Skolyoz Tanısı, Belirtileri ve Tedavisi

Skolyoz tanısı ve teşhisi

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Avicenna Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü uzman hekimleri, bir omurga eğriliği hastalığı olan skolyoz ve skolyoz tanısı hakkında merak edilenleri anlattı.

 

Avicenna Fizik Tedavi Merkezi Hakkında Bilgi ve Fiyat Al

 

Skolyoz Nedir?

Çok sayıda sebebe bağlı olarak gelişebilen bir hastalıktır. Fakat günlük hayatta karşılaşılan hastaların büyük bir bölümü, çocukluk döneminde yani 10’lu yaşlarda ortaya çıkan şekliyle bu hastalığı yaşamaktadır. Bunlar idiopatik skolyoz olarak tanımlanır ve kesin nedeni bilinmemektedir. Öte yandan bir de anne karnında ortaya çıkan türü vardır ve buna konjenital skolyoz adı verilmektedir. Konjjenital skolyoz genellikle hamilelik esnasında enfeksiyon oluşumu, diyabet ve vitamin eksikliğine bağlı olarak gelişebilmektedir. Skolyozda çeşitler ise şu şekilde sıralanabilir:

  • İdiopatik: Önceden düzgün olan bir omurganın zamanla ve nedeni bilinmeden bozulmasıdır.
  • Konjenital: Sıklıkla omurgada oluşan bir gelişim problemine ve birbirlerine kaynayan kaburgalara bağlı olarak görülmektedir.
  • Polio: Çocuk felci, kas erimesi ya da beyin felci gibi durumlarda oluşan türdür.

Skolyoz Belirtileri

Bu hastalık genellikle ergenlikle beraber ortaya çıkmaktadır. Omurgada başlayan eğrilik ile kendisini gösteren bu hastalık, toplumun yüzde 2’lik bölümünde görülmektedir. Kız çocuklarında erkeklere göre daha fazla görülen bu hastalık, hastaların yüzde 10 gibi bir bölümünde cerrahi tedavi gerektirebilmektedir. Skolyoz belirtileri genellikle şunlardır:

  • Omurga eğriliği
  • Bel eğriliği
  • Bir omuzun diğer omuza göre eğrilmesi
  • Omuz ve kalça görüntüsünde asimetri
  • Bir taraftan oluşmuş olan eğriliği diğer taraftan karşılayan eğrilik
  • Sırt ve bel ağrıları
  • Yorgunluk

Skolyoz Tanısı

Skolyoz tanısı için muayene esnasındaki bulgular ve radyoloji incelemeler sonucunda teşhis koyulması mümkündür. Fiziksel muayene esnasında hastanın öne doğru eğilmesi istenir. Bu şekilde hastalığı teşhis etmek çok daha kolaydır. Bunun dışında çekilen omurga röntgenleri ve skolyozmetre ile skolyozun seviyesi tespit edilebilir.

Skolyoz Tedavisi

Hastalığın tedavisinde nasıl bir yol izleneceğine, skolyozmetre ile ölçülen eğrilik, hastalığın çeşidi ve kemik büyümesi oranları yol gösterir. Tedavide erken teşhis çok önemlidir ve erken teşhis edilmiş bir hastanın tedavisinin başarılı olması yüksek ihtimaldir.

Cerrahi Olmayan Tedavi

Skolyozun seviyesine göre cerrahi dışı tedaviler kullanılmaktadır. Omurilik eğriliği 40 dereceyi geçmedikçe cerrahi tedaviye başvurulmaz. Genellikle gözlem, korse tedavisi, fizyoterapi, stabilizasyon, kuvvetlendirme ve germe gibi tedaviler uygulanır.

Cerrahi Tedavi

Eğriliğin hızla artması ve 40 dereceyi geçmesi sonucunda yani, skolyoz dereceleri ile alakalı olarak cerrahi tedaviye başvurulur. Cerrahi tedavi sürecinde sırta ve bele vidalar ve çubuklar yerleştirilir. Bunlar sayesinde omurgada belirli işlemler yapılır ve düzeltme sağlanır. Günümüz tıp teknolojilerinde yaşanan gelişmelere bağlı olarak, ameliyat esnasında karşılaşılabilecek olan sorunları minimalize etmiştir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Skolyoz olup olmadığı nasıl anlaşılır?

Tüm omurgayı gösteren röntgen grafiği ve MR ile tanı konulur. Skolyozun ilerleme hızına ve eğriliğin derecesine göre her hasta için tedavi de farklıdır.

Skolyoz ağrısı nerede olur?

Skolyoz, bacak ağrısı, yorgunluk hissi, sırt ve bel kaslarda spazma neden olur. Durumu ilerleyen hastaların bacaklarında güçsüzlük, uyuşma ve ağrı gibi şikayetler meydana gelir.

Skolyoz fizik tedavi ile düzelir mi?

Kendiliğinden düzelme ihtimali düşüktür ancak fizik tedavi, egzersiz ve cerrahi müdahaleler ile tedavi edilebilmektedir.

 

Avicenna Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Doktorları

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Deflex Protez Tedavisi Nedir?

Deflex Protez Tedavisi Nedir?

Deflex protez tedavisi, diş protezlerinde kullanılan esnek bir malzeme olan Deflex ile yapılan bir diş protezi türüdür. Bu protezler, özellikle

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣