Lenf kanseri olan kadın

Lenf Kanseri Nedir? Lenfoma Evreleri Nelerdir?

Tıp dilinde lenfoma olarak bilinen lenf kanseri, lenfosit kan hücrelerinin lenf bezlerinde gereğinden fazla çoğalmasına bağlı olarak görülmektedir. Peki, lenfoma hastalığı nedir? Lenfoma, bu kötü huylu lenfositlerin sadece lenf bezlerinde değil, kimi zaman da karaciğer, dalak, kemik iliği ve diğer organlarda da çoğalması durumudur. Hastalık, genellikle lenf bezlerinde görülür. Lenfoma, kadınlarda erkeklere göre çok daha fazla görülmektedir. Lenf kanseri, çocukluk çağında en sık görülen kanser türüdür. Lenf kanseri tanı ve tedavisi için Onkoloji ve Hematoloji bölümüne başvurulabilir.

Lenfoma Belirtileri

Lenfoma belirtileri, çok sayıda hastalığın belirtileri ile aynı seyredebilmektedir. Bu yüzden belirtiler hastalık konusunda yanıltıcı olabilmektedir. Hastalığın süresine ve evrelerine bağlı olarak da belirtiler farklılıklar gösterebilir. Öyle ki, kimi zaman basit bir bademcik şişmesi ile bile lenf kanseri teşhisi koyulabilmektedir. Yetişkinler ile çocuklarda lenfoma belirtileri hemen hemen aynı gözlemlenmektedir. Lenf bezi kanseri belirtileri genellikle şunlardan oluşmaktadır:

 • Lenf bezlerinin şişmesi
 • Bademciklerin şişmesi
 • Öksürmek ve nefes almakta güçlük çekmek
 • Ateşin çıkması
 • Geceleri terlemeler
 • Yorgunluk
 • İştahsızlık ve kilo verme
 • Mide ve bağırsak krampları
 • Kaşınma hali

Nedenleri

Lenfoma neden olur diye sorulacak olur ise, lenfosit denilen zararlı hücrelerin, olması gerekenden fazla çoğalarak lenfomaya dönüşmesidir. Genellikle hastalarda, hastalığın başlama nedeni tam olarak bilinemez. Fakat bazı araştırmalarda, HIV ve EBV enfeksiyonları ile lenf kanseri arasında bir etkileşim olduğu keşfedilmiştir. Bir aile içerisinde birden fazla lenfoma ile karşılaşıldığı durumlarda da, genetik bir faktörün etkili olduğu düşünülmektedir. Bağışıklık sistemi düşük insanlarda lenfoma görülme ihtimalinin daha fazla olduğu kabul edilmektedir.

Lenfoma Evreleri

Lenf kanseri, genellikle hastaların lenf bezlerinin büyümesi ile doktora gitmesi sonucu teşhis edilmektedir. Doktorlar, lenf kanserinin yanıltıcı belirtilerinin etkisi altında kalmamak adına çeşitli kan testleri isteyebilirler. Genellikle kesin tanı, lenf bezi biyopsisi ile alınmaktadır. Hastalığın hangi evrede olduğunu anlamak için ise, kemik iliği biyopsisi ve radyoloji testleri yapılmaktadır. Büyümüş olan lenf bezlerinin miktarı ve yayılımı ile diğer organlarda gözlenip gözlenmemesine göre evreler belirlenir.

 • 1. Evre: Lenf kanserine tek bir lenf bezinde ya da organda rastlanmıştır.
 • 2. Evre: Diyaframın tek bir bölümünde çok sayıda lenf bezinde karşılaşılır.
 • 3. Evre: Diyaframın iki tarafında da görülmesidir. Göğüs, boyun ve karın gibi yerlerde büyüme ile karşılaşılır.
 • 4. Evre: Çok sayıda organda kanser teşhis edilmiştir.

Lenf Kanseri Tedavisi

Lenf kanseri tedavisi genellikle kemoterapi ile yapılmaktadır. Hastaların yüzde 80’ine yakınında tedavi başarıyla tamamlanır. Tedavide radyoterapi de kullanılır. Hastada tedavinin başarılı olup olamaması hem kanserin evresine hem de hastanın durumuna bağlıdır. Lenfoma tedavisinde bir diğer tedavi yöntemi de, immünoterapidir. Adından da anlaşılacağı üzere, laboratuvar ortamında üretilmiş olan antikolar, adeta bağışıklık sistemi gibi mücadele edebilsin diye, hastaya enjekte edilir. Bu antikorlar kanserli hücreleri bularak, kanserle mücadele etmeye başlar.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Lenf kanseri ne demek?

Vücudun savunma hücreleri olan lenfositlerin kanserleşerek kontrolsüz büyümesine denir.

Lenf kanseri tedavisi mümkün mü?

Tedavi edilebilir bir hastalık olan lenfoma için kanser tedavisi ile birlikte kanseri önleyici girişimler hayata geçirilir.

Lenfoma kanseri belirtileri nelerdir?

Kilo kaybı, geceleri terleme, tekrarlayan ateş yükselmesi gibi belirtiler görülebilir.

 

Avicenna Hastanesi Genel Cerrahi Bölümü Doktorları


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.