Göz kapağı estetiği ameliyatı öncesi

Göz Kapağı Estetiği Hakkında Merak Edilen Her Şey

Göz kapakları yaş ilerledikçe gerilmeye başladığı için, göz kapaklarını desteklemekle görevli olan kaslar zayıflamaya müsaittir. Buna bağlı olarak göz kapaklarında yağ toplanmaya başlar ve göz kapaklarının çevresinde torbalaşmalar meydana gelir. Sarkmış göz kapakları, yaşınızı daha fazla gösterirken, görüş açınızı da daraltacaktır. Göz estetiği ile hem görüş açısı sorunları azaltılabilir hem de görünüş gençleştirilebilir. Göz kapağı estetiğine blefaroplasti adı verilmektedir. Avicenna Ataşehir Hastanesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Bölümü uzman hekimleri, blefaroplasti hakkında merak edilenleri anlattılar.

Göz Kapakları Neden Sarkma Yapar?

Göz kapakları, insan bedeninin en ince derisi olma özelliğini taşır. Bu ince deri yapısının avantajları olduğu gibi dezavantajları da bulunmaktadır. Göz kapaklarının çok ince olması ve hassasiyetine bağlı olarak, bedenimizin diğer bölgelerine göre hızlı bir kırışma meydana gelir. En büyük avantajı ise, derinin inceliğine bağlı olarak hızlı bir kan akışına sahip olmasıdır. Bu hızlı kan akışı, göz kapağı estetiği sonrası hızlı iyileşmeye ve operasyon sonrası iz kalmamasına neden olur.

Blefaroplasti ile Neler Yapılır?

Blefaroplasti, üst göz kapağı estetiği ve alt göz kapağı estetiği olarak ikiye ayrılır. Her bir göz kapağının estetik ameliyatı yaklaşık olarak 45 dakika sürer. Alt ve üst göz kapağı estetiği birlikte yapılabilmektedir. Operasyon esnasında birikmiş olan fazlalık yağlardan, kaslardan ve deri dokusundan kurtulunur. Göz kapağının fazlasıyla sarkması ya da düşüklük meydana gelmesi durumunda, göz kapağının bir bölümü kesilerek alınır. Bu da göz kapağının yukarıya doğru kalkıklaşmasını sağlar. Yaşlanmaya bağlı olarak göz kapağı düşüklüğü sık meydana gelmektedir. Bazı hastaların göz kapaklarında fıtıklaşma meydana gelebilir. Bunların tedavisi esnasında göz kapağı estetiği yaptırmak da mümkündür. Bununla birlikte badem göz estetiği gibi diğer işlemler de gerçekleştirilerek, komplike bir ameliyat yapılabilir.

Blefaroplasti İz Bırakır mı?

Blefaroplasti operasyonunda oldukça küçük bir kesi atılır. Göz kapağı vücudun en ince derisi olduğu için, inanılmaz bir kan akışına sahiptir. Bu kan akışı, kesinin fazlasıyla hızlı iyileşmesine ve gözle görülür bir iz kalmamasına neden olur. Aynı zamanda uzman bir plastik cerrah operasyonu gerçekleştiriyorsa, kesiyi göz kapağının kıvrım bölgesine atar ve kesinin saklanmasını sağlar. Ancak ameliyattan ve iz kalmasından korkuyorsanız, ameliyatsız göz kapağı estetiği yöntemlerine başvurabilirsiniz.

İyileşme Süreci

Göz kapağı estetiği yaptırdıktan sonra iyileşme süreci oldukça kolay geçmektedir. Ameliyatın lokal anesteziyle gerçekleştirilmesine bağlı olarak hasta, operasyon bittikten sonra taburcu edilir. Ameliyattan sonraki ilk 24 saatlik süreçte, göz kapaklarına buz kompresi yapmak önemlidir. 2 – 3 gün boyunca başın yukarıda tutulması ve kan akışının aşağıya doğru sağlanması faydalı olacaktır. 2 – 3 gün boyunca yanmalar ve batmalar hissedilmesi normaldir. Doktorunuzun önereceği ağrı kesici ilaçları kullanarak, iyileşme sürecini çok daha rahat atlatmak mümkündür. Operasyondan sonraki haftalarda, güneşin zararlı etkilerinden korunmak için güneş gözlüğü kullanmanız tavsiye edilir.

Göz Kapağı Estetiği Sonrası Değişim

Blefaroplasti operasyonu sonrasında çok daha genç ve uyanık bir görüntüye sahip olacaksınız. Aynı zamanda göz kapağı düşüklüğüne bağlı olarak görüş alanı daralması yaşayanlar da, bu problemden kurtulmuş olacaklar. Sarkık göz kapaklarının hastalara kattığı yorgun ve yaşlı görüntü gider, yerine kendine güveni yüksek ve etkili bakışları olan birisi gelir. Gözler daha büyük görünür ve göz makyajları daha etkili bir hal alır. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, blefaroplasti ile beraber badem göz estetiği de yaptırabilir ve biraz daha çekik gözlere sahip olabilirsiniz.

Kimlere Blefaroplasti Önerilir?

  • Göz kapağı kaş altından göz kapağına doğru sarkmış ve kapak çizgisi ortadan kalkmış insanlara
  • Üst göz kapağı sarkmış ve görüş alanı kısıtlanmış insanlara
  • Üst göz kapağının üstündeki deri sarkmış ve sarkma dış kenarlara doğru ilerlemeye başlamış insanlara
  • Sarkmalara bağlı olarak göz kapağı makyajından ne olursa olsun memnun kalmayanlara
  • Üst göz kapağının normal seviyelerden daha şişkin olduğu insanlara
  • Kaşlarını ve alnını, kaslarını kullanarak sürekli yukarı kaldıran (Alın kırışıklıklarının birinci sebebi) insanlara önerilir. Çünkü kaşları ve alnı yukarıya doğru kaldırmak, kişinin kendi kendisine yaptığı bir göz kapağı germe hareketidir.

Genellikle üst göz kapağından bahsettik. Biraz da alt göz kapağından bahsetmek gerekirse, bu göz kapaklarının yaşlanmaya bağlı olarak dönemsel kontrollerinin yapılması gerekmektedir. Zira 40’lı yaşlardan itibaren yanaklar yer çekimine yenik düşmeye başlarlar. Bu da alt göz kapaklarının bollaşmasına neden olabilir. Bazı insanlarda da göz torbaları genetik bir problemdir. Genetiğe de bağlı olsa, yaşlanmaya da bağlı olsa, gözün altındaki torbalardan kurtulmanın en kolay ve en iyi yolu, alt göz kapağı ameliyatıdır.

Göz Kapağı Estetiği Fiyatları

Blefaroplasti operasyonu, Avicenna Ataşehir Hastanesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Bölümü uzman hekimleri tarafından başarıyla gerçekleştirilmektedir. Göz kapağı estetiği fiyatları hakkında bilgi almak ve randevu oluşturmak için, 0 216 574 10 00 numaralı çağrı merkezimizi arayabilir ya da 0 552 216 39 11 numaralı WhatsApp hattımızdan sorularınızı yöneltebilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Göz kapağı estetiği kaç yıl dayanır?

Bu operasyonun ömrü yaklaşık 10 yıldır. Cilt yapısı ve yapılan operasyon tekniğine göre 10 yıldan fazla da sürebilir.

Göz kapağı estetiği ne kadar sürede iyileşir?

Göz kapağı estetiği iyileşme süresi 10 ila 14 gün arasında olmaktadır. Yaklaşık iki haftayı bulan göz kapağı ameliyatı iyileşme süreci sonrasında ödemler ve izler büyük oranda iyileşmiş olacaktır.

Göz kapağı estetiği sonrası ne zaman taburcu olabilirim?

Göz kapağı estetiği olduğunuz gün içerisinde taburcu olabilirsiniz. Lokal anestezi altında yapılan estetik sonrasında doktor kontrolü altında olmanıza gerek yoktur, evinizde dinlenebilirsiniz.

Göz kapağı ameliyatı kaç yaşında yapılır?

Göz kapaklarında düşüklük genellikle 35 yaşından sonra kendini belli ederi. Kapaklardaki düşün görüşü engelleyecek kadar ileri durumlarda ise daha erken yaşlarda da yapılabilir.

 

Avicenna Hastanesi Estetik ve Rekonstrüktif Cerrahi Bölümü Doktorlarımız

Estetik ve Rekonstrüktif Cerrahi bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır:


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.