Cilt Yaşlanması Neden Olur? Önlemek Mümkün Mü?

Cilt Yaşlanması Nedir? – Podcast

Cilt yaşlanması veya cilt kırışıklığı, çoğu zaman yaşlanmaya bağlı olarak gerçekleşen, kimi zaman da farklı sebeplerle ortaya çıkan estetik bir problemdir. Avicenna Hastanesi Dermatoloji Uzman Doktorları, zamansız cilt yaşlanması hakkında merak edilenleri anlattı.

Cilt Yaşlanması Nedir?

İki çeşit cilt kırışıklığı bulunmaktadır. Birisi genetik yani kalıtsal faktörlere bağlı olan kırışıklıklar, diğeri de çevresel etkenlere bağlı olarak kırışıklıklardır. Genetik faktörler, kişinin engel olamayacağı, aile büyüklerinden kendisine miras kalan etkenlerdir. Genetik faktörlerin var olması, aynı yaşta iki insanda, farklı seviyelerde cilt kırışması gözlemlenmesini sağlamaktadır. Kimi insanda erken cilt yaşlanması görülürken, kimi insanlarda da aynı yaşta olmasına rağmen neredeyse hiç kırışıklık olmayabilir. Zamansız cilt yaşlanması her ne kadar genetik faktörlere bağlı olsa da, bir takım çevresel etkiler de bu süreci hızlandırmaktadır.

Zamansız Cilt Yaşlanması

Çevresel etkiler, cilt yaşlanmasının ana sebebi değil, hızlandırıcı etkisidir. Güneş ışınları, kırışıklıkta en bilinen çevresel etkilerin başında yer almaktadır. Güneş ışınlarının tendeki kolajeni bozduğu, lekelenmelere ve hatta cilt kanserine bile sebep olduğu bilinmektedir. Yine, sigara kullanımı, düzensiz ve kalitesiz beslenme, ilaç kullanımı, yanlış ve kontrolsüz bakım ürünleri kullanımı, alkol ve uyuşturucu bağımlılığı, kötü ruh hali, hormonal problemler, metabolik ve sistemik sorunlar gibi çok sayıda çevresel etkiler de, zamansız cilt yaşlanması sebebi olabilmektedir.

Cilt Yaşlanmasını Önlemek

Cilt yaşlanmasını önlemek için çok sayıda yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemlere internet üzerinden ulaşmak her ne kadar doğru olsa da, iyi bir dermatoloji uzmanı tarafından muayene edilmek ve doğru tedavi planını oluşturmak, yapılabilecek en doğru hamle olacaktır. Avicenna Hastanesi Dermatoloji Bölümü uzman hekimleri, cilt yaşlanması için hem önleyici hem de yenileyici tedavi yöntemleri uygulamaktadır. Cilt kırışıklığını önlemek için alınabilecek önlemler şu şekilde sıralanabilir:

  • Güneşin zararlı ışınlarından etkilenmemek adına sadece sıcak havalarda değil, soğuk havalarda da güneş kremlerinin koruyucu etkisinden faydalanmak gerekmektedir.
  • Bol su tüketmek, kırışıklı için çok faydalıdır. Günde en az 8 bardak su içmek, özellikle yüzdeki kırışıklıkları gidermek için çok faydalıdır.
  • Düzenli ve mevsimsel besinlerle beslenmek, cildin yaşlanmasını engeller.
  • Kilo problemleri yaşayan insanların cildi, kilo sorunu olmayan insanlara göre çok daha hızlı yaşlanmaktadır. Kilo sorununu aşmak, cilt kırışıklığı için faydalı bir önlem olacaktır.
  • C vitamini cilde çok faydalıdır. C vitamini dışında A ve E vitamini de cildin gençleşmesi için yararlıdır.
  • Sigara tüketmek cilde büyük zarar verir. Cilde hem içeriden hem de dışarıdan zararları dokunur. Sigarayı bırakmak, ciltte gözle görülür değişiklikler yaratmaktadır.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Cildin yaşlanması nasıl önlenir?

Dengeli beslenmek, çevresel faktörlerden özellikle de güneşten korunmak, cildi sık sık nemlendirmek ve yaşlanma karşıtı kremler kullanmak gerekmektedir.

Deri yaşlanması nedir?

Deri yaşlanması ile birlikte cildin hücre sayısı, hacmi ve fonksiyonları azalır. Herkeste farklı hızlarda meydana gelen bu durum, karmaşık, geri dönüşü olmayan biyolojik ve kimyasal bir sorundur.

Yüz yaşlanması neden olur?

Güneş ışığı, sigara kullanımı, kötü beslenme, ilaçlar, yanlış kozmetik kullanımı, alkol ve madde bağımlılığı, stres, hormonal bozukluklar, metabolik ve sistemik hastalıklar yüz yaşlanmasına neden olur.

Cilt yaşlanması ne zaman başlar?

Genellikle cilt yaşlanma belirtileri 25 yaşından sonra ortaya çıkar.

 

Avicenna Hastanesi Dermatoloji – Cildiye (Deri Hastalıkları) Doktorları

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.