Genital Siğiller | HPV (İnsan Papilloma Virüsü)

Genital Siğilleri Olan Hasta

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Avicenna Ataşehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü Doktorları, genital siğiller ve HPV (İnsan Papilloma Virüsü) hakkında tüm merak edilen soruların yanıtlarını paylaştı.

[trobsbanner]

HPV (İnsan Papilloma Virüsü)

İnternet üzerinde konuyla ilgili olarak sık sık, genital siğil nedir sorusu araştırılmaktadır. Genital siğiller HPV bulaşması sonucu ortaya çıkarlar. Genital bölgede görünen verrükaya yani siğillere genital siğil adı verilmiştir. HPV (İnsan Papilloma Virüsü) en sık görülen bulaşıcı virüsler arasındadır. Çoğu türü insanda semptom vermez ve hastaların çoğunda ilk iki yıl virüs salınabilir. HPV (İnsan Papilloma Virüsü), 120’den fazla türe sahiptir. Genital siğiller kendi içerisinde yüksek riskte ve düşük riskte tiplere ayrılmışlardır. HPV, tip 6 ve tip 11 genital siğillerin oluşumuna sebep olmaktadır. Servisk kanseri yani rahim ucu kanserine sebep olabilme ihtimallerine göre düşük seviyededir. Orta ve yüksek risk tipler ise 16-18-31 grubu olarak sınıflandırılır.

HPV Nasıl Bulaşır?

Peki, HPV nasıl bulaşır? Genital siğiller genellikle cinsel temas ile bulaşır. Siğili olan ya da subklinik enfeksiyonu olan cinsel partnerden temas yoluyla anlamına gelmektedir. Peki HPV (Human papillomavirus) cinsel ilişki dışında da bulaşır mı? Zaman zaman cinsel aktif olmayanlarda da iç çamaşırı ya da havlu gibi HPV (İnsan Papilloma Virüsü) taşıyan maddelerin ortak kullanılması bulaşmaya neden olabilir. En yüksek 20 – 24 yaşlarında görülür. Cinsel ilişki sıklığı, sigara içiciliği ve bağışıklığı baskılayan ilaç kullanımı hastalığın görülme riskini arttırabilir. Prezervatif kullanımı, genital siğiller için tam olarak koruyucu değildir.

Çeşitli Genital Siğiller

HPV (İnsan Papilloma Virüsü) bulaştıktan yaklaşık 1 – 8 ay sonra ciltte değişiklikler başlar. Dış genital bölgede deriden kabarık düzensiz yumuşak pürtüklü karnabahar görünümünde lezyonlar siğil çıkar. Vulva, perine, anüs etrafına yayılabilir. Vücudun birbirinden farklı noktalarında, çeşitli genital siğiller ile karşı karşıya kalınabilmektedir. Makatta siğil ya da peniste siğiller ile karşı karşıya kalan hastaların mutlaka bir doktor muayenesinden geçmesi gerekmektedir.

Tanı ve Belirtileri

Hastalarda, kaşınma, yanma, vajinal akıntı ve ağrı gibi hastalık belirtileri görülebilir. Tanı gözle muayenede şüphelendikten sonra, HPV Geneotipleme testi yapılarak mevcudiyeti netleştiriir ve tipi belirlenir. Eş zamanlı smear alınarak, rahim ucu hücrelerinde kötüye gidişat varsa, kanser veya kanser öncüsü lezyon olup olmadığı değerlendirilir. HPV virüsü görüntüleri incelenir. Özellikle yüksek tipli HPV (İnsan Papilloma Virüsü) tespit edilen veya smear testinde rahim ucu kanseri öncü lezyon tespit edilen hastalarda kolposkopik biyopsi ile ileri lezyon varlığı araştırılır. Biyopsi patoloji sonuçlarına göre de tedavi planlanır.

HPV Siğilleri Tedavisi

HPV siğilleri tedavisi için; cerrahi çıkarılma, yakma, dondurma gibi destüriktif yöntemler olduğu gibi tıbbi ilaç tedavileri de denenebilir. Lezyonlar kendiliğinden kaybolabilir ve tekrarlayabilir. Virüsün tamamen vücuttan yok olmasını sağlayan kesin bir tedavi şu an için mevcut değildir. Fakat, bağışıklık sistemi güçlendirilerek inaktif hale getirilebilir. HPV virüsüne karşı değişik aşılar mevcuttur. Aşı koruyuculuk adına önerilmektedir. Fakat, aşılama rutin servikal (rahim ucu) tarama yöntemleri yerine kullanılamaz.

Kondilom Nedir?

Hastaların kafasını karıştıran ve sık sık sordukları bir soru da kondilom nedir ya da kondiloma nedir sorularıdır. Kondilom, genital siğillerin bir diğer ismidir. Fakat, genital siğillere, HPV adı da verilmektedir. Burada ayrım şöyledir: HPV, genital bölge dışında da siğil yapabilmektedir. Dolayısıyla, tam anlamıyla cinsel yolla bulaşan siğiller için HPV ismi tam olarak kullanılamamaktadır. Bunun sonucunda, cinsel ilişki ile bulaşan siğiller için kondilom ismi koyulmuştur. HPV kaynaklı bir hastalık olan kondilom, rahatsız edici bir cilt lezyonudur.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Papillom kendiliğinden geçer mi?

Kendiliğinden geçme özelliğine sahip değillerdir. Bu siğiller bir kişi tarafından fark edildiğinde kesinlikle tedavi edilmelidir. Çünkü virüs çok yayılmacı ve bulaşıcı özelliklere sahiptir.

HPV nasıl bir virüstür?

Hem erkek hem de kadınların genital bölgelerindeki mukozalarında enfeksiyon yapan ve siğil şeklinde kitlelerin oluşumuna yol açan bir virüs çeşididir.

Genital papillom nedir?

Hem kadın hem de erkekler ortaya çıkan genital siğiller, cinsel yolla bulaşan HPV enfeksiyonun bir belirtisidir.

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El, Ayak ve Ağız Hastalığı, özellikle çocuklarda yaygın olarak görülen, bulaşıcı bir viral enfeksiyondur. Bu hastalık, enterovirüs ailesine ait virüsler tarafından, coxsackievirus A16 ve enterovirus

Brakiterapi

Brakiterapi Nedir?

Brakiterapi, kanser tedavisinde kullanılan bir radyoterapi türüdür. Bu tedavi yöntemi, radyasyon kaynaklarının doğrudan tümörün içine veya yakınına yerleştirilmesidir. Bu tedavi yönteminin asıl amacı, yüksek dozda

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer destekli kanal tedavisi, geleneksel kök kanal tedavisinin, lazer teknolojisinin kullanıldığı bir dental prosedürdür. Bu tedavi, dişin kök kanallarındaki enfekte veya hasarlı dokuların temizlenmesi, şekillendirilmesini

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣