Saç Ekim Yaşı Kaç Olmalı?

Saç ekim yaşı kaç olmalı konusunda endişe eden erkek

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Saç ekimi uygulamalarına artan talep gün geçtikçe çoğalmaktadır. Bazen 15 – 16 yaşındaki gençler bile saç dökülmesi problemi yaşadığı için saç ekimini düşünmektedir. Peki saç ekimi kaç yaşında yapılmalı? Saç ekim yaşı kaç olmalı? ve Saç ekim yaşı en erken kaç yaşında yapılır? gibi soruların cevabına Özel Avicenna Hastanesi olarak ele aldığımız bu makaleden ulaşabilirsiniz.

Saç Ekiminde Yaş Önemli midir?

Saç ekimi işlemlerinde yaşın ne kadar önemli olup olmadığı, durumdan duruma ve kişiden kişiye göre değişmektedir. Bazı zamanlarda kişinin yaşı, saç ekiminin başarısını etkileyen ana faktörlerden biri olur. Ancak bazı durumlarda da kişinin yaşı ne olursa olsun saç ekimi yaptırması gerekmektedir. Bu doğrultuda saç ekimi için en uygun yaş duruma göre değişmektedir. Örnek verecek olursak; 10 yaşındaki bir çocuk kaza geçirip hastalık sonucu saçlarını kaybetmiş ve kellik meydana gelmişse, saç ekimi operasyonu geçirebilir.

Öte yandan saç ekimi için yaştan önemli olan bir şey daha var o da saç dökülmesinin bitip bitmediğini belirlemektir. Aynı zamanda bazı durumlarda bu önem derecelerinin sıralaması değiştirebilir. Çünkü her insanın ihtiyaçları ve fiziksel özellikleri farklıdır. Bu nedenle kişiye doktorlar tarafından özel muayene ve konsültasyonlar yapılır. Kellik derecesi, kel olan bölgenin durumu ve donör bölgesindeki saç köklerinin sağlık derecesi ayrı ayrı incelenir. Bu incelemeler neticesinde kişi ile ilgili en doğru karara varılır.

Saç Ekim Yaşı Kaç Olmalı?

Saç dökülmesinin nedeni veya şeklinin henüz tam olarak belirlenmemiş olmasından dolayı 20’li yaşların başındaki genç erkekler, saç ekimi operasyonu için en iyi aday olmayabilirler. Uzmanlar en uygun saç ekimi yöntemini önermeden önce, saç dökülmesinin türü, saç dökülme şekli, donör saçın kalitesi ve saçsız alanın boyutu gibi pek çok şeyi dikkate alırlar. Daha genç hastalarda ise bahsettiğimiz gibi saç dökülmesinin şekli ya da şiddeti tam belli olmadığı için, bu operasyonda en uygun yaş 25 yaş üstü olarak kabul edilir.

Saç Ekimi İçin En Uygun Yaş Hangisidir?

Saç ekim yaşı kaç olmalı sorusu pek çok kullanıcı tarafından merak edilip araştırılırken, aynı zamanda bu operasyon için en uygun yaş aralığı da çok merak edilir. Erkekler için ortalama 40 yaş saç ekimi için en ideal zamandır. Çünkü saç dökülmesi sorunu yaşayan çoğu erkek 40 yaşında saçlarının son haline kavuşmuş olur. Bu yüzden saç dökülmesi sona erdikten sonra daha başarılı bir saç ekimi yapma olasılığı artar. Bu bilgiye rağmen her insan için aynı cevabı vermek çok doğru olmaz. Çünkü herkesin psikolojik özellikleri ve fiziksel yapıları farklıdır. Bunun için en doğru kararı saç ekimi uzman doktorları vermektedir.

Saç Ekimi İçin Doğru Yaşı Beklemek Gerekiyor mu?

Saç ekimi için doğru yaş herkes için değişebilir. Peki saç ekimi için bu doğru yaşı beklemek gerekir mi? Bu durum aslında zorunlu değildir ancak yine de sağlıklı saçlara kavuşmak için doğru yaşı beklemek gerekmektedir. Çoğu kişi saçları dökülmeye başladığı andan itibaren hemen saç ekimi yaptırmak ister. Ancak saç dökülmesi yaklaşık 40 yaşına kadar devam edeceği için, erken yaşta saç ekimi yapılması uygun olmayabilir. Çünkü erken bir dönemde saç ekimi yapılırsa, kökleri zayıflayan diğer saçlar dökülmeye devam eder. Bu durumda da saç ekimi uygulanan kısımlar dışında yeniden kellik sorunu yaşanır.

Saç Ekimi Hakkında Bilgi ve Fiyat Al

Saç Ekimi İçin Minimum ve Maksimum Yaşlar Nelerdir?

Saç ekimi için en ideal yaş aralığı 18 – 65 yaş arasıdır. 18 yaşından küçüklerin estetik yaptırmaları etik olarak doğru değildir. Bu nedenle 18 yaş altı kişilere saç ekimi yaptırmak için ailelerinden yazılı izin istenir. 65 yaş, canlı saç hücrelerinin azaldığı dönemdir ve bunun sonucunda kel bölgeye yeterince ekim yapılamaz. Böylelikle saç ekimi başarılı bir şekilde gerçekleşmez.

Erken Yaşta Saç Ekimi Zararları

Saç ekiminin çok genç yaşta uygulanması konusunda bazı riskler vardır. 20’li yaşlarının başındaki hastalar çoğunlukla saç dökülmeleri yaşadıklarında mutsuz olurlar ve hızlı bir şekilde bu durumun düzelmesini isterler. Buna bağlı olarak saçlarının iyi görünmesini istedikleri ve yaşın herhangi bir problem yaratmayacağını düşündükleri için saç ekimi operasyonunu gerçekleştirmek isterler. Ancak 20’li yaşlarda gerçekleşen operasyonlar, ileri yaşlarda bir takım problemlere neden olabilir. Saç dökülmesinin ilerleyici bir durum olmasından ve ameliyatta kullanılan donörün saç arzının sınırlı olmasından dolayı 25 yaşın altındaki kişiler ameliyat için risk oluşturmaktadır. Özellikle de bu durum genç yaşta saç kaybına uğrayan kişiler için geçerlidir. Çünkü ilerleyen zamanlarda saç dökülmeleri devam edebilir.

Öte yandan yanlış zamanda yapılan saç ekim işleminin bazı zararları bulunur. Aynı zamanda bu durum saç restorasyonu dışında diş prosedürleri ve kozmetik ameliyatlar için de geçerlidir. Nakil esnasında sinir hasarı riski düşüktür ancak yine de takip bakımı yapılması gerekmektedir. Nakil ameliyatı sonrası bakım, doktorunuzun iyileşme önerilerine uymanız ile ilgilidir. Ayrıca kafa derinize uygun bir biçimde bakmanız gerekmektedir. Saç yıkama talimatlarına düzenli olarak uymalı ve yorucu faaliyetlerde bulunmamalısınız. Saç ekim sonrasında doktorun verdiği ilaç ya da spreyler varsa, bunları düzgün şekilde kullanmalısınız.

Ekilen Saçlar Yaşa Bağlı Olarak Dökülür mü?

Saç ekimi başarılı bir şekilde gerçekleşmişse, sonraki yıllarda dökülme meydana gelmez. Öte yandan ekilen saçların dökülmesinde yaş ve cinsiyet gibi faktörler rol oynamaz. Ancak burada önemli bir ayrıntı vardır o da erkek tipi saç dökülmesi 40 yaşına kadar devam eder. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi 40’lı yaşlar saç ekimi için ideal yaştır. Aynı zamanda genç yaşta saç ekimi uygulandıysa ve bu genç yaştaki kişinin saç dökülmesi henüz durmadıysa, bir takım problemler yaşanabilir. Dökülme evresini tam olarak tamamlamayan zayıf saçlar döküldükçe, kişiler ekilen saçların döküldüğünü zanneder. Bu yüzden saç ekimi yaptırmadan önce saç dökülmesi sürecinin tamamlanması gerekmektedir.

Ekilen Saçların Büyümesinde Yaş Önemli midir?

İnsanlar yaşlandıkça hücrelerinde azalmalar meydana gelir ve hücre yenilenme süreçlerinde yavaşlamalar görülür. Bu durumlar her iyileşme sürecini etkilediği gibi aynı zamanda saç ekim sonrası süreci de etkiler. Saç köklerinin zayıflaması ile birlikte iyileşme süresi de uzar. Çünkü zayıf saç kökleri ekildikten sonra, ekilen bölgeye tutunması daha zor olur. Bu yüzden de yeteri kadar başarılı bir sonuç elde edilmeyebilir.

Bunun yanı sıra insanların fiziksel durumu da büyük ölçüde değişime uğrar. Bazı kişilerde yaş ilerlemesine rağmen saç kökleri daha sağlıklı olabilir. Bu kişiler yıllar içerisinde sağlıklı ve dengeli beslenmiş ve yıllar içinde çok iyi yaşamış kişilerdir. Sağlıklı saç köklerine sahip olan kişilerin saç ekimi operasyonu için yaşa takılmasına gerek yoktur. Çünkü bu tarz kişilerin saç ekimi oldukça başarılı geçmektedir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Saç ekimi her yaşa uygun mu?

Fiziksel ve psikolojik engeli olmayan her birey için uygundur. En ideal yaş aralığı ise 18 – 65 yaş arasıdır. Bu yaş aralığında gerçekleşen saç ekimleri oldukça başarılı sonuçlar vermektedir.

Her yaş için saç ekimi tedavisinde kalıcı bir çözüm var mı?

Evet, saç ekiminde yaş sınırı dışındaki yaşlar için uygulanan pek çok tedavi yöntemi vardır.

Saç ekimi tekniklerine göre yaş sınırı değişiyor mu?

Saç ekiminde yer alan tekniklerdeki farklılıklar bu uygulamanın yaş sınırını değiştirmez. Ekim yapılacak bölge uygun ve donör bölgedeki saçlar sağlıklı ise, herkese uygulanabilir.

Saç ekiminde yaşın yanında gerekli olan şartlar nelerdir?

Saç ekimi uygulanacak kişinin ciddi bir sağlık probleminin olmaması gerekir. Kişinin yeterli seviyede saç köküne sahip olması gerekir. Herhangi bir yan etkinin bulunmaması gerekir.

 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Hibrit Protez Tedavisi Nedir?

Hibrit Protez Tedavisi Nedir?

Hibrit protez tedavisi, diş hekimliğinde, doğal dişler ve protez dişlerin bir arada kullanıldığı bir tedavi yöntemidir. Bu yöntem, tam protezler, parsiyel protezler veya implantlar gibi

Deflex Protez Tedavisi Nedir?

Deflex Protez Tedavisi Nedir?

Deflex protez tedavisi, diş protezlerinde kullanılan esnek bir malzeme olan Deflex ile yapılan bir diş protezi türüdür. Bu protezler, özellikle kısmi diş kayıplarında tercih edilmektedir.

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap, Çin hurması veya kırmızı hurma olarak da bilinen, birçok hastalığın ve problemin tedavisinde kullanılan bir bitkidir. Bu bitki, bir zeytini andıran çekirdeği bulunan yeşil

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣