Kanser Ameliyatından Sonra Meme Yapımı için Silikon

Kanser Ameliyatından Sonra Meme Yapımı

Kanser sonrası meme yapımı ya da bir diğer adıyla meme rekonstrüksiyonu, tümör gibi hastalıklar sebebiyle meme dokusunun tümüyle alınmasının ardından gerçekleştirilen bir plastik cerrahi türüdür. Gelişen tıp teknolojileri sayesinde, mastektomi sonrası meme rekonstrüksiyonu büyük bir başarıyla gerçekleştirilebilmektedir. Hatta günümüzde meme kanseri tedavisinde uygulanan mastektomi operasyonu ile birlikte, aynı ameliyatta yeni meme oluşturulabilmektedir. Bu sayede hastalar ameliyattan çıktıktan sonra yeni bir memeye sahip olurlar ve memesiz bir süreçten geçmezler. Bu da oluşabilecek psikolojik problemlerin tümüyle önüne geçer. Fakat unutulmamalıdır ki, mastektomi operasyonu sonrasında gerçekleştirilen rekonstrüksiyon, kolay bir ameliyat olarak görülmemelidir. Doktor ile hasta arasında karar verilmesi gereken bir çok seçenek bulunmaktadır. Avicenna Ataşehir Hastanesi uzman hekimleri, kanser sonrası meme yapımı ve meme estetiği hakkında merak edilenleri anlattılar.

Kanser Sonrası Meme Yapımı Kimlere Uygundur?

Hastaların genel olarak tümü, mastektomi sonrası meme yapımı operasyonu için uygun olurlar. Çoğu hastanın memesinin alınmasıyla yeniden yapılması aynı operasyonda gerçekleştirilebilmektedir. Fakat, mastektomi sonrası silikon ameliyatı için en uygun adayların, mastektomi ile bütün bir kanserden kurtulabilen hastalar olduğu unutulmamalıdır. Bu yüzden meme kanserinde erken tanı ile kanser sonrası meme yapımı arasında ciddi bir bağlantı bulunmaktadır. Günümüzde meme kanseri ile karşı karşıya kalan kadınların bir bölümünde, hastalığı kabullenememe ya da büyük bir duygusal bunalım görülebilmektedir. Böyle hastalar, rekonstrüksiyon seçeneğini düşünememekte ve yalnızca hastalıktan kurtulmayı kafaya koyabilmektedir. Bu tarz hastalar, aynı operasyonda gerçekleştirilebilecek bir meme yapımına hazır olmayabilirler. Ancak iyileştikten sonra çoğu kadın kanser sonrası meme yapımı hakkında araştırmalar yapmaya başlar.

Kanser Sonrası Meme Yapımı Öncesi

Hastanın bedensel yapısına, meme boyutlarına, doktorun deneyimine ve hastanın beklentilerine göre birbirinden farklı ameliyat yöntemleri tercih edilebilir. Bu süreçte hastadan bütün bilgiler alınır ve tüm istekleri dinlenir. Operasyondan önce fotoğraflama gerçekleştirilir

Hastaya kanser teşhisi konduktan sonra, meme yapımı tartışmaya açık hale gelmelidir. Hastalar için en doğru olan, hem genel cerrahı ile hem de bir plastik cerrah ile planlama yapmaktır. Hastanın genel sağlık durumuna, yaşına, anatomisine, doku şekline ve isteklerine göre en iyi seçenekler sunulur. Öte yandan operasyon öncesinde anestezi şekli, ameliyat yeri ve ücretleri de konuşulmalıdır.

Doktorlarınız, operasyondan önce neler yiyip içebileceğinizi ve hangi ilaçların kullanımına devam etmeyeceğinizi söylerler. Ameliyattan önce refakatçilerin haberdar edilmesi unutulmamalıdır.

Kanser sonrası meme yapımı her ne kadar tümüyle meme alımı operasyonuyla birlikte yapılabilse de, devamında birkaç operasyon daha gerekebilmektedir. İkincil operasyonların yine aynı hastane ortamında gerçekleştirilmesi gerekir.

Anestezi

İlk operasyonda genellikle hem meme dokusu alınacağı için hem de meme yapımı gerçekleştirileceği için genel anestezi kullanılır. Ancak ikincil operasyonlarda lokal anestezi tercih edilebilmektedir.

Kanser Sonrası Meme Yapımı Türleri

Deri Genişletme ve Protez Yerleştirme

En çok tercih edilen teknik, deri genişletilmesidir. Bu teknikte deri genişletildikten sonra içerisine protez yerleştirilir. Mastektomiden sonra deri ve göğüs kasının altına bir deri genişletici yerleştirilir. Daha sonra derinin altına bir port yerleştirilir ve bu noktadan aylarca tuzlu su enjeksiyonu yapılarak doku genişletme işlemi gerçekleştirilir. Deri yeterince genişledikten sonra ikinci bir ameliyat yapılır. Bu ameliyatta hastaya yerleştirilen doku genişletici çıkartılır ve yerine bir protez meme yerleştirilir. Kanser sonrası meme ucu yapımı ise bir başka ameliyatla gerçekleştirilir. Areola denilen meme başı çevresi kahverengiliği de yine üçüncü bir ameliyatın konusudur. Bazı hastalarda deri genişletmeye ihtiyaç olmadan, mastektomi esnasında protez yerleştirmesi gerçekleştirilebilir. Doktorunuz konuyla ilgili ön bilgilendirmeyi ve nedenleri size anlatacaktır.

Doku Transferi (Flep Rekonstrüksiyonu)

Protez yerleştirmenin alternatifi ise doku transferi (flep rekonstrüksiyonu) olmaktadır. Sırttan, karından ya da kalçadan alınan dokularla meme yapımı gerçekleştirilebilir. Flep rekonstrüksiyonu kendi içerisinde ikiye ayrılır. Birinci yöntemde doku, eski bulunduğu yerdeki damarlara bağlı kalır ve deri altında açılan bir tünelle meme bölgesine kaydırılır. Bazen bu doku tek başına meme oluşturmaya yeterli olur, bazen de yetersiz kalabileceği için protezle desteklenir. İkinci tür ise, dokunun eski bulunduğu bölgeden tamamen ayrılmasıdır. Hastanın donör bölgesinden tümüyle alınan doku, meme bölgesine damar dikimiyle yerleştirilir. Bu operasyonu gerçekleştirebilmek için, plastik cerrahınızın mikrovasküler cerrahi alanında da tecrübeli olması önemlidir. Çünkü ince damarlar ancak mikroskop altında birbirlerine dikilebilirler.

Flep rekonstrüksiyonu için tercih edilebilen iki yöntem de, deri genişletme ve protez yerleştirme operasyonuna göre zorlayıcıdır. Hastanın hem donör bölgesinde hem de göğüs çevresinde çeşitli izlerin kalması mümkündür. Aynı zamanda iyileşme süreci de protez tekniğine göre çok daha uzun sürmektedir. Öte yandan hastanın kendi dokusu tercih edildiği için çok daha doğal sonuçlar elde edilebilir. Hastanın herhangi bir silikon kaygısı olmaz. Öte yandan özellikle göbek yağlarından, karın bölgesindeki fazlalık derilerden ve kötü karın şeklinden kurtulmak da, doku transferi ile mümkündür.

Diğer Ameliyatlar

Hastaların meme kanseri sonrası mastektomi yaptırması ve aynı operasyonda gerçekleştirilen rekonstrüksiyon işlemi en zorlayıcı olandır. Bundan sonra gerçekleştirilecek tüm operasyonlara ikincil ameliyatlar denir. Kimi zaman protezin yerleştirilmesi, kimi zaman da meme ucu ve meme başı yapımı için ikincil ameliyatlar gerekli olur. Mastektomi ile tek bir memesi alınan ve tek bir meme yapımı gerçekleştirilen hastalarda bir süre sonra iki meme arasında boyut farklılıkları oluşabilmektedir. Bu farklılığın azaltılması için de cerrahi müdahale gerekebilir. Ameliyat sonrası süreç tamamen atlatıldıktan ve tam iyileşme sağlandıktan bir süre sonra hastalar anne olmak isteyebilirler. Kanser sonrası anne olan insanlar için silikon meme ucu (yapay anne memesi) düzenlemeleri, ikincil bir ameliyatla gerçekleştirilebilir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Meme kanseri sonrası tek bir meme yapılabilir mi?

Evet. Meme kanseri sonrası tek göğsü alınan kadınlara yönelik tek taraflı meme yapımı gerçekleştirilebilir.

Meme yapımında doku transferi hangi bölgeden yapılır?

Meme protezi yerleştirme için gerekli derinin oluşturulmasında; sırttan, karından, kalçadan doku transferi yapılabilmektedir.

 

Avicenna Hastanesi Estetik ve Rekonstrüktif Cerrahi Bölümü Doktorları

Estetik ve rekonstrüktif cerrahi bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır:


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.