Hamilelikte Mide Yanması Neden Olur?

Hamilelikte Mide Yanması Nasıl Önlenir? Hamilelikte mide yanması neden olur

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Hamile kadınların, bebek büyüdükçe bazı problemlerle karşı karşıya kaldığı görülmektedir. Özellikle midede yanma, bebeğin karın içerisinde büyüyerek hareket etmesi ile gerçekleşmektedir. Hamilelikte en sık rastlanan rahatsızlıklardan biri olan mide yanması, doğal yöntemlerle hafifletilebilmektedir. Hamilelikte mide yanması neden olur, sorusu da merak edilmektedir.

Bebeğin hareketleri, organları zorlaması ve saçları annede mide yanmasının temelini oluşturur. Mide yanmasının nedenleri arasında hamileliğin sonuna yaklaşmak da gösterilmektedir. Vücuttaki hormon ve enzim dengesizliğinin, stresin de mideye yansıdığı görülebilmektedir. Hamilelik hormonları (progesteron) alt özofagus sfinkteri olarak adlandırılmakta olan yemek borusunun kapakçığını gevşetmektedir. Gevşeme nedeniyle ise mide yemek borusunun altına kaçarak yanma ve reflü ortaya çıkmaktadır.

Hamilelik hormonlarının sindirim sistemini yavaşlatması da mide yanmasının nedenleri arasında yer almaktadır. Vücutta sindirimin yavaşlaması, besinlerin hareket hızını da değiştirdiği için midede yanma meydana gelmektedir. Annenin beslenme şekli ve rahim büyümesi de mide yanmasını doğrudan etkilemektedir.

Hamilelikte Mide Yanması Nedir?

Mide yanması, mide asidinin yemek borusundan yukarı çıkarak rahatsızlık vermesi ile oluşmaktadır. Mide ekşimesi, yanması reflünün semptomları arasında yer almaktadır. Bu rahatsızlık kendisini göğüste ağrı olarak da hissetirebilmektedir.

Mide asidinin yemek borusunun üstüne kadar kabarması ile ortaya çıkan yanma reflüye işaret etmektedir. Hamilelikte ortaya çıkan bir durum ise doğum sonrası geçmesi mümkündür. Mide ekşimesi ve yanması hamileliğin sonlarına doğru şiddetlenmektedir.

Hamilelikte Mide Yanması Belirtileri?

Mide yanması, hamilelik sürecini de çok daha zor bir hâle getirmektedir. Hamilelikte mide yanması belirtileri şu şekildedir:

 • Hıçkırık tutması
 • Sık sık geğirme, gaz çıkarma
 • Boğazda acı-ekşi bir tat hissetme
 • Mide öz suyunun ağza gelmesi

Hamilelikte Mide Yanması Nasıl Önlenir?

 • Hamilelik sırasında mide yanmasını önleyebilmek için annenin, beslenme ve uyku düzenine dikkat etmesi ve hormon dengelerini kontrol ettirmesi gerekmektedir. Mide yanmasının önüne geçmek için mideyi ekşitecek gıdalardan ve baharatlardan uzak durmak, gerekmektedir. 
 • Alkol ve sigara gibi hem bebeğin sağlığına zararı olacak hem de mide yanmasını tetikleyecek maddelerden uzak durmak da bir hayli önemlidir. 
 • Akşam yemeğini erken yemek ve uyurken kafayı daha yüksekte tutmak da mide suyunun ağza gelmesini engellemektedir.
 • Yürüyüş, yüzme, yoga  gibi doktorun izin verdiği bir spor dalını düzenli olarak yapmak  vücuttaki fazla enerjinin atılmasına ve sakinleşmeye yardımcı olmaktadır. 
 • Midedeki yanmaların en büyük nedenlerinden biri de strestir. Stres kaynaklı bir ağrının oluşmasını engellemek için pozitif olmak ve sevilen kişilerle daha fazla vakit geçirmek önerilmektedir.

Mide Yanmasına Ne İyi Gelir?

Hem mide yanmasını geçirmek hem de bebeğin gelişimini desteklemek için hamilelik süresince alınabilecek pek çok önlem bulunmaktadır. İşte hamilelikte mide yanması için iyi gelen öneriler:

 • Kuruyemiş yiyin

Badem gibi çiğ ve asidik değeri düşük kuruyemişleri tüketmek, mide yanmasına iyi gelmektedir. Aynı zamanda çiğ kuruyemiş yemek çocuğun gelişimini de desteklemektedir. 

 • Nane çiğneyin

Hem reflüye bağlı mide bulantısını kesmek hem de ağızdaki kötü kokuyu gidermek için nane çiğneyebilirsiniz. Üstelik mideyi ferahlatmak ve yatıştırmak için de nane çiğnemek faydalıdır. 

 • Baharattan uzak durun 

Baharat, reflünün en büyük düşmanıdır denmektedir. Hamilelikte mide yanmalarının önüne geçebilmek için baharatlardan uzak durmak gerekmektedir. Aksi takdirde hamilelikte mide yanması ile uğraşmak gerekebilmektedir.

 • Haşlanmış patates gibi hafif yiyecekler tüketin

Ağır yemekler yememek, yağlı ve baharatlı yiyeceklerden uzak durmak da önemlidir. Haşlanmış patates, mide tutabilmesi ve ağrı ya da kramp yapmayan bir yiyecek olması nedeniyle tercih edilmektedir. 

 • Ballı ıhlamur, yeşil çay gibi bitki çayları için 

Hem sinirleri yatıştırmak hem de mideyi sakinleştirmek için bitki çayları da tüketilebilmektedir. Özellikle mide asidinin yukarı çıkmasını engelleyen zencefil çayı hem sağlıklı hem de lezzetli bir alternatiftir. 

 • Muz yiyin

Muz, içeriğindeki flovonoidler sayesinde yemek borusunu korumaktadır. Aynı zamanda kusma, yanma ve reflü gibi şikayetleri geçirmede de etkili olmaktadır.

 • Doktor onayında ilaç ve koruyucu alın

Doktor onayı ile düşük dozlu koruyucu ilaçlar da mide yanmasını önlemekte kullanılabilmektedir. 

Sık Sorulan Sorular

 • Hamilelikte mide yanması ne kadar sürer?

Hamilelikte mide yanması özellikle ilk 3 ay ve 3. trimester döneminde gerçekleşmektedir. 3. trimester 28. hafta ile birlikte başlayıp doğuma devam etmektedir. Doğum sonrasında ise bu sorunun ortadan kalktığı görülebilmektedir. 

 • Hamilelikte mide yanması zararlı mıdır?

Hamilelik esnasında reflü bebeğe herhangi bir zarar vermemektedir. Bu durum daha çok anneye rahatsızlık vermektedir. 

 • Hamileyken mideyi ne yakar?

Hamileyken özellikle; kafein, yağlı ve baharatlı yiyecekler, büyük porsiyonlar ve turunçgiller mide yanmasına sebep olmaktadır.  

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp ligasyonu, doğum kontrolü sağlamak için kullanılan bir yöntemdir. Diğer adıyla tüp bağlama yöntemi, yumurtalıklar ve rahim arasındaki fallop tüplerinin bağlanması yöntemidir. Bu cerrahi işlemde

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Halk arasında bağırsak fıtığı olarak da bilinen rektosel, kalın bağırsağın kadınlarda vajinaya erkeklerde ise mesaneye baskı yapmasıdır. Kalın bağırsağın bir bölümünün kadın üreme sistemi olan

Vajinoplasti (Vajina Daraltma) Ameliyatı Nedir?

Vajinoplasti (Vajina Daraltma) Ameliyatı Nedir?

Vajinoplasti, diğer adıyla vajina daraltma ameliyatı, çeşitli nedenlere bağlı olarak gevşeyen vajina kaslarını sıkılaştıran bir operasyondur. Vajina duvarları çeşitli nedenlere bağlı olarak gevşeyebilmektedir. Bu durum

Labioplasti Nedir? Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Labioplasti Nedir? Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Labioplasti ameliyatı, vajinal açıklığın yan taraflarındaki deri bölgesinin boyutunu küçültmek için gerçekleştirilen bir operasyondur. Labioplasti operasyonu son zamanlarda uygulanan vajinal estetik ameliyatları arasında sıklıkla uygulanmaktadır.

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣