Kuru İğneleme Acıtır mı?

kuru iğneleme acıtır mı kuru iğne yapılan hasta

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Kuru iğneleme acıtır mı? sorusu fizik tedavide kuru iğne kullanılacak olan kişiler tarafından merak edilebilir. Kuru iğneleme operasyonu öncesi endişelerinizi azaltmak istiyorsanız, uygulamanın tüm detayları içeriğimizde sizlerle birlikte.

 

Avicenna Fizik Tedavi Merkezi Hakkında Bilgi ve Fiyat Al

 

Kuru İğneleme Nedir?

Fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamalarında kullanılan kuru iğneleme yöntemi, tetik noktalarını uyararak, ağrının azaltılması için kullanılan yöntemdir. Tetik noktaları (kulunç son derece hassas olup, dokunulduğunda ağrılar hissedilebilir. Kas ağrısı olan bölgeye iğneleme yapıldığında, hasta olan kişi gevşemenin hissiyle rahatlama yaşayabilir. Tedavi edilen hastalığa bağlı olarak, kuru iğneleme yapılan süre değişebilir.

Genellikle 10 veya 15 dakika kalan iğneler, batırılan tetik bölgelerde rahatlama sağlayacaktır. Ancak bu uygulamayı daha önce yapılmamış kişilerin en merak ettiği sorular arasında kuru iğneleme acıtır mı? bulunuyor. Aşı iğneleri ile karıştırılan uygulama, aşı uygulamasındaki gibi can yakacak sanılması nedeniyle sorunlar yaratabilir. Dilerseniz, uygulamanın detayları hakkında daha fazlasına içeriğimizden ulaşabilirsiniz.

Kuru iğneleme Hangi Tedavilerde Kullanılır?

Kuru iğneleme tedavisi, fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulanabilen birçok hastalıkta kullanılmaktadır. Kuru iğneleme tekniği kullanılan hastalıklar arasında;

 • tendinit
 • kas gerilmeleri
 • sırt ağrıları
 • boyun ağrısı
 • baş ağrısı sorunu
 • patellofemoral ağrı sendromu
 • travma sonrası omurga ağrıları
 • tenisçi dirseği hastalığı
 • ağrılı kas spazmları
 • omuz hareket kısıtlılığı
 • duruş bozukluğuna bağlı kas ağrısı
 • skolyoza bağlı kas ağrısı
 • spor yaralanmaları sonra gerilme

Yukarıda bahsettiğimiz durumları oluşturduğu hasarlar, vücutta ağrıya neden olabilmektedir. Kaslardaki gerilmenin azaltılması ve ağrının ortadan kaldırılması için profesyoneller tarafından tetik noktalarına iğneleme yapılmalıdır. Doğru noktalara iğneleme yapılması durumunda kaslardaki gerilme azaltılarak, ağrı durumunu kontrol altına alınabilir.

Kuru İğneleme Nasıl Yapılır?

Kuru iğneleme uygulaması, tetik noktaları veya halk arasında kulunç noktaları bulunarak uygulanan tedavi yöntemidir. Kulunç noktaları oldukça hassastır ve dokunulduğunda ağrıya sebep olmaktadır. Kuru iğneleme sayesinde, bu noktalara yapılan hafif baskılarla bölgedeki gerilim azaltılabilir. Tetik noktalarda güvenli şekilde kullanılan kuru iğneleme yönteminde çok ince iğneler kullanılmaktadır. bu noktalara batırılan iğneler sayesinde gerilim azaltılır ve ağrıda azalma görülür. Bölgedeki gerginliğe göre iğnelerin batırılan noktada 10 ila 15 dakika durması gerekebilir. Bu süreçte ağrının yavaş yavaş azaldığın hissedebilirsiniz. Kuru iğne hakkında tüm bilgilere Kuru İğneleme Nedir? Nasıl Yapılır? yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Kuru İğneleme Kaç Seans Yapılır?

Uygulama aralıkları, kaslardaki gerilme ve uygulamanın yapılacağı bölgeye göre değişmektedir. Haftada 1 defa uygulanabilen kuru iğne bazen 1 – 3 seans yeterli olurken, bazen 8 – 10 seans arasında devam edebilir.

Kuru iğneleme Acıtır mı?

Kuru iğneleme uygulamasında kullanılan iğneler oldukça incedir. Bu ince iğneler vücudunuza battığında hissetmediğiniz gibi ağrı da duymazsınız. Kuru iğneleme esnasında hissedeceğiniz tek durum, ağrınızın azalmasıyla gelen rahatlama hissi olacaktır. Bu ince iğnelerin batırıldığı noktalarda dahi bir komplikasyon görülmemektedir. Kuru iğneleme, aşı uygulamasındaki gibi sıvı enjeksiyonu yapılmadığı için acı hissi vermemektedir. Kuru iğneleme acıtır mı? sorusunun cevabı bu nedenle hayır, olmaktadır.

 

Sonuç

Kuru iğneleme, fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamalarının vazgeçilmez tekniklerinden biridir. Batı tıbbının geliştirdiği kuru iğne fizik teavi ile yapılabilecek işlemlerde kaslardaki gerginlik alınabiliyor. Kulunç bölgelerindeki açılmalar sayesinde daha rahat hareket edebilme ve bölgesel ağrılardan kurtulma sağlanabilir. Uygulamanın nasıl yapılacağına fizik tedavi doktorları karar verir ve uygulamayı uzman fizyoterapistler yapmaktadır.

Seanslarınıza düzenli gelerek ve önerilere uyarak kuru iğneleme ile ağrılarınızdan kurtulabilirsiniz. Ameliyatsız tedavi yöntemlerinin faydalarını görmek isterseniz, en acısız yöntemlerden biri kuru iğne oluyor. Profesyonel ve güvenilir bir ortamda kuru iğne yaptırmak isterseniz Avicenna Sağlık Grubu Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon uzmanlarımıza randevu alabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Boyun ağrısına kuru iğneleme iyi gelir mi?

Boyun, sırt ve baş ağrılarına kuru iğneleme yapılabilir. Bu bölgelerdeki tetik noktalarındaki gerilmeler azaltılarak, rahatlama sağlanabilir.

Kuru iğneleme ve akupunktur aynı mıdır?

İki uygulama prosedür olarak birbirinden farklıdır ancak kullanılan malzeme bakımından benzerdir. Uygulamanın yapılma şekli oldukça farklı olurken, her iki işlemde de iğneler kullanıldığı için benzetilmektedir. Ancak akupunktur yöntemleri ve kuru iğneleme oldukça farklı iki tedavi yöntemi olarak ele alınmalıdır.

 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El, Ayak ve Ağız Hastalığı, özellikle çocuklarda yaygın olarak görülen, bulaşıcı bir viral enfeksiyondur. Bu hastalık, enterovirüs ailesine ait virüsler tarafından, coxsackievirus A16 ve enterovirus

Brakiterapi

Brakiterapi Nedir?

Brakiterapi, kanser tedavisinde kullanılan bir radyoterapi türüdür. Bu tedavi yöntemi, radyasyon kaynaklarının doğrudan tümörün içine veya yakınına yerleştirilmesidir. Bu tedavi yönteminin asıl amacı, yüksek dozda

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer destekli kanal tedavisi, geleneksel kök kanal tedavisinin, lazer teknolojisinin kullanıldığı bir dental prosedürdür. Bu tedavi, dişin kök kanallarındaki enfekte veya hasarlı dokuların temizlenmesi, şekillendirilmesini

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣