Vajina Kuruluğu: Menopozda Lazer ile Tedavi

vajinal kuruluk

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Gelişen yeni teknolojiler sayesinde günümüzde estetik birçok uygulama ve tedavi cerrahi yerine çok daha hızlı ve kolay olan lazer işlemleri yapılabilmektedir. Bu yazımızda menopoz döneminde oluşan bir etki olan vajina kuruluğu ve atrofisinin karbondioksit lazer ile tedavisinden bahsedeceğiz. Dilerseniz hemen vajina kuruluğunun karbondioksit lazer ile tedavisi konusuna geçelim.

Vajinal Kuruluk Nedir?

Vajinal kuruluk, kadın üreme organı olan vajenin nemlenme işlevinin yetersiz kalmasına bağlı olarak gelişir. Vajinanın nemliliği bu bölgenin temiz kalmasını sağlamaktadır. Ayrıca cinsel aktivite esnasında kadınların genital bölgesini korumaktadır. Sağlıklı kadınlarda vajinasında bu bölgeyi ıslak tutan çok sayıda salgı bezi vardır. Vajenin normal fizyolojik özellikleri, cinsel uyaranların etkisiyle kayganlık veren ıslaklığın sağlanmasını sağlamaktadır. Ancak bu fonksiyonunda bir aksama olduğu takdirde vajinal kuruluk oluşmuştur, diyebiliriz.

Östrojen yani kadınlık hormonunun azalmasının etkisiyle birlikte vajen epitelinde incelme oluşur. Bu sebeple bögledeki atrofi sonucu kuruluk, kaşıntı ve disparoni (ilişki sırasında ağrı) oluşmaktadır.Vajinal kuruluk ve atrofi için vajinal muayene yapılmalıdır.

Vajinal Atrofi

Vajen dokusunun incelmesi olarak bilinen ve genellikle menopoz sonrasında görülen vajinal atrofi, kadınların yaşam kalitesini ve cinsel sağlığını oldukça etkilemektedir. Menopoz sonrası kadınların yaklaşık olarak yarısında vajinal etkiler oluşur. Bu sebepten dolayı, cinsel olarak aktif menopoz sonrası dönemdeki kadınların % 60-70’inde seksüel aktivitelerden zevk almada azalma oluşur. Bununla birlikte, birçok kadın bu belirtilerin yaşlanmanın doğal bir parçası olduğunu düşünmektedir ve çoğu bu sebeple tedaviye başvurmamaktadır. Fakat vajinal atrofi ve kuruluk yaşam kalitesini etkileyen ciddi bir problemdir.

Vajina Kuruluğu Sebepleri

 • Menopoz ve cerrahi menopoz (rahim ve yumurtalıkların çıkarılması),
 • Doğum ve emzirme dönemlerinde değişen hormonlar,
 • Kullanılan doğum kontrol hapları,
 • Radyoterapi ve kemoterapi tedavileri,
 • Şeker hastalığı,
 • Antidepresan kullanımı,
 • Vajinal duş gibi etkiler vajinal kuruluğa sebeptir.

Menopoz Dönemi

Menopoz, yumurtalıkların aktivite kaybından dolayı menstruasyonun sona ermesi olarak tanımlamaktadır.

Menopozun Kısa Dönem Etkileri

Menopozda kısa dönemde;

 • Sıcak basması,
 • Gece terlemesi,
 • Çarpıntı,
 • Baş ağrısı,
 • Unutkanlık,
 • Konsantrasyon bozuklukları,
 • Öfke kontrolü kaybı,
 • Depresyon,
 • Duygu durum değişiklikleri,
 • Cinsel ilişki esnasında oluşan ağrı,
 • Cinsel istek zalması,
 • Uyku sorunları,
 • İdrar kaçırma,
 • Vajinal atrofi,
 • Vajinal kuruluk belirtleri görülmektedir.

Menopozun Uzun Dönem Etkileri

Uzun dönem etkileri ise şu şekildedir;

 • Bunama,
 • Kalp ve damar hastalıkları,
 • Kemik erimesi,
 • Endometrium kanseri, over kanseri, meme kanseri,serviks kanseri, vajinal kanser ve vulva kanseri gibi jinekolojik kanserler.

Bu etkilerin yanısıra; menopoz döneminin kadının beden imajını, cinselliğini ve sosyal hayatını da olumsuz etkilediği görülmüştür.

Menopozun belirtileri için tıklayın.

Menopoz ve Vajina Kuruluk

Menopoz dönemi, kadınların doğal üreme devrinin ve döngüsünün bitişini belirten önemli bir evredir. Her kadında aynı olmamakla beraber menopozun ortalama görülme yaşının 45-55 arası olduğu düşünülmektedir. Cinsel ilişki sırasında ağrı, libido kaybı, idrar yolu enfeksiyonu ve idrar kaçırma durumlarının ortaya çıkmasına bile sebep olabilmektedir. Üreme sistemindeki değişiklikler sonucunda memede ve genital bölgede hassasiyet azalır. Dahası,vajen mukozasındeki atrofi sonucu kuruluk oluşur. Östrojen eksikliğine bağlı vajen epitelinde vu atrofi ve nemlilik kaybı, direkt olarak seksüal yaşantıyı etkiler. Ayrıca yaşlanmayla birlikte vajen ve servikste kan akımı azalır. Dolayısıyla menopoz dönemindeki kadınlarda cinsel uyarılma ve ilişki sıklığında da azalma meydana gelir.

Kurulukta Lazer Tedavisi

Bu tedaivi yöntemi, ayda bir üç seans uygulanmaktadır. Lazer uygulamasının vajen kuruluğunda önemli bir iyileşme sağladığı gösterilmiştir. Lazer tedavisi, başka tedavilerle kıyaslanılmış ve 6 aylık takip boyunca diğer tedavilerin etkinliği azalırken lazerin olumlu sonuçlarının halen devam ettiği tespit edilmiştir.

Karbondioksit Lazer

Karbondioksit lazer, medikal ve estetik uygulamalarda kullanılan son derece etkili bir cihazdır. Bu uygulama, çeşitli dermatolojik ve jinekolojik problemleri hedef alarak uygun tedavi sağlar. Vajina sıkılaştırma, HPV siğillerinin tedavisi, doğum ve kiloya bağlı cilt çatlaklarının giderilmesi, ciltteki lekelerin giderilmesi, genital bölgedeki renk koyuluklarının giderilmesi, vajinal kuruluk tedavisi ve servikal erozyonların ablasyonu gibi çeşitli tedaviler yapılabilmektedir.

Diğer ameliyatsız genital lazer uygulamalarını öğrenme için tıklayın.

Lazer ile vajinal kuruluk tedavisinde vajina içine küçük ve ince bir cihaz ucu yerleştirilirmektedir. Sonuç olarak hekim kontrolünde yapılan bu işlem, ortalama yaklaşık yarım saat sürer. Genellikle 6 hafta arayla 3 seans uygulama yapılır. İşlem sonrasında hekiminizin önerilerini dikkate almak önem taşır. Hekiminiz bu tedavinin etkilerini koruması için yılda bir kez tekrarlamanızı da önerebilir.

Vajina daraltma ve sıkılaştırmada lazer tedavisi için tıklayın.

Vajina kuruluğu neden olur?

Genital enfeksiyonlar, kullanılan bazı ilaçlar, hormonal sorunlar, vajinal duş,menopoz ve stres gibi durumlar kuruluk şikayeti yapabilir.

Vajina kuruluğa ne yapmalıyım?

Karbondioksit lazer sayesinde kuruluk sorunundan kurtulabilirsiniz.

Vajinal sıvı nasıl artırılır?

Kuruluk yakınması olan kadınlar kayganlık arttırıcı özel jel, krem ve fitiller kullanabilirler.

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Diş Eti Estetiği

Diş Eti Estetiği(Pembe Estetik)

Diş eti estetiği diğer adıyla pembe estetik, diş etlerinin görünümünü, şeklini ve boyutunu iyileştirmeyi amaçlayan cerrahi ve ya cerrahi olmayan bir işlemdir. Estetik bir gülüş

Dış Gebelik Tanısı İçin Ultrason İşlemi

Dış Gebelik Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Dış gebelik yada diğer adıyla ektopik gebelik, döllenmiş yumurtanın rahim içine yerleşmesi gerekirken genellikle fallop tüplerinde( yumurtalıkları ve rahmi birbirine bağlayan bir yapı), nadiren de

Lazerle Saç Tedavisi: Saç Lazeri

Lazerle Saç Tedavisi: Saç Lazeri

Saç lazeri genellikle saç dökülmesi tedavisinde kullanılan bir yöntemdir. Lazer ışığı kullanılarak saç dökülmesini azaltmaya veya saç büyümesini sağlamak amacıyla kullanılan bir tedavi yöntemidir. Lazerle

Lazerle Vajina Daraltma

Lazerle Vajina Daraltma Kalıcı Mı?

Lazerle Vajina daraltma işlemi diğer adıyla vajina yenileme işlemi olarak da bilinmektedir. Bu işlem Vajinanın çeşitli nedenlerden dolayı genişlemesi sonucunda uygulanan bir işlemdir. Vajinanın eski

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣