diye merak ettiğiniz durumlarda, tedavi yöntemleri için göz sağlığı uzman ile görüşmeniz önerilmektedir. Bir sonraki maddemizden pitozis tedavi yöntemleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

Göz Kapağı Düşüklüğü Tedavisi

Pitozis, tedavi edilebilir sorunlardan biridir. Pitozis tedavisi, görüşü engellemeden yapılarak göz tembelliği, göz yorgunluğu, bulanık görme sorunları oluşmadan tedavi edilmelidir. Özellikle çocuklarda göz kapağı düşüklüğü; günlük hayatı, okul süreci ve dış görünüşte kalıcı etkiler bırakabileceği için fark edildiği dönemlerde tanı ve tedavisi sağlanmalıdır.

Çoğu zaman düzenli göz kontrollerinde fark edilen pitoz, ameliyatlı ve ameliyatsız tedavi edilebilmektedir. Yetişkinler için genellikle ameliyatlı tedaviler tercih edilirken, çocuklarda göz kapağı düşüklüğü tedavisi ameliyatsız tercih edilmektedir. Yüz kısmında iz kalmaması adına ameliyatsız pitozis tedavisi tercih edilebilir. Pitozis tedavi yöntemleri arasında;

1. Cerrahi Yöntem

Gözde meydana gelen göz kapağı sarkması, tanı konulduktan sonra tedavisi için ameliyat gerekebilir. Çoğunlukla yetişkinlerde tercih edilen göz kapağı estetiği (blefaroplasti) operasyonu gerekebilir. Göz kapağında biriken fazla derinin çıkarılması ve göz kapağındaki yükün azaltılması sağlanır. Göz kapağındaki yükün azalmasıyla birlikte, göz kapağı istenilen pozisyona getirilebilir. Blefaroplasti işleminde aslında levator kası gerilmekte ve göz kapağının yukarı bir konumda durması sağlanmaktadır. Pitoz ameliyatı çocuklarda da uygulanabilmektedir. Çocuklarda oluşabilecek göz tembelliği (ambliyopi) olma ihtimali durumunda blefaroplasti uygulanabilir. Göz kapaklarının istenilen seviyeye getirildiği ameliyatlarla göz kapağındaki yük azaltılarak, görüş ve estetik görünümde düzeltme sağlanabilir.

2. Pitozis Koltuk Değneği

Göz kapağı düşüklüğü tedavisi ameliyatsız gerçekleştirilebilir. Pitozis koltuk değneği yöntemi ile, gözlük çerçevesinin içerisine bir ek eklemekten geçer. Cerrahi olmayan bu seçenekle göz kapağı olması gerektiği yerde tutularak sarkmanın önüne geçilmiş olur. İki tip olan pitoz koltuk değneğinden ilki ayarlanabilir diğeri takviyelidir. Tüm gözlük tiplerine uygulanabilen pitozis koltuk değneği, için göz sağlığı uzmanının önerdiği çerçeve tipine uygulanmalıdır.

Pitozis Önlemek Mümkün mü?

Göz kapağı sarkmasını önlemenin kesin bir çözümü yoktur. Sadece bilinen semptomların var ise düzenli göz kontrolü yaptırmanız gerekmektedir. Göz muayenesinde göz kapaklarının aşağı düşmesi kontrol edilecek ve görüşü engelleyen bir durum olmadan tedavi seçenekleri sunulacaktır. Bunun dışında diyabet, horner sendromu, felç gibi rahatsızlıklarının durumunda yine göz kapağında sarkma meydana gelebileceği gibi öncelikle neden olan hastalığı tedavi etmek önemlidir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Göz kapağı düşüklüğü tedavisi ameliyatsız sağlanabilir mi?

Evet. Göz kapağı sarkması tedavisi ameliyatsız kısmen sağlanabilir. Gözlüklere takılan pitozis koltuk değneği aparatı ile sarkmalar yukarı kaldırılabilir. Göz kapaklarının kalıcı tedavisi için üst kapak blefaroplasti ameliyatı gerekmektedir.

Üst kapak blefaroplasti ameliyatı neden yapılır?

Üst kapak blefaroplasti ameliyatı, pitozis tedavisi için uygulanır. Gevşeyen göz kapağı kaslarının gerilmesini sağlayan ameliyat 45 dakika – 1 saat aralığında sürmektedir.

Çocuklarda göz kapağı sarkması neden olur?

Çocuklarda pitozis doğuştan meydana gelebileceği gibi hastalıklar sonucu sonradan da oluşabilir. Genellikle ameliyatsız tedavi yöntemleriyle düzeltilmeye çalışılan çocuklarda göz kapağı sarkması, zamana bırakmadan tedavi edilmelidir.

 

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Dolgu Eritme İşlemi Nedir? Nasıl Yapılır?

Dolgu Eritme İşlemi Nedir? Nasıl Yapılır?

Dolgu uygulamaları, özellikle dudak, yüz ve elmacık kemiklerine uygulandığında yüze estetik görünüm katmaktadır. Ancak dolgu uygulamaları alanında uzman kişilerce uygulanıp riske atılmamalıdır. Dolgu eritme işlemi,

Kök Hücre Tedavisi

Kök Hücre Tedavisi Nedir?

Kök hücre tedavisi, insan vücudunda bulunan tüm organ ve dokulardan oluşan bir tedavi yöntemidir. Yaşlanmaya bağlı olarak meydana gelen cilt kırışıklıklarının tedavisinde kullanmakla beraber, daha

İp Askı Uygulaması Nedir?

İp Askı Uygulaması Nedir?

İp askı uygulaması, orta derecede yüz sarkmalarında, göz düşüklüklerinde kullanılan medikal estetik uygulamasıdır. Fransa da geliştirilen diğer adıyla Fransız ip askısı denilen bu yöntem, yüz

Mezoterapi İşlemi

Mezoterapi İşlemi

Mezoterapi, cildi gençleştirme, sıkılaştırma ve yenileme amacıyla uygulanan kozmetik bir prosedürdür. Mezoterapi cilt altındaki kolajen ve elastin gibi yapıları uyarmaktadır. Bu sayede cildin gençleşmesi ve

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣