Hemoroidi Önlemek İçin Yapılması Gerekenler

Hemoroidden Korunma Yolları

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Hemoroid, insanları çok rahatsız eden ve ağrılara neden olan bir hastalıktır. Hemoroidi önlemek ise, her insanın merak ettiği bir konudur. Dönemsel hemoroid problemi yaşayan insanlar, hemoroid problemi yaşamadıklarır süreçte, hemoroidden korunma yöntemlerini ararlar. Hemoroid problemi yaşayan ve ağrılarından şikayetçi olanlar ise hemoroidden kurtulma yöntemleri hakkında fikir sahibi olmak isterler. Avicenna Hastanesi Genel Cerrahi Bölümü Uzman doktorları, basuru önlemek için neler yapılması gerektiğini ve basurdan korunma yöntemlerinin neler olabileceğini anlattı.

Hemoroid Nedir?

Hermoroid, iltihaplanmış ya da varislenmiş bağırsak ve anüs damarlarına verilen isimdir. Her insanda bu damarlar bulunmaktadır. Problem, bu damarların büyümesi ve şişmesindedir. Kimi hastaların basurları, vücudun dışına bile sarkabilirler. Böyle durumlarda hastalarda kanamalar da gözlemlenmektedir. 30 yaş üstü insanların yüzde 50’sinde bu hastalık görülse de, doktora gitmek için kanama ile karşı karşıya kalmayı beklemek bir alışkanlık haline gelmiştir. Kabızlık, günü neredeyse oturarak geçirme, gebelik ve kilo problemi hemoroid sebebi olabilmektedir.

Hemoroidi Önlemek

Hemoroidi önlemek için uygulanabilecek tedavi yöntemlerinden en doğalı, mevsimsel meyve ve sebzelerle beslenmektir. İşlenmiş gıdalardan uzak durmak da hemoroidden korunma yöntemi olarak bilinmektedir. Diyetinize dikkat etmeli ve tam tahıllı yiyecekler, bakliyatlar, kuruyemişler ve tohumlar tüketmelisiniz. Sürekli su içmek ve günlük su tüketiminizi yükseltmek de faydalı olacaktır. Hemoroidden kurtulma adına lifli bir diyete geçiş yapmış olduğunuz için, bu liflerin sindirilmesi adına suyun büyük bir önemi bulunmaktadır.

Hemoroidden Korunmak

Hemoroidden korunmak için yapılabilecek fiziksel hamlelerin başında, tuvaleti tutmamak gelmektedir. Büyük tuvalet ihtiyacı geldiği zaman, hiç vakit kaybetmeden tuvalete çıkmalısınız. Ev dışında tuvalet kullanımından çekinen insanların buna bağlı olarak kabızlık problemi yaşadıkları bilinmektedir. Hemoroidden korunmak için tüketilebilecek çeşitli gıdalar bulunmaktadır. Basurdan kurtulmanın doğal yolları şunlardır:

  • Psilyum: Bu lif bağırsak düzenini sağlar. Sabah ve akşamları bir bardak suya karıştırılıp içildiği zaman etkisini göstermektedir.
  • Keten tohumu: Geceleri uykudan önce bir çay kaşığı keten tohumunu, bir bardak suyun içerisine koyun ve öylece bırakın. Sabah olduğu zaman kahvaltı yapmadan önce aç karnına bu suyu için. Daha sonra da kahvaltı yapmak için 10 dakika kadar beklemeniz yeterlidir.
  • Agar-agar: Bu bir su yosunudur ve jelatin yapımında kullanılır. Bağırsakların çok daha iyi çalışmasını sağlayan bu gıda, hemen hemen bütün tatlıların içerisine yoğunluk ve kıvam arttırıcı olarak koyulabilmektedir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Basuru önlemek için ne yapmalıyız?

Birinci ve ikinci derece kanayan iç hemoroid için, lifli diyet, yumuşatıcı ilaçlar, bol sıvı alımı ile ıkınmanın engellenmesi ile tedavi edilir. Bunun dışında dar giysilerden kaçınılması, bölgenin kuru tutulması, alkollü ıslak mendiller veya çok sert kuru kağıtlar ile bölge temizlenmemesi gerekmektedir.

Basura yoğurt iyi gelir mi?

Yoğurt ve kefir, basuru olan kişilere tavsiye edilen besinler arasında ilk sırada yer alır.

 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Filofobi (Aşık Olma Korkusu) Nedir?

Filofobi (Aşık Olma Korkusu) Nedir?

Filofobi, aşık olma korkusu veya duygusallık korkusu olarak da bilinen bir sorundur. Derin ve anlamlı hisler beslemekten ve duygusal ilişkiler kurmaktan kaçınan kişilerin yaşadığı bir

Pelvik İnflamatuar Hastalık (PID) Nedir?

Pelvik İnflamatuar Hastalık (PID) Nedir?

Pelvik inflamatuar hastalık, kadın üreme organlarının iltihaplanması anlamına gelmektedir. Pelvik enfeksiyonu, genellikle cinsel yolla bulaşan hastalıklar veya diğer bakteriyel enfeksiyonlar nedeniyle meydana gelmektedir. Bu enfeksiyonlar,

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp ligasyonu, doğum kontrolü sağlamak için kullanılan bir yöntemdir. Diğer adıyla tüp bağlama yöntemi, yumurtalıklar ve rahim arasındaki fallop tüplerinin bağlanması yöntemidir. Bu cerrahi işlemde

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Halk arasında bağırsak fıtığı olarak da bilinen rektosel, kalın bağırsağın kadınlarda vajinaya erkeklerde ise mesaneye baskı yapmasıdır. Kalın bağırsağın bir bölümünün kadın üreme sistemi olan

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣