cilt hastalıkları dermatolojik muayene

Cilt Hastalıkları: Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Bizi dış etkenlerden koruyan, görünüşümüzün önemli parçası olan cildimiz, bazı farklı semptomlar gösterebilir. Cilt hastalıkları sonradan oluşabildiği gibi genetik faktörlere bağlı olarak a ortaya çıkabilir. Cildiye bölümünün ilgi alanında olan cilt bozukluklarıyla ilgili merak edilenlere içeriğimizden ulaşabilirsiniz.

Cilt Hastalıkları Neden Olur?

Tüm vücudumuzu kaplayan derimiz, en büyük organlarımızdan biridir. Cildimizin sürekli farklı etkenlerle ve havayla teması olması bazı hastalıklara davetiye çıkarabilir. Bunun yanı sıra cilt üzerinde görülen hastalıkları geçici veya kalıcı olarak incelemek mümkün. Cilt problemlerine sebep olan nedenler arasında;

 • Genetik
 • Alerjiler
 • Stres
 • Tiroid ve bağışıklık sistemimizdeki sorunlar
 • Ciltteki parazitler/virüsler
 • İnflamatuar bağırsak hastalığı ilaçları
 • Şeker hastalığı
 • Güneş

semptomları yaygın olarak görülen nedenler arasındadır. Tekrarlamayan hastalıkları tedavi edilirken, genetik sebebiyle meydana gelen cilt problemlerinin sadece ilerlemesini durdurmak mümkün oluyor.

Cilt Hastalıkları Türleri

Cildin görünümünde meydana gelen bozukluklar, kızarıklık veya tahriş benzeri görünümlerin tümünü cilt problemleri arasında kabul edebiliriz. Cilt bozuklukları arasında;

Geçici Cilt Problemleri

Geçici cilt bozuklukları, altta yaran hastalıkların tedavisi veya ilaçlı tedaviler sonrasında düzelme gösterilebilir. Bu hastalıklar;

 • Akne

Akneler, genellikle yüz bölgesinde yer almakla birlikte omuz, boyun ve sırt kısmında da sıkça rastlanılan bir cilt hastalığıdır. Tedavi edilmeden aknelerle oynanması cilt lekeleri oluşmasına sebep olabilir. Aknelerin çok dolu olması durumunda dokunulduğunda ağı, hassasiyet ve ciltte kanamalar görülebilir.

 • Kurdeşen (ürtiker)

Ürtikerler – halk arasında bilinen adıyla kurdeşen- ciltte görülen kaşıntılı lekeler olarak bilinir. Tüm tene yayılabileceği gibi sadece bölgede de görülebilir. Hastalık bulaşıcı değildir ve genelde kendiliğinden kaybolur. Ancak belirli aralıklarla tekrardan çıkan kurdeşen durumunuz varsa kronik kurdeşen tedavisi için dermatoloji uzmanına görünmelisiniz.

 • Egzama

Vücudun farklı yerlerinde görülen, pul pul dökülmelere ve kaşıntıya sebebiyet veren cilt hstalığıdır. En sık karşılaşılan cilt rahatsızlıkları arasında bulunur , eklem bölgeleri ve saç aralarında görülebilir. Yağlı ve yağsız olarak ayrılan egzama, ilaçlı kremler ve enjeksiyonlarla tedavi edilebilir.

 • Kızamık

Kızamık, hava damlacıkları yoluyla bulaşan ve döküntüyle kendini gösteren bir hastalıktır. Hasta kişi en az 10 gün izole olarak, reçeteli ateş düşürücüleri kullanabilir. Kızamık sonrası izler kendiliinden geçecektir.

 • Su Çiçeği

Çocuklarda görülen deri hastalıkları arasında oldukça yaygındır. Minik kabarcıkların tende belirmesiyle beraber, kaşıntı ve kızarıklıklar beraberinde gelmektedir. Su çiçeğinde çıkan kabarcıklar kaşındığında, lekeler kalabilir.

 • Alerjik Reaksiyonlar

Alerjik reaksiyonlar, her zaman olmamakla beraber çoğu kişide deride etkilere sebep olabilir. Alerji ilaçları ve ilaçlı merhemlerle tedavi edilebilir.

Kalıcı Cilt Problemleri

Kalıcı cilt hastalıkları, tedavi sonrası tekrar çıkması muhtemel, kronik hale gelmiş bazen de genetik sebebiyle oluşan bozukluklardır. Bunlar;

 • Sedef Hastalığı

Ekle yerlerinde çıkan, pembe üstüne sedefli kabuk görünümü yaratan bir hastalıktır. İlaçlarla tedavisi sağlanabilir ancak tedaviye ara verdiğiniz dönemde tekrar çıkması muhtemeldir. Ayırt edici özelliği tırnak üzerinde oluşsan çukurlaşmalardır.

 • Vitiligo

Deri üzerinde beyaz lekeler çıkmasına sebep olan bir hastalıktır. Pigment üreten hücrelerin zarar görmesiyle meydana gelen Vitiligo hastalığı tedavi edilemez ancak ilerlemesi yavaşlatılabilir.

 • Gül Hastalığı

Yüz derisinde meydana gelen gül hastalığı, yanaklar ve burun üstünde kızarıklıklar şeklinde kendini belli ederi. Tamamen geçmesi zordur ancak düzenli tedaviyle yeniden ortaya çıkması engellenebilir.

 • Behçet Hastalığı

Vücudun farklı yerlerinde (genellikle ağız ve yüz) kan damarlarında iltihaplanmaya sebep olan Behçet Hastalığı, cilt yüzeyinde yaralar oluşmasına sebep olmaktadır. Kronik bir rahatsızlıktır ancak semptom azaltıcı tedavileri yapılabilir.

Yukarıda bahsettiğimiz cilt hastalıkları genetik yatkınlık ve diğer faktörler eşliğinde cilt sağlığınızı etkileyebilir. Deri sağlığınızı korumak için öncelikle cilt tipinizi bilmeli, buna göre gerekli bakımları yapmalı ve stresten uzak olmanız faydalı olacaktır.

Cilt Hastalıklarının Belirtileri

Tüm vücudumuzun kaplı olduğu derimizde meydana gelen değişiklikler, cildimizde oluşabilecek ciddi sorunların habercisi olabilir. Cilt bozukluklarının bilinen yaygın belirtileri arasında şunlardan bahsedebiliriz;

 • Kuru cilt
 • Cilt üzerinde pullanma
 • Ciltteki renk değişimleri
 • Deri soyulması,
 • Kaşıntılı döküntüler,
 • İçi dolu irinler
 • Açık yaralar

görülmesi durumunda muhtemel cilt hastalıklarının habercisi olarak sayılabilir. Bu belirtileri gördüğünüzde cildinize dokunmayıp, cildiye/dermatoloji uzmanına başvurmanız önerilir.

Cilt Hastalıklarının Tanısı

Cilt bozukluklarının belirtileri yaşıyorsanız, hangi hastalığa sahip olduğunuzu cildiye uzmanına muayene olarak öğrenebilirsiniz. Cilt bozuklukları tanısı için doktora başvurduğunuzda fiziki muayene ve sonrasında testlerden yardım alınabilir. Cilt hastalıkları tanısında kullanılan testler arasında;

Cilt yama testi: Alerjik reaksiyonların tespit edilmesi için deri üzerine maddeler damlatılarak yapılan testtir. Hangi besin/madde grubuna alerjiniz olduğu bu şekilde tespit edilir.

Biyopsi: Şüphelenilen bir durumda tam teşhis için deriden ufak bir parça alınarak, biyopsi işlemiyle incelenebilir.

Dermoskopi: Elle tutulan bu cihazda deri üzerindeki lezyonların detaylı, yakından görüntülemesi yapılır.

Tzanck testi: Uçuk, su çiçeği, zona hastalığı gibi rahatsızlıkların tanısında kullanılmaktadır.

Kullanılan testler cilt bozukluklarının tam teşhisi için önemlidir. Bazı cilt problemlerinin çok fazla aynı belirtiye sahip olduğu için teşhisin doğruluğu, tedavinin başarı sağlaması açısından oldukça önemlidir. özellikle Çocuklarda cilt bozukluklarının erken teşhisi ve tedavisinde tzanck testi sıklıkla kullanılmaktadır.

Cilt Hastalıklarının Tedavisi

Kalıcı ve geçici cilt bozukluklarının tedavisinde farklı yöntemler kullanılabilir. Bunlar arasında;

 • Krem ve merhemler
 • Antibiyotikler
 • Vitamin takviyeleri
 • Lazer ışın tedavisi
 • Steroid haplar

tedavi sürecinde kullanılabilmektedir. Kalıcı rahatsızlıklar için tamamen yapılacak bir düzeltme olmasa da cilt bozukluklarının ilerlemesi engellenebilir. Aynı zamanda stresten uzak durup, alkol ve sigara kullanımını kısıtlayarak cilt sağlığınızı koruyabilirsiniz. Cilt sağlığınız için muayene olmak isterseniz Avicenna Hastanesi Dermatoloji uzmanlarından randevu alabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Cilt bozuklukları tedaviden sonra geri döner mi?

Çoğu kronik hale gelmiş cilt hastalığı, tedaviden sonra yeniden oluşabilir. Tekrarlayan cilt hastalıkları için reçeteli ilaçlarınızı doktorunuzun önerdiği şekilde kullanmak önemlidir.

Karaciğer hastalığının ciltteki belirtileri nelerdir?

Karaciğerde meydana gelen sorunlar ciltte; akne, kızarıklık, morluk, pullanma yapabilir.

Bebeklerde cilt problemleri nelerdir?

Bebeklerde en sık görülen cilt hastalıkları arasında; bebek egzaması, kızamık, cilt kuruluğu konak ve pişiktir. Bebeklerde görülen bu hastalıklar tedavi edilebilir, geçici cilt hastalıklarıdır.

Kaşıntı yapan cilt problemleri tehlikeli midir?

Cilt hastalıklarında kaşıntı olması genellikle ciltte meydana gelen kurumanın sonucunda oluşur. Yüzeysel bu hastalıklar tehlikeli değildir ancak kaşıma sırasında derinizde açık yaralar meydana getirmeniz, mikrop kapmasına sebep olabilir.

 

Avicenna Hastanesi Dermatoloji Uzman Doktorlarımız

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.