Mide Balonu Tekrar Takılabilir mi?

Mide Balonu Tekrar Takılabilir Mi?

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Kilo vermek mide balonu (gastric baloon) sayesinde oldukça hızlı ve kolay olsa da balon çıkarıldıktan sonra kişinin eski sağlıksız alışkanlıklarına dönmesi, yeniden kilo almasına neden olmaktadır. Gastric baloon sonrası kilo alan kişiler ise mide balonu tekrar takılabilir mi, sorusunu araştırmaktadır. 

Aşırı kilolu kişilere hızlı ve zahmetsiz bir şekilde kilo verme imkanı sunan mide balonu, sık tercih edilen bir işlemdir. Hastaya takıldıktan sonra midedeki boşluğun çoğunu kaplayan ve böylece yemek yemeyi kısıtlayan bu işlem, önemli ölçüde kilo vermeyi de destekler. 18-55 yaş aralığında ve VKİ’si 25 üzerinde olan, diyetle kilo veremeyen kişiler gastric baloon işlemini yaptırabilmektedir.

Mide balonu, doktorun uygun görmesi hâlinde yeniden takılabilmektedir. Ancak bunun için kişinin kan değerlerinin, mide dokusunun kontrol edilmesi ve kapsamlı tetkiklerin gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Peki, mide balonu nasıl takılır?

Mide Balonu Nasıl Takılır?

Balon takılırken kişi sedasyon hâlindedir. Endoskopi ile yerleştirilen mide balonu için işlemden 48 saat önce katı besin tüketimi ve 12 saat önce yeme-içme işlemleri kesilmelidir. 

Mide balonu endoskopi yöntemi ile takılabileceği gibi doğal yollarla da mideye indirilebilmektedir. Bu yöntemde yutulan balon çeşitleri tercih edilmektedir. Endoskopik yöntemde ise orbera, bariglobe gibi farklı balon çeşitlerinden faydalanılmaktadır.

İkinci mide balonu takıldıktan sonra özellikle semptomlar yakından izlenmektedir. 6-12 ay aralığında kalacak olan gastric baloon belirli durumlarda vaktinden önce çıkartılabilmektedir. Balonun delinmesi bu durumlardan biridir. Balon içerisinde yer alan fizyolojik serum sıvısı, olası bir aksiliğin kolaylıkla tespit edilmesi için mavi renklidir. Balonun delinmesi durumunda idrar mavi renge dönerek kendisini belli eder. 

Mide balonun erken çıkarılmasına neden olabilecek bir diğer durum da geçmesi beklenen kramp, bulantı gibi şikayetlerde bir iyileşme görülmemesidir. Vücudun aşırı tepkime vermesi, semptomların devam etmesi durumunda balonun erken alınması gerekmektedir.

Gastric Baloon Nasıl Çıkarılır?

Tıpkı takılırken olduğu gibi balon mideden çıkartılmadan 12 saat önce de yeme-içme işlemleri durdurulmaktadır. Endoskopi cihazının mideye indirilmesi ile balon söndürülmektedir. Sönen balon cihaz sayesinde ağız yoluyla çıkarılmaktadır. İşlem yaklaşık 30 dakika sürmektedir. Ağrısız ve acısız bir işlemdir. İşlem sonrasında mide bulantısı görülmesi doğaldır. Bu durumun farklı bir komplikasyona neden olmaması için hasta bir süre gözetim altında tutulmaktadır.

Mide balonu çıkarılması sırasında hastaya anestezi veya farklı uyuşturma yöntemleri uygulanmaktadır. İşlem oldukça kısa sürelidir. Hastayı; mide bulantısı, baş dönmesi gibi semptomlar olmaması hâlinde aynı gün taburcu etmek de mümkündür.

Mide Balonu Sonrasında Nasıl Beslenilmeli?

Mide balonu sonrası beslenme düzenini değiştirmek gerekmektedir. Kilo alımına neden olan paketli gıdaların, şekerin, beyaz unun ve zararlı pek çok gıdanın tüketiminin durulması gerekir. 

Beslenme düzeninde tahıl, sebze-meyve, baklagiller ve vücuda faydalı yiyecekler tercih edilmelidir. Mide balonu uygulaması sonrası bir günlük örnek beslenme düzeni şu şekildedir:

 • Kahvaltı: Meyve suyu / komposto
 • Ara Öğün: Açık çay
 • Öğle Yemeği: Tanesiz tavuk suyu
 • Ara Öğün: Yeşil çay
 • Akşam Yemeği: Sıvı yoğurt

İlk birkaç gün için sıvı odaklı bu diyeti uyguladıktan sonra yavaş yavaş katı beslenmeye de dönülebilmektedir. Mide balonu sonrası diyet, diyetisyen tarafından kişiye özel hazırlanmaktadır. Katı beslenme sırasında katkı maddesi barındıran, paketli ve dondurulmuş gıdaların tüketilmemesine özen gösterilmelidir. Aksi takdirde kilo verme süreci yavaşlamaktadır.

Gastric Baloon Çıkartıldıktan Sonra Kilo Alımı Nasıl Engellenir?

Mide balonu tedavisi, kısa sürede kilo vermeyi desteklemektedir. Balon çıkartıldıktan sonra da verilen kiloların korunması ve kilo alımının tetiklenmemesi için dikkat etmek gerekmektedir. Kilo alımını engelleyecek adımlar şu şekildedir:

 • Paketli gıdalardan uzak durmak,
 • Dondurulmuş veya hazır gıda tüketmemek,
 • Zeytinyağı kullanımına geçmek,
 • Beyaz un yerine tahıllı unları tercih etmek,
 • Kızartma gibi yağlı seçeneklerden uzak durmak,
 • Sebze-meyve odaklı bir rejim oluşturmak,
 • Yeme-içme için 19.00 saat sınırı koymak,
 • Öğün atlamadan, az fakat sık yemek yemek,
 • Uzman kontrolünde aralıklı oruç ve detoks günleri planlamak.

Gastric Baloon İyileşme Süreci Ne Kadardır?

Gastric baloon yani mide balonu, kesi gerektirmeyen ve kısa sürede tamamlanan bir işlem olduğu için iyileşme süreci de hızlı gerçekleşmektedir. Hastanın hassasiyetine göre ufak oynamalar olsa da gastric baloon iyileşme süreci maksimum 7 gündür. İyileşme ilk gün tamamlanabileceği gibi 7. güne kadar da uzayabilmektedir. İyileşme sürecinde doktor tarafından reçete edilmiş bulantı, kramp ve mide koruyucu ilaçlarını düzenli olarak almak gerekmektedir. 7 günün üzerinde seyreden şikayetler için muhakkak doktor kontrolüne gitmek gerekmektedir.

Sık Sorulan Sorular

 • İkinci mide balonu ne zaman takılır?

İlk balon çıkarıldıktan 1-1.5 ay sonra ikinci mide balonunu takmak mümkündür. 

 • Gastric baloon kaç kez yeniden takılabilir?

Mideyi zedelememek ve yıpratmamak adına iki işlemden sonrası önerilmez.

 • Mide, gastric baloon’a ne zaman alışır?

Mide balonuna alışmak 3-7 gün aralığında zaman alır. 

 • Gastric baloon çeşitleri nelerdir?

Gastric baloon; medsil, orbera, spatz, allurion elipse gibi farklı çeşitlere ayrılmaktadır. Daha fazla bilgi için bloğumuzu okuyabilirsiniz. (Bknz)

Daha fazla detaya erişmek için ayrıca Instagram adresimizdeki içeriklerimizi de inceleyebilirsiniz.

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣