Kepçe Kulak Neden Olur? Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Kepçe Kulak Estetiği

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Kepçe kulak hem Türkiye’de hem de bütün dünyada oldukça sık karşılaşılan bir problemdir. Özünde vücudun herhangi bir işleyişini etkilemeyen bu sorun, bir hastalık olarak görülememesini sağlamaktadır. Ancak bu durum, kişileri estetik yönünden bir hayli etkilemektedir. Yelken kulak olarak da bilinen bu sorun, genel olarak estetik operasyonlarıyla kolaylıkla çözülebilmektedir. Yelken kulak problemi olan insanlarda özgüven eksiklikleri ve benlik saygısında azalma gibi çeşitli problemler ortaya çıkabilmektedir. Sosyal hayatında kepçe kulaklardan dolayı problem yaşayan insanlara estetik operasyon tavsiye edilmektedir.

Kepçe Kulak Sorunu Nedir?

Kepçe kulak, en sık karşılaşılan kulak bozukluğudur. Kıkırdak gevşekliği ya da kıvrım yetersizliği gibi nedenlerle oluşmaktadır. Bu nedenlere bağlı olarak kulağın öne ya da yanlara doğru eğri durması, birçok insan tarafından beğenilmeyen bir görüntüye neden olmaktadır. Kepçelik genellikle her iki kulak için de geçerli olur. Ancak bazı insanlarda tek bir kulağın kepçe olduğu da görülebilmektedir. Kadınlar saçlarını kullanarak kepçe kulaklarını saklayabildikleri için, estetik operasyonu yıllarca erteleyebilirler. Bu yüzden erkeklerin daha fazla estetik ile yelken kulak tedavisi yaptırdığı bilinmektedir. Beraberinde ortaya çıkan psikolojik problemler ve sosyal sorunlar düşünüldüğü zaman, hiç geciktirilmemesi gereken bir tedavidir. Gelişen tıp teknolojileriyle birlikte, oldukça basit bir tedavi haline gelmiştir. Kepçe kulakta anatomik sorun vardır. Kişinin kulak tıkanıklığı gibi bir hastalığı yoktur. Bu yüzden tedavisinde kulak damlaları vesaire kullanılamaz.

Kepçe Kulak Neden Olur?

Doğuştan meydana gelen yelken kulak problemi, genetik etkilerle oluşmaktadır. Bu yüzden aile üyeleri arasında, özellikle de baba ya da annesinde yelken kulak sorunu olan insanlarda oluşma ihtimali bir hayli yüksektir. Genel olarak kepçe kulak nedenleri ise şunlardır:

  • Kulağın arkasındaki kemik ile kulağın kepçesi arasında genişlik bulunması
  • Kulağın kıkırdağının esnek bir yapısı olması
  • Kulak üstündeki kıvrımların doğru oluşmaması ve kulak kepçesinin düz bir şeklinin olması

Özellikle günümüzde yapılan çalışmalarla, kulak kaslarının gevşek olmasının bazı nedenleri de keşfedilmiştir. Ancak bu keşifler henüz kesin olarak somut delillerle kanıtlanamamıştır. Kandaki östrojen hormonunun seviyelerinin kepçe kulaklara neden olabildiği düşünülmektedir.

Hangi Sorunlara Neden Olur?

Kepçe kulak deformitesi, genellikle okul çağındaki çocuklarda psikolojik problemlere neden olur. Çocuklarda kepçe kulak sorunu tedavi edilmediği takdirde, ilerleyen yaşlara sarkan psikolojik rahatsızlıklara sebebiyet verebilir. Bu sorundan muzdarip birçok insan, saçlarını uzatarak ya da bir takım aksesuarlar kullanarak kulaklarını saklamaya çalışır. Genellikle Batı dünyası tarafından olumsuz görülen kepçe kulak, bazı Uzak Doğu kültürlerinde sevimli bulunabilmektedir. Türkiye’nin de içinde bulunduğu batı dünyası için kepçe kulaklar ne yazık ki sevimli değildir. Çocukluk döneminde akranları tarafından alay konusu edilen bu durum, çocukların öz güven eksikliğiyle, depresyonla ve öz saygı azlığıyla büyümesine neden olur. Çocuğun psikolojik gelişiminin sağlıklı ilerlemesi için, olabildiğince erken yaşlarda kepçe kulak cerrahisi gerçekleştirilmelidir.

Kepçe Kulak Ameliyatı

Tıbbın gelişmediği yıllarda bir insanın tüm hayatını rahatsızlık içerisinde geçirmesine neden olabilen kepçe kulaklar, günümüzde oldukça basit ve kolay tekniklerle ameliyat edilebilmektedir. Çocukluk döneminde ciddi travmalara neden olabilen bu sorun, en doğru zamanda çözüme kavuşturulmalıdır. Kepçe kulak operasyonu, Avicenna Ataşehir Hastanesi’nde uzman plastik cerrahi hekimleri tarafından, en steril ameliyathane ortamında, başarıyla gerçekleştirilmektedir. Ameliyatta genel mi yoksa lokal anestezi mi kullanılacağına doktor karar verir. Bu kararı kişinin yaşı ve genel sağlık durumu etkiler. Operasyonlar genellikle ortalama 1 saat sürer. Kişi operasyon günü taburcu edilebilir. Hastanın 2 hafta boyunca takması için özel bantlar verilir. Kesiler kulağın arka tarafına atıldığı için, gözle görülebilir izler oluşmaz.

Çocuklarda ve Bebeklerde Kepçe Kulak Tedavisi

Bilindiği üzere bütün estetik operasyonlar için 18 yaş sınırı koyulmaktadır. Ancak bazı gençler ailelerinin onayı alınması ve zorunluluk bulunması halinde istisnai olarak estetik yaptırabilmektedir. Öte yandan, herhangi bir sınırlanma ile karşılaşılmayan ve rahatlıkla yapılabilen bir estetik operasyon vardır. Bu da kepçe kulak estetiği operasyonudur. 6 yaşına gelmiş bir çocuk için bu operasyon rahatlıkla yapılabilmektedir. Çünkü 6 yaşındaki bir çocuğun kulak gelişimi yüzde 85 oranında tamamlanmış olur. Çocuğun okul döneminde herhangi bir sorun yaşamaması için de 6 yaş değerli bir yaştır ve ilkokula başlanmadan ameliyat gerçekleştirilir.

Fakat ülkemizde bu durum ne yazık ki böyle ilerlememektedir. Çocuklar kepçe kulaklarla okul hayatına başlamakta ve çeşitli sorunlar yaşamaktalar. Gençlik dönemine gelene kadar kulaklarıyla yaşamaya devam etmek zorunda kalmaktalar. Daha sonra genç yaşında kendi kendisine estetik yaptırma kararı almaktalar ve estetik merkezlerine başvurmaktalar.

Ameliyat Sonrası Kulağın Eski Haline Geri Dönmesi

Kepçe kulak ameliyatı sonrası açılma sorunu, hastaların en çok şikayetçi olduğu konudur. Operasyondan belli bir süre sonra kulağının eski haline geri döndüğünden şikayet eden hastaların sayısı bir hayli fazladır. Bu sorunun oluşmaması için öncelikle cerrahların alması gereken bir takım tedbirler bulunmaktadır. Ancak genel olarak cerrahların hepsi, bu tedbirleri alarak operasyonları gerçekleştirmektedir. Açılmalara genellikle erkek hastaların 3 ay boyunca saç bandı kullanmamaları neden olur. Erkek hastaların bu bandı takarak, gerçekleştirilen operasyonun başarısını garanti altına alması gerekmektedir. Bant, dikişlerin açılmasını engellemekle görevlidir. Yani kıkırdak sertleşene ve verilen şekle alışana kadar, bir süre dışarıdan destek verilmelidir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Kepçe kulak ameliyatı kalıcı mı?

Kepçe kulak ameliyatı ile sorun tamamen ortadan kalkar ve kalıcılığı bir ömür sürer. Doğru bir şekilde yapılan ameliyat, herhangi bir sorun olmadan devam ettiğinde kalıcıdır.

Kepçe kulak ameliyatının riski var mıdır?

Genellikle düşük riskli ameliyat grubunda yer alır. Ameliyatın ardından kısa dönemde meydana gelebilecek en sık problemler arasında kan toplanması ve enfeksiyondur.

Kepçe kulak ameliyatı sonrası kaç günde iyileşir?

İyileşme süreci ortalama 1 – 2 hafta sürer.

 

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Liken Planus Nedir?

Liken Planus Nedir?

Liken planus, ağızda, dil, koltuk altı, bacak ve kafa derisi gibi birçok bölgede meydana gelen bir cilt rahatsızlığıdır. Genellikle kaşıntılı kırmızı ve mor renklerde gözlemlenmektedir.

Endopeel ile Cilt Gençleştirme

Endopeel ile Cilt Gençleştirme

Endopeel, yüz ve boyun bölgesi olmak üzere vücudun çeşitli bölgelerinde uygulanan cilt gençleştirme yöntemlerinden biridir. Cilt sıkılaştırma ve germe amacıyla uygulanan bu işlem, lifting etkisi

Dolgu Eritme İşlemi Nedir? Nasıl Yapılır?

Dolgu Eritme İşlemi Nedir? Nasıl Yapılır?

Dolgu uygulamaları, özellikle dudak, yüz ve elmacık kemiklerine uygulandığında yüze estetik görünüm katmaktadır. Ancak dolgu uygulamaları alanında uzman kişilerce uygulanıp riske atılmamalıdır. Dolgu eritme işlemi,

Kök Hücre Tedavisi

Kök Hücre Tedavisi Nedir?

Kök hücre tedavisi, insan vücudunda bulunan tüm organ ve dokulardan oluşan bir tedavi yöntemidir. Yaşlanmaya bağlı olarak meydana gelen cilt kırışıklıklarının tedavisinde kullanmakla beraber, daha

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣