Gamze Estetiği Operasyonu Nasıl Yapılır?

gamze estetiği yaptıran kadın

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

 

Bazı insanların doğuştan gamzeleri olur. Bu durum aslında genetik bir anomalidir. Kasların kısa kalması olarak tanımlanabilen bu anomali, toplum içerisinde sevimli ve güzel bulunmaktadır. Ancak gamzeler, kilo alıp vermeye ya da yaşlanmaya bağlı olarak bir süre sonra kaybolabilmektedir. Öte yandan doğuştan gamzesi bulunmayan ve yine de gamzeleri olmasını isteyen insanlar da bulunmaktadır. Gamze estetiği sayesinde kişilerde gamzeler oluşturabilmek ya da zamanla belirginliğini kaybeden gamzeleri yeniden belirgin hale getirmek mümkündür. Öte yandan bazı insanlarda kalçanın bittiği ve bel bölgesinin başladığı sınır bölgesinde gamzeler olabilmektedir. Bel gamzesi için çeşitli isimler konmuştur. Venüs gamzesi ve kalça gamzesi bunlardan başlıcalarıdır. Bel bölgesine operasyon ile gamze yaptırmak, son yıllarda giderek popülerleşmiştir. Avicenna Ataşehir Hastanesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi bölümü uzman hekimleri, ameliyatla gamze yapımı hakkında merak edilenleri anlattılar.

Gamze Estetiği Nedir?

Gamzeler, genellikle insanların gülümseme anlarında yanaklarda ortaya çıkan çukurlardır. Gamze estetiği ise, tüm dünyada güzel ve sevimli görülen gamzelerden kendisinde de olmasını isteyen insanların yaptırdığı bir estetik operasyondur. Estetikle gamze yapmak için herhangi bir şart aranmamaktadır. Kişinin 18 yaşından büyük olması yeterlidir. Bazı insanlarda çene gamzesi de olabilmektedir. Kendisinde de çene gamzesi olmasını isteyen hastalar bu ameliyatı tercih edebilmektedir. Gamze estetiği yaptırmak isteyen hastalar, ilk olarak doktor muayenesinden geçirilir ve hastayla doktor arasında bir yol haritası belirlenir. Bu yol haritasında, gamze oluşturulacak bölge, operasyon tarihi ve daha farklı detaylar belirlenmektedir.

Yanağa Gamze Estetiği Nasıl Yapılır?

Kişinin doktor muayenesinden geçmesiyle birlikte, yanağın tam olarak neresinde gamze olmasını istediğine karar verilir. Daha sonra hastanın gamze sahibi olmak isteyen hasta, ortalama 30 dakikalık bir operasyona alınır. Gamze bölgesi lokal anestezi ile uyuşturulduktan sonra operasyona başlanır. Yüz ve ağız mimiklerinin oluşmasını sağlayan kaslara bir takım müdahaleler gerçekleştirilir ve doğal gamze görüntüsü elde edilir. Son olarak kaslar dikilir ve gamze oluşturma operasyonu tamamlanır.

Bu küçük operasyondan sonra, dikiş atılan yerlerde bölgesel şişmeler ve ödemler oluşması normaldir. En fazla 1 hafta sonra şişliklerin ve ödemlerin ortadan kalkması gerekmektedir. Aksi durumlarda doktorunuza göstermeniz gerekebilir. Doktorunuz operasyondan sonra bölgeye uygulamanız buz miktarını ve aralıklarını sizinle paylaşacaktır.

Operasyondan sonra, dikişler bir süre sonra kendi kendisine erimeye ve dökülmeye başlar. Aynı süreçte hastanın gülümsemesiyle birlikte gamzesi de kendisini göstermeye başlayacaktır. Gamze estetiği öncesi ve sonrası görsellerinde olduğu gibi, doğal gamze görüntüsü elde edilmiş olur. Operasyondan sonra çiğnemeyi gerektirecek sert gıdalar tüketilmemelidir. Yumuşak ve sıvı gıdalar tüketmek tavsiye edilir. İşlem sonrasında ağrılar olabilir ve bu durum normal karşılanmalıdır. Doktorunuz hem ağrılar için hem de enfeksiyon ihtimali için antibiyotik ve ağrı kesici ilaçlar reçete edebilir.

Bel Gamzesi Operasyonu

Günümüzde insanlar, yanaklarında olduğu kadar bel bölgelerinde de gamzeleri olmasını istemeye başladı. Bu durum bel gamzesi operasyonlarını giderek daha popüler hale getirdi. Genellikle liposuction işlemi yaptıran kadınlar, aynı operasyon anında venüs gamzesi estetiği de yaptırmaktadır. Böylece kalça çevresindeki yağlardan kurtulurken, kalça gamzesi sahibi olmak da mümkün olmaktadır.

Venüs gamzesi olarak da bilinen bu gamzeler, kalçalara, bele ve sırta bile yapılabilmektedir. Bu işlem, yanağa gamze yaptırmaktan daha kısa sürecektir. İşlem esnasında derinin altındaki yağ dokusu inceltilerek gamze görüntüsü elde edilmektedir. Hastaların operasyon esnasında lokal anestezi sayesinde herhangi bir acı hissetmemeleri sağlanır.

Gamze Estetiğinden Vazgeçme

Gamze estetiğinin en büyük özelliklerinden birisi de, sonradan vazgeçilebilen bir estetik türü olmasıdır. Yani hastalar gamze estetiğinden sonra oluşan görüntüyü bir süre sonra beğenmemeye başlarsa ya da görüntüden sıkılırsa, bölgeyi eski haline geri döndürmek mümkündür.

Gamze Estetiği Risk Faktörleri

Bütün cerrahi işlemlerde bir miktar da olsa risk bulunur. Buna yanakta gamze oluşturma operasyonu da dahildir. Gamze estetiğinden sonra kanama ya da enfeksiyon oluşumu ihtimali bulunmaktadır. Ancak bu tarz komplikasyonları ufak müdahalelerle ya da basit ilaçlarla geçirmek mümkündür. Bazı hastaların yanaklarından alınan doku yetersiz kalabilir ve iyileşmeden sonra gülümsendiği halde gamze çıkmayabilir. Öte yandan tam tersi olacak şekilde, çok fazla doku alınmış olabilir ve bölgedeki görüntü bir gamze görüntüsü değil, bir çukur görüntüsü olur. Böyle durumlarda doktorunuz, yapacağı ikinci bir ufak cerrahi müdahale ile bu sorunu çözecektir. Gamze yapımı operasyonu sonrasında belli seviyelerde ödem ve ağrı oluşması normal karşılanmalıdır. Fakat, ağrılar normalden uzun sürelerde devam ediyorsa ve anormal seviyelerde ödem oluşuyorsa, doktorunuz ile görüşmeniz gerekebilir. Avicenna Ataşehir Hastanesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi uzman hekimleri, gamze estetiği operasyonlarını başarıyla gerçekleştirmektedir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Gamze estetiği operasyonu hangi bölgede yapılmaktadır?

Gamze estetiği, yanaklara yapılabildiği gibi bel bölgesine de yapılabilmektedir. İstenirse bel gamzesi diğer adıyla venüs gamzesi uygulanabilir.

Yanağa gamze estetiği operasyonu ne kadar sürer?

yanağa gamze estetiği süresi yaklaşık 30 dakika süren kısa bir işlemdir. Operasyon hızlı tamamlanabilir ancak aynı gün gerekli durumlarda hastanede istirahat etmeniz gerekebilir.

 

Avicenna Hastanesi Estetik ve Rekonstrüktif Cerrahi Bölümü Doktorları

Estetik ve rekonstrüktif cerrahi bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır:

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp ligasyonu, doğum kontrolü sağlamak için kullanılan bir yöntemdir. Diğer adıyla tüp bağlama yöntemi, yumurtalıklar ve rahim arasındaki fallop tüplerinin

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Halk arasında bağırsak fıtığı olarak da bilinen rektosel, kalın bağırsağın kadınlarda vajinaya erkeklerde ise mesaneye baskı yapmasıdır. Kalın bağırsağın bir

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣