Liken Planus Nedir?

Liken Planus Nedir?

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Liken planus, ağızda, dil, koltuk altı, bacak ve kafa derisi gibi birçok bölgede meydana gelen bir cilt rahatsızlığıdır. Genellikle kaşıntılı kırmızı ve mor renklerde gözlemlenmektedir. Bu cilt rahatsızlığı, kaşınan ve kaşıdıkça belirtilerin arttığı bununla birlikte kişiyi rahatsız eden bir durum olmaktadır. Liken hastalığı olarak da bilinen bu rahatsızlık sebebi tam olarak bilinmese de hepatit C gibi enfeksiyonlarla oluşabileceği düşünülmektedir.

Liken Planus Nedir?

Cilt, saç derisi ve ağız olmak üzere vücudun pek çok bölgesinde meydana gelen bir deri hastalığıdır. Kaşınma ve estetik görünüm açısından rahatsızlık veren bu hastalık kişileri mutsuz edebilmektedir. Liken planus, kendini haftalar içerisinde gelişen mor ve kırmızımsı görünümlü, kaşıntılı ve üzeri düz kabarcıklar şeklinde göstermektedir. Ayrıca kanamalı lezyonlar görüldüğünde, kanser riski taşıyabilmektedir. Eğer saçlı deride ortaya çıkarsa kalıcı saç kayıplarına neden olabilmektedir. Bu nedenle, hastalığın erken teşhisi, uygun tedavi sağlanması oldukça önemlidir.

Liken Planus Belirtileri Nelerdir?

Bu cilt rahatsızlığı vücudun pek çok her yerinde görülebilmektedir. Bununla birlikte başladığı yerden yayılabilmektedir. Aynı zamanda görülmeye başladığı alana bölgeye göre renk, yapı ve şekil değişiklikleri görülebilmektedir.

 • Ciltte döküntü ve pullanma,
 • Cilt derisinde ince beyaz şerit görünümü,
 • Ağız içinde beyaz kabarıklıklar,
 • Ciltte kırmızı, ve ya mor, renk görünümü,
 • Saç derisinde şiddetli kaşıntı ve saç kaybı,
 • Geceleri artan kaşıntı,
 • Tırnakta güçsüzleşme, kırılganlıkların artması,
 • Genital bölgeye dokunulunca şiddetli ağrı hissedilmesi,
 • Kaşıntının olduğu bölgede kaşımayla lezyonların artış göstermesi,
 • Tat duyusunun azalması,
 • Ağız kuruluğu,
 • Güneş ile temas halinde artış göstermesi,
 • Diş etinde hassasiyet, kızarıklık dokununca ağrı oluşması gibi birden fazla belirtisi bulunmaktadır.

Liken Planus Kimlerde Ortaya Çıkar?

Liken hastalığının toplumda görülme sıklığı %1 olarak tanımlanmaktadır. Bununla beraber kadınlarda ve erkelerde aynı sıklıkla görülmektedir yani cinsiyetle ilişkili bir hastalık olmamaktadır. Aynı zamanda her yaş grubunda görülebilen bir hastalıktır. Ancak çocuklarda yetişkinlere oranda daha nadir görülmektedir. Kaşıntılı ve oldukça rahatsızlık vere bu hastalık sıklıkla 30 yaş ve üzeri kişilerde görülmektedir.

Liken Planus Nedenleri Nelerdir?

Bu cilt rahatsızlığının asıl kaynağı tam olarak bilinmemektedir. Ancak neden olabilecek bazı faktörler bulunmaktadır. Antibiyotikler, bazı alerjenlere sık temas etmek, veya stres gibi faktörler bu cilt hastalıklarına neden olabilmektedir. Aynı zamanda bazı kimyasallara karşı vücudun gösterdiği reaksiyonlar nedeniyle gerçekleşebilmektedir. Bununla birlikte grip aşısı, Hepatit C enfeksiyonu, kalp rahatsızlıkları ve yüksek tansiyonda bu hastalığın gelişiminde etkisi olabilmektedir.

Liken Planus Nasıl Teşhis Edilir?

Liken planus tanısı ve muayenesi alanında uzman bir dermatolog tarafından yapılmaktadır. Öncesinde dermatolog hastanın tıbbi geçmişini ve semptomlarını değerlendirmektedir. Sonrasında ise fiziki muayene ile lezyonları incelemektedir. Bununla birlikte tanı koymak için biyopsi, alerji testi ve hepatit C testi yapılmaktadır. Liken hastalığı, bazı alerjilere bağlı olarak gerçekleşebileceğinden dolayı kişiye alerji testleri yapılmaktadır.

Liken Planus Nasıl Tedavi Edilir?

 • Kortikosteroidler lokal veya kısa süreli sistemik olarak,
 • Ciltte meydana gelen kızarıklık ve döküntüyü hafifletecek kremler,
 • Antihistaminik ilaçlar,
 • A vitamini içerikli ilaçlar,
 • Işık terapisi yöntemi de bu hastalıkta kullanılan bir yöntemdir,
 • Doktor tarafından bağışıklık sistemini baskılayan öteki tedavi yöntemleri uygulanmaktadır.

Sık Sorulan Sorular

Liken Planus Kesin Çözümü Var mıdır?

Liken hastalığı kronik bir hastalıktır ve kesin çözümü bulunmamaktadır. Kronik olarak seyretmektedir ve düzenli takip gerektirmektedir.

Liken Planus Bulaşıcı mıdır?

Liken Planus hastalığının herhangi bir bulaşıcılığı olmamaktadır. Kaşıntı, kızarıklık ve estetik görünüm açısından kişiyi rahatsız etmektedir.

Liken Hastaları Ne Yemeli?

Liken hastaları düzenli ve dengeli, bol vitaminli ve bağışıklığı destekleyici öğünler tüketmelidir.

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp ligasyonu, doğum kontrolü sağlamak için kullanılan bir yöntemdir. Diğer adıyla tüp bağlama yöntemi, yumurtalıklar ve rahim arasındaki fallop tüplerinin bağlanması yöntemidir. Bu cerrahi işlemde

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Halk arasında bağırsak fıtığı olarak da bilinen rektosel, kalın bağırsağın kadınlarda vajinaya erkeklerde ise mesaneye baskı yapmasıdır. Kalın bağırsağın bir bölümünün kadın üreme sistemi olan

Vajinoplasti (Vajina Daraltma) Ameliyatı Nedir?

Vajinoplasti (Vajina Daraltma) Ameliyatı Nedir?

Vajinoplasti, diğer adıyla vajina daraltma ameliyatı, çeşitli nedenlere bağlı olarak gevşeyen vajina kaslarını sıkılaştıran bir operasyondur. Vajina duvarları çeşitli nedenlere bağlı olarak gevşeyebilmektedir. Bu durum

Labioplasti Nedir? Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Labioplasti Nedir? Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Labioplasti ameliyatı, vajinal açıklığın yan taraflarındaki deri bölgesinin boyutunu küçültmek için gerçekleştirilen bir operasyondur. Labioplasti operasyonu son zamanlarda uygulanan vajinal estetik ameliyatları arasında sıklıkla uygulanmaktadır.

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣