Genital Siğilin Lazer ile Tedavisi

genital siğil

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

HPV Nedir?

Human Papilloma Virus (HPV), cinsel yolla bulaşan hastalıklar arasında en sık görülenidir. HPV enfeksiyonu, rahim ağzı kanseri gelişiminde birincil bir rol oynar. Ayrıca servikal displazilere, başta genital bölge olmak üzere tüm vücutta siğillere; ayrıca vulva, vajina, anüs, penis kanserlerine neden olur.

Human Papilloma Virus ile ilgili yazımıza ulaşmak için tıklayın.

Genital Siğil Nedir?

Genital siğiller; ağız içi, anal veya genital bölgelerde kabarıklık, cinsel ilişkide kanama, kaşıntı ve yanma ile belirti verirler. Lokal olarak görülen ağrısız, tek veya çok sayıda karnabahar şeklindeki lezyonlar ile karakterizedir. Kondiloma aküminata olarak da bilinirler. Etkeni HPV olan bu sağlık sorunu, gün geçtikçe artış gösteren, cinsel yolla bulaşan viral bir enfeksiyondur.

Siğillerin çıkma sebepleri nelerdir? Detaylı bilgi için tıklayın.

Cinsel yolla bulaşan diğer hastalıklar:

  • Sifiliz (Frengi)
  • Gonore (Bel Soğukluğu)
  • Klamidya
  • Hepatit B
  • HIV/AIDS

Bu hastalıklarla iligili detaylı incelemek için tıklayın.

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklardan Korunmanın Yolları

Cinsel ilişki ile bulaşan hastalıklardan korunmak, bilinç düzeyi artırılıp riskli davranışlardan kaçınarak mümkündür. Bireyler, cinsel partner sayılarını sınırlandırıp doğru şekilde kondom kullanarak HPV enfeksiyonunun bulaş riskini azaltabilirler. HPV’den kesin ve tam korunmada aşının önemi çok büyüktür. HPV enfeksiyonunda tedavinin yönetimi; lezyonun boyutu, yeri ve özelliklerine uygun bireysel tedavi kararı ile gerçekleşir.

Ameliyatsız Genital Siğil Tedavisi

Genital siğillerde tedavi seçenekleri arasında; trikloroasetik asit (TCA), kriyoterapi, CO2 lazer, elektorcerrahi ve diğer cerrahi yöntemler vardır.

Genital siğiller, ameliyatsız şekilde karbondioksit lazer sayesinde kolayca tedavi edilebilirler. Lazer yöntemi ile siğiller; 10 dakika içinde, hijyenik ameliyathane şartlarında, ağrısız ve acısız, dikiş ve kesi olmaksızın tedavi edilirler. Tedavi sonucunda hasta günlük yaşamına aynı gün geri döner.

Karbondioksit Lazer ile Siğil Tedavisi

Karbondioksit lazer, siğillerin tedavisinde başlıca kullanılan lazerdir. Tedavi sırasında lazer ısı enerjine dönüşür ve siğil yani kondilomların buharlaşmasına yol açarak yok edilmesini sağlar. Karbondioksit lazer tedavisinin genital estetikteki kozmetik sonuçları oldukça iyidir.

Genital siğillerin karbondioksit lazer ile tedavisi, ortalama 3-5 seans sürer. İşlem oldukça basit ve ağrısız olduğu için hastaya da konfor sağlar. İşlem sırasında hafif bir yanma olabilir fakat cerrahi bir işlem olmadığı için hastanın günlük hayatını etkilemez. İlk seanstan 15-20 günün sonra ikinci bir seans uygulanabilir. Seans sayısı siğillerin büyüklüğüne, türüne, bölgesine ve sayısına göre hekim tarafından belirlenir. Lazer işleminin ardından lezyon bölgesinde hafif bir pembeleşme olur. Ardından da kahverengi bir kabuklanma oluşur. Bunlar iyileşme sürecinin birer parçasıdır. Hekiminizin önerileri doğrultusunda hareket etmek ve vereceği lokal ilaçları kullanmak önem taşımaktadır. Yaklaşık 5 günün ardından bölgede %90 oranında bir iyileşme görebilirsiniz.

HPV lazer tedavisi acıtır mı?

Uygulama sırasında hafif bir yanma olması normaldir. Fakat bu yanma kişinin günlük hayatına etki etmez.

Lazerle siğil tedavisi kaç günde iyileşir?

Yaklaşık 15-20 gün içinde tamamen iyileşme olacaktır.

HPV siğili yakıldıktan sonra tekrar çıkar mı?

Genital siğillerin etkeni HPV enfeksiyonudur. Siğillerle beraber enfeksiyon da tedavi edilmelidir aksi takdirde siğiller tekrarlayabilir.

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣