Göğüs Ağrısı Neden Olur?

Göğüs ağrısı olan adam

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Göğüs ağrısı, genellikle kalp krizlerine işaret etmektedir, ancak başka bir rahatsızlığın belirtisi de olabilir. Özellikle akciğer rahatsızlıklarında çok sık karşılaşılan bu belirtinin kaynağını teşhis ederken, öncelikli olarak kalp ve akciğer hastalıklarının taraması yapılmalıdır. Bununla birlikte sık yaşanan göğüs ağrıları, hazımsızlık, reflü ve kas zorlanmaları vb. gibi nedenlerden de kaynaklanabilmektedir.

Göğüs Ağrısı Nedenleri?

Göğüs ağrıları yaşayan bireyler genellikle önce kalp ile ilgili bir rahatsızlığı olduğunu tahmin eder. Ancak göğüs ağrısı neden olur sorusunun tek bir yanıtı yoktur. Bu belirti kalp hastalıkları için önemli ve sık görülen bir işaret olsa da farklı hastalıklardan da kaynaklanabilmektedir. Genel olarak solunum, kardiyovasküler, sindirim, iskelet sistemlerinde ortaya çıkan hastalıklar ve psikolojik nedenlerle bu belirti görülebilmektedir.

Göğüs Ağrısının Kardiyovasküler Sistem Kaynaklı Nedenleri

Bu belirti sıklıkla kalp hastalıklarının bir semptomu olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle kalp kası iltihapları, damar tıkanıklıkları gibi nedenlere bağlı olarak gelişmektedir. Genel itibari ile göğüs ağrılarına neden olan kardiyovasküler sistem hastalıkları şunlardır:

 • Kalp Krizi: Ani olarak gelişen kalp krizinin ilk belirtisi göğüste kafesi sıkışması ve ağrı hissidir. Kalp krizi geçirme nedeni ise genellikle kalp kasını besleyen damarların tıkanmasıdır.
 • Miyokardit: Kalp kasının iltihaplanmasıdır. Belirtileri arasında göğüs ağrıları, göğüs kafesi ağrısı, sıkışma hissi ve ara ara kalp ağrısı olmaktadır.
 • Aort Diseksiyonu: Bu hastalık hayatı ciddi anlamda tehdit eden bir sağlık sorunudur. Aort olarak adlandırılan ana atardamarın yırtılması ile ani bir göğüs ağrısı hissedilir. Bu sağlı sorunu acil müdahale gerektirmektedir.

Göğüs Ağrısının Solunum Sistemi Kaynaklı Nedenleri

Solunum sistemi hastalıklarının büyük bir kısmı genellikle göğüs ağrılarına neden olmaktadır. BU hastalıklardan bazıları şunları kapsamaktadır:

 • Pnömotoraks: Akciğerlerin bir kısmının ya da tamamının büzülerek küçülmesidir. Halk arasında akciğerlerin sönmesi olarak tabir edilmektedir. Bu hastalık genellikle travmalara bağlı olarak gelişmektedir. Ancak bazen herhangi bir neden olmadan ani şekilde gelişebilmektedir.
 • Pulmoner Emboli: Akciğerlere pıhtı atmasıdır. Erken teşhis ve tedavi edilmediğinde hayati risk taşımaktadır. Pulmoner emboli de ani olarak başlayan göğüs ağrısına ek olarak nefes darlığı görülmektedir. Böyle bir belirti yaşadığınız taktirde hiç vakit kaybetmeden bir doktora başvurmanız gerekmektedir.
 • Bronşit: Bronşlar soluk borusu ile akciğerleri birleştiren yapılardır. Bu yapıların enfeksiyon kapması sonucu bronşit adı verilen sağlık sorunu meydana gelmektedir. Hastalık sürecinde çeşitli antibiyotik ve ağrı kesici tedaviler uygulanmaktadır. Öksürük ve burun tıkanıklığı şikayetleri ile birlikte şiddetli göğüs ağrıları da hissedilebilmektedir.
 • Akciğer Zarı İltihabı: Tıbbi karşılığı plörazi olan bu hastalık, akciğerleri örten zarın enfeksiyon kapması oluşmaktadır. Hastalık sürecinde genel olarak nefes alıp verirken ve öksürürken artan göğüs ağrılarının hissedilmesi mümkündür.
 • Plevral Sıvı: Akciğeri örten zarda sıvı birikmesine bağlı olarak gelişmektedir. Biriken sıvı yaratacağı basıncın da etkisiyle göğüste ağrı şikayetine neden olabilir.
 • Grip: Viral solunum sistemi hastalıklarında en sık görülen belirti göğüs ağrılarıdır. Burun akıntısı, tıkanıklığı, halsizlik vb. gibi şikayetlerle birlikte görülmektedir.
 • Akciğer Kanseri: Akciğerlerde tümör oluşumu da şiddetli göğüs ağrısına neden olur. Tedavi genellikle semptomların azaltılmasına yönelik olarak uygulanmaktadır.

Göğüs Ağrısının Sindirim Sistemi Kaynaklı Nedenleri

Genellikle sindirim sisteminde yaşanan problemler nedeniyle göğüste yanma ve baskı hissi ile birlikte ağrı da hissedilebilir. En çok gastroözofageal reflüde göğüste ağrı olabilmektedir. Genel olarak bu belirtiye neden olabilecek sindirim sistemi hastalıkları şunlardır:

 • Mide Ülseri: Midenin veya onikiparmak bağırsağının farklı nedenlerle tahriş edilmesine bağlı olarak gelişen hastalıktır. Midede ağrı, yanma, şişkinlik, gaz, kilo kaybı vb. gibi şikayetlere ek olarak göğüste baskı hissetme veya ağrı gibi şikayetler de olabilmektedir.
 • Reflü: Asit, safra ve mukustan oluşan mide salgılarının yemek borusundan yukarı doğru çıkması sonucu oluşan hastalıktır. Reflünün en sık görülen belirtileri arasında göğüs yanması ve ağrısı, midede ekşime, ağza acı tat gelmesi vb. gibi şikayetler olmaktadır.
 • Özofagus Spazmı: Özofagus kasının aralıklı ve düzenli kasılmalarıdır. Genellikle genç yaşlarda rastlanmaktadır. Kasılmalar esnasında ani göğüs ağrıları hissedilebilir.
 • Safra Kesesi İltihabı: Safra kesesinin farklı nedenlere bağlı olarak enfeksiyon kapması sonucu oluşan hastalıktır. Göğüsteki ağrı nadiren bu iltihaplanmadan kaynaklanabilmektedir.
 • Pankreatit: Pankreas hücrelerinin zarar görmesine bağlı olarak enfeksiyon kapması durumunda oluşan hastalığa pankreatit adı verilmektedir. Bu hastalıkta da genel olarak göğüs altı ağrısı ve göğüste yanma hissi oluşabilmektedir.

Göğüs Ağrısının Kas ve İskelet Sistemi Kaynaklı Nedenleri

Göğüs duvarını oluşturan kas ve kemik yapılarının aşırı zorlanması veya travmatik hasar alması sonucunda göğüs ve sırt ağrısı hissedilmektedir. Görülen genel problemler şunlardır:

 • Kas Hasarı: Genellikle ağır egzersizler sonucu oluşan bu durum sıklıkla göğüste kas ağrısına neden olmaktadır. Bununla birlikte fibromiyalji gibi hastalıklar da göğüs kaslarında ağrıya sebebiyet verebilmektedir.
 • Kaburga Yaralanması: Geçirilen bir kaza sonucunda kaburga kırıkları veya zedelenmelerinin oluşması halinde şiddetli ağrı ve göğüs kafesi sıkışması olabilmektedir. Bu durumlarda nefes alırken göğüste batma hissi çok sık yaşanmaktadır.
 • Kıkırdak İltihabı: Kaburgaların göğüs kemiğine bağlanmasını sağlayan kıkırdakların enfeksiyon kapması sonucunda oluşmaktadır. Bu durumda genellikle göğüs kemiği ağrısı hissedilmektedir.

Çocuklarda Göğüs Ağrısı

Çocuklarda görülen göğüs ağrılarının nedenleri arasında sıklıkla kalp hastalıkları ve kas iskelet sistemi hastalıkları bulunmaktadır. Bununla birlikte yumuşak dokularda meydana gelen hasarlar, bilinçsiz egzersiz ile kasların gerilmesi vb. gibi durumlarda göğüs ağrıları yaşanabilmektedir. Aynı zamanda çocukların stresli olan sınav dönemlerinde de psikolojik olarak bu tür ağrılar gözlemlemek mümkündür.

Sağ Göğüs Ağrısı

Göğsün sağ tarafında oluşan ağrılar genellikle akciğer sorunları, reflü, hazımsızlık ve kaburga hasarları gibi nedenlere bağlı olarak gelişebilmektedir. Sağ göğsün altında bıçak saplanır gibi ağrı hissi ise kaburga yaralanmaları ve mide hastalıklarında sıklıkla görülen bir şikayettir. Bununla birlikte genellikle sağ taraftaki ağrılar hayati risk barındıran ağrılar olmaz.

Sol Göğüs Ağrısı

Kalp hastalıklarının neden olduğu ağrılar çoğunlukla sol göğüste hissedilmektedir. Hatta özellikle erkeklerde sol göğüs ucu ağrısı ve kadınlarda memede sızlama şeklinde de belirtiler görülebilmektedir. Ancak çoğunlukla göğüste sıkışma hissi, baskı ve zorlanma şeklinde kendini göstermektedir. Bununla birlikte ani olarak başlayan şiddetli bir şekilde başlayan sol göğüs ağrılarının nedeni kalp krizi veya aort yırtılması gibi ciddi sağlık sorunları olabilmektedir. Bu tür bir ağrı hissettiğiniz durumlarda hiç vakit kaybetmeden bir sağlık merkezinin acil servisine başvurmanız gerekmektedir.

Göğüs Ağrısı Belirtileri

Altta yatan nedene bağlı olarak göğüs ağrıları farklı şekillerde kendini gösterebilmektedir. Bununla birlikte kalp hastalıklarında çoğunlukla ağrı olmasına rağmen hastalar tarafından göğüste hissedilen semptomun belirsiz bir rahatsızlık olduğu belirtilir. Kalp hastalıkları ve diğer rahatsızlıklara bağlı olarak gelişen göğüs ağrısı şikayetleri şu özellikleri içerebilmektedir:

 • Göğüste basınç ve yanma hissi,
 • Gergin göğüs kasları,
 • Sırt, boyun, omuz ve memede ağrı,
 • Egzersizle artan göğüste dolgunluk ve ağrı.

Kalp hastalıklarına bağlı olarak gelişen ağrılara şu belirtiler eşlik etmektedir:

 • Solunum güçlüğü,
 • Halsizlik,
 • Terleme,
 • Baş dönmesi,
 • Bilinç bulanıklığı.

Kalbe bağlı olmayan diğer nedenlerle ortaya çıkan ağrılara ise şu belirtiler eşlik edebilir:

 • Yutmada güçlük,
 • Ciltte döküntü,
 • Ağza ekşi tat gelmesi,
 • Yemek borusunda yanma hissi,
 • Yemek yedikten sonra artan ağrı,
 • Panik atak,
 • Hızlı soluk alıp verme,
 • Öksürük.

Göğüs Ağrısı Tanısı

Göğüs ağrılarının neyden kaynaklandığını teşhis edebilmek için doktor detaylı bir sağlık öyküsü ve fizik muayene yapmaktadır. Doktor hastaya belli sorular sorarak ağrının kaynağını tahmin etmeye çalışır. Buna ek olarak kesin teşhis için şu tahliller yapılmaktadır:

 • Kan Testi: Kan tahlilleri kalp kasında bulunan enzimlerin düzeylerini kontrol etmek için yapılmaktadır. Aynı zamanda vücutta enfeksiyonel bir hastalığın olup olmadığı da bu tahlillerle anlaşılabilmektedir.
 • Akciğer Grafisi: Göğüs ağrısı şikayetleri ile hastaneye başvuran hastalara sıklıkla yapılan görüntüleme tetiklerinden birisidir. Akciğerlerde pnömoni veya diğer sağlık sorunlarının olup olmadığı teşhis edilmektedir.
 • Bilgisayarlı Tomografi: BT testi ile aort diseksiyonu ve pulmoner emboli hastalıkları tanılanabilmektedir.
 • Elektrokardiyogram (EKG): Kalbin elektriksel aktivitesini kaydeden testtir. EKG ile kalp atımlarında olan herhangi bir düzensizlik fark edilebilir. Aynı zamanda bu tahlil sayesinde kalp krizi tanısı konulabilmektedir.

Göğüs Ağrısı Tedavisi

Göğüs ağrılarında tedavi genellikle ağrıya sebep olan nedene yönelik uygulanmaktadır. Bunun için doktor tarafından yapılacak olan detaylı bir muayene ve klinik testler gerekmektedir. Yapılan tüm tarama sürecinin sonucunda hasta için en uygun tedaviye uzman hekim tarafından karar verilmektedir. Bununla birlikte vücutta gelişen ani travmalara bağlı şikayetlerde tedavinin hemen yapılması gerekmektedir. Belirti kalp sorunlarından kaynaklanıyorsa hasta, bir kardiyoloji uzmanı tarafından yeniden değerlendirildikten sonra tedavi başlanır. Diğer sistemlerden kaynaklı olan ağrılar için de aynı durum geçerlidir. Altta yatan hastalık alanında uzman olan hekim tarafından asıl tedavi planlanmaktadır.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Göğsümün ortasında baskı hissi neden olur?

Göğsün tam ortasında ağrı varsa bunun faklı nedenleri olabilmektedir. Bununla birlikte göğüs ağrıları genellikle kalp sorunlarından kaynaklanmaktadır. Ancak akciğer hastalıkları ve mide sorunları gibi sebepler de bu şikayetin oluşmasına neden olabilmektedir. Eğer göğsünüzde hissettiğiniz baskı sık sık oluyor ve uzun sürüyorsa mutlaka bir doktora başvurmanızı tavsiye ederiz.

Göğüs ağrısı ne kadar sürer?

Göğüste başlayan ağrıların süresi nedene bağlı olarak farklılık gösterebilmektedir. Bu ağrılar 20 dakika kadar sürebilmektedir. Ancak altta yatan hastalık daha ciddi bir vaka ise bu süre dört veya beş saate de çıkabilir. Bununla birlikte uzun süren ağrılar daha sonra sırt, boyun ve meme ağrısı şeklinde de hissedilebilmektedir.

Hangi göğüs ağrıları tehlikeli?

Genellikle aort yırtılması ve kalp krizi gibi kalp sorunlarına bağlı gelişen göğüs ağrıları hemen müdahale gerektiren ağrılardır. Bununla birlikte acil müdahale edilmeyen bu vakalarda hastanın ölüm riski artmaktadır.

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣