Fizik Tedavide Ultrason Kullanımı: Nasıl Çalışır?

Fizik tedavide ultrason kullanımı

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Ultrason sadece hamilelik sırasında değil, aynı zamanda pek çok tıbbi prosedür için de uygulanan bir görüntüleme tekniğidir. Tanısal ultrason ve gebelik görüntülemenin dışında ultrason fizik tedavi de bunun bir parçasıdır. Doku yaralanması, ağrı ve kas spazmları gibi daha pek çok kas – iskelet sistemi sorunlarının tanı ve tedavisinde kullanılır. Peki fizik tedavi ultrason nedir? Fizik tedavide ultrason nasıl çalışır? Fizik tedavi ultrason ne işe yarar? Fizik tedavide ultrasonun etkileri nelerdir? gibi sorular ve daha fazlasının yanıtına ulaşmak için Avicenna Hastaneler Grubu olarak ele aldığımız bu makaleyi okuyabilirsiniz.

 

Avicenna Fizik Tedavi Merkezi Hakkında Bilgi ve Fiyat Al

 

Fizik Tedavide Ultrason Nasıl Çalışır?

Ultrason cihazı, ultrason probunda yer alan kristaller aracılığı ile elektrik akımı göndererek çalışır. Prob titrer ve dalgaların deriden alttaki vücuda yayılması sağlanır. Dalgalar istenen etkilere sebep olmak adına enerjiyi dokulara aktarır. Ultrason, yüzeye yakın diğer dokuları etkilemez ve vücudun derinliklerindeki dokulara odaklanır. Ayrıca ultrasonun sıklığı ve yoğunluğu, süresi ve uygulama alanı gibi durumlar fizik tedavi de ultrason işleminin nasıl yapıldığını belirler.

Fizik Tedavide Ultrason Çeşitleri

Termal ve mekanik olmak üzere iki tür terapötik ultrason bulunur. Termal ultrason, cildin ve kasların titreşmesine ve ısınmasına yol açar. Bu tedavi yöntemi, yumuşak doku ağrısı, gerilme ağrısı ve diğer kas – iskelet sistemi sorunlarını tedavi etmek amacıyla uygulanır. Aynı zamanda prostat kanseri, rahim fibroidleri ve cilt sorunları gibi ileri seviyede olan problemleri tedavi etmek için de kullanılır.

Mekanik ultrasonda, ultrason tarafından meydana gelen dalgalar doku sıvılarında basınç farklılıkları yaratır ve bu da kabarcıkları oluşturur. Bu baloncuklar katı nesneler ile etkileşime girdikçe patlayarak şok dalgalarını meydana getirir. Meydana gelen şok dalgaları, böbrek taşlarını kırarak daha kolay çıkarılmasını sağlar.

Fizik Tedavide Ultrason Kullanımı

Fizik tedavi ultrason cihazı, kasların, eklemlerin ve bağların şişmesini tedavi etmenin en etkili yollarından biridir. Ancak daha çok kas dokusundaki problemleri çözmek için tercih edilir. Ultrasonun ısıtma etkisi sayesinde kas ağrıları iyileştirilir ve kronik iltihap azaltılmış olur. Doku sıvılarının daha iyi akmasına yardımcı olan ultrason, daha fazla lenf geçişi sağlar. Bu sayede hasarlı hücrelerin enfeksiyonlar ile savaşmasına ve daha hızlı iyileşmesine yardımcı olur.

Ultrason Fizik Tedavinin Riskleri

Fizik tedavi ultrason endikasyonları yaşama riski çok düşüktür. Ancak düşük yoğunluklu ultrasona uzun süre maruz kalmak ciltte yüzeysel yanıklara yol açabilir. Bu yüzden ultrason probunun cilt ile temas ettiğinde hareket halinde olması planlanır. Mekanik ultrason, yarattığı şok dalgalarından dolayı küçük rahatsızlıklara yol açabilir. Bu durumda doktorunuz tarafından ağrıyı kontrol etmek için sakinleştirici ya da anestezi uygulanır. Bu uygulama için harcanan süreye ve şok dalgalarına maruz kalınan süreye göre iç kanama ve yara izi meydana gelebilir. Terapötik ultrason hamileliği riske atabileceği için hamile olan kadınlar için kullanılamaz. Bunun dışında omurga, gözler, kalp pilleri, diğer implantlar ve aktif enfeksiyonlu bölgelerde de uygulanmamalıdır.

Fizik Tedavi Ultrason Faydaları

  • İşlem genel olarak ağrısız ve kolaydır.
  • İşlem boyunca anestezi ya da ağrı kesiciye çok fazla ihtiyaç duyulmaz.
  • Terapötik ultrason, doğru şekilde uygulandığı sürece herhangi bir zararı olmaz.
  • Vücut ağrısını hafifletmeye yardımcı olunur.
  • Fizik tedavide ultrason, diğer yöntemlerden daha güvenlidir.

Ultrason Fizik Tedavi Sırasında Ne Beklemeli?

  • Rahat giysiler giyerek muayeneye gelmelisiniz. Bazen giysilerinizi çıkarmanız ve hastane önlüğü giymeniz istenebilir.
  • İşleme başlamadan teknisyen cildinizde herhangi bir enfeksiyon, yanık ya da aktif yara olup olmadığını kontrol eder.
  • Cildiniz temiz ise, teknisyen hipoalerjenik bir jel ya da kremi cildinize uygular. Bu işlem sayesinde ultrason dalgaları dokulara iletilir.
  • Bu sürecin ardından ultrason işlemi ortalama 10 dakika boyunca cildinize uygulanacaktır.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Fizik tedavide ultrason hangi sorunlar için kullanılır?

Bel fıtığı, boyun fıtığı, omuzda kas tendon sıkışması, donuk omuz, karpal tünel sendromu, bursit, tendinit, kas gerilmesi, ligament yaralanması ve menisküs hasarı gibi kas iskelet sistemini ilgilendiren farklı sorunlar için kullanılır.

Ultrasonun sakıncalı olduğu durumlar nelerdir?

Açık yaralar üzerine, hamilelere ve kalp pili olanlara uygulanmaz. Kanser, enfeksiyon, kemiklerin büyüme kıkırdağını içeren alanlarda, duyu bozukluğu ve kanama bozukluğu gibi durumlarda kullanılmaz.

Ultrason tedavisi etkili midir?

Fizik tedavinin diğer yöntemleri ve egzersiz ile bir arada kullanıldığı için etkili olmaktadır.

Fizik tedavi ultrason cihazı ne işe yarar?

Derin dokuları ısıtma etkisi sayesinde dokudaki kan akımını artırır. Bunun neticesinde iyileşme hızlanır ve ağrılar azalır.

 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

İkili Tarama Testi

İkili Tarama Testi Nedir?

İkili Tarama Testi diğer adıyla İkili Testi, hamilelik sırasında yapılan bir tarama testidir. Down sendromu veya kromozomal anomalilerin riskini değerlendirmek için kullanılan bir testtir. Bu

Smear Testi

Smear Testi Nedir? Neden Yapılır?

Smear testi, çoğunlukla kadın sağlığı alanında kullanılan tıbbi bir tarama testidir. Bu test, rahim ağzı (serviks) kanseri ve prekanseröz (kanser öncüsü) durumların erken teşhisinde oldukça

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El, Ayak ve Ağız Hastalığı, özellikle çocuklarda yaygın olarak görülen, bulaşıcı bir viral enfeksiyondur. Bu hastalık, enterovirüs ailesine ait virüsler tarafından, coxsackievirus A16 ve enterovirus

Brakiterapi

Brakiterapi Nedir?

Brakiterapi, kanser tedavisinde kullanılan bir radyoterapi türüdür. Bu tedavi yöntemi, radyasyon kaynaklarının doğrudan tümörün içine veya yakınına yerleştirilmesidir. Bu tedavi yönteminin asıl amacı, yüksek dozda

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣