Çatlak Tedavisi: Cilt Çatlağı Nedir?

Çatlak Tedavisi: Cilt Çatlağı Nedir?

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Çatlak tedavisi, ciltteki çatlak izlerini gidermede kullanılan yöntemler bütünüdür. Hamilelik, aşırı kilo alımı ve verimi gibi faktörlere bağlı olarak cilt çatlağı meydana gelmektedir. Bu çatlaklar kol, bacak, basen, karın gibi pek çok bölgede görülebilmektedir. Bu durum sağlık açısından bir sorun teşkil etmese de estetik görünüm açısından kişiyi rahatsız edebilmektedir. Bu durumda çatlak tedavisi kişiler için en ideal yöntemdir.

Cilt Çatlağı Nedir?

Cilt çatlağı, vücudun pek çok bölgesinde görülebilen deri yırtığı olarak da adlandırılan bir durumdur. Bu durum ciltte oluşan gerilmeler sonucu oluşmaktadır. Deri yırtıklarının rengi kişiden kişiye değişkenlik göstermektedir. Bazı insanlarda kırmızı veya beyaz renkte görüme sahiptirler. Cilt çatlağı cilt üst tabakasının gerilmeye direnememesi sonucu oluşan yırtıklar olarak tanımlanmaktadır. Bu durum ciltte yarık, kesik benzeri gözle görülür şekilde belirgindir. Cilt çatlaklarına neden olan bazı faktörler bulunmaktadır. Hamilelik, genetik faktörler ve kilo alımı bunlardan sadece bazılarıdır. Cilt çatlağına sıklıkla gebelik dönemindeki kadınlarda rastlandığı için hamilelik veya bebek çatlağı da denilmektedir.

Cilt Çatlağı Nedenleri Nelerdir?

 • Ergenlik dönemi,
 • Hamilelik,
 • Genetik faktörler,
 • Doğum kontrol hapları,
 • Bazı enfeksiyon hastalıkları,
 • Kilo alıp verme,
 • Yanlış ve hızlı kilo verme adına yapılan egzersizler,
 • Hormonal değişiklikler,
 • Yeterli miktarda su tüketilmemesi ve vücudun susuz kalması,
 • Kronik karaciğer hastalıkları gibi pek çok nedeni bulunmaktadır.

Çatlak Tedavisi Yöntemleri Nelerdir?

Deri çatlaklarının profesyonel tedaviler sayesinde giderilmesi mümkündür. Çatlakların giderilmesi için uygulanan kremler yüzeysel bir etkiye sahip olduğu için tam istenilen etkiyi vermemektedirler. Kısaca cilt yüzeyine uygulanan kremler cilt çatlaklarını tamamen yok olmasında yeterli olmamaktadır. Ancak profesyonel tedavi yöntemleri sayesinde bu çatlak görünümünden kurtulmak mümkündür. Gelişen teknolojiyle birlikte günümüzde cilt çatlağı tedavisinde kullanılan birçok yöntem bulunmaktadır.

Fraksiyonel Lazer

cilt çatlağı tedavisinde kullanılan en etkili ve başarılı yöntemlerden biri ise fraksiyonel lazer yöntemidir. Bu tedavi yönteminde cilt altına, çatlak görünümlü bölgeye lazer ışınları göndermektedir. Cilt altına gönderilen ışınlar sayesinde kolajen yapı tetiklenerek ciltte sıkılaşma sağlanmaktadır. Bu sayede ciltteki çatlak görünümü önemli ölçüde azaltılmış olur. Fraksiyonel lazer yöntemi çatlak tedavilerinde değil aynı zamanda cilt sıkılaştırma ve yenileme amacıyla da sıklıkla kullanılan bir işlemdir. Ancak fraksiyonel lazer işleminde alanında uzman kişilerce yapılması oldukça önemlidir. Aksi takdirde istenmeyen sonuçlara yol açabilmektedir.

Kimler Lazerle Cilt Çatlağı Tedavisi Yaptırmamalı?

 • Hamileler aynı zamanda hamilelik ihtimali bulunan kişiler,
 • Herpes hastalığına sahip olan kişiler,
 • Kanser hastaları,
 • Sivilce tedavisi gören kişiler,
 • İşlem görecek olan bölgede enfeksiyon sorunu yaşayan kişiler,

Radyofrekans Yöntemi

Radyofrekans yöntemi, cihaz üzerinde bulunan iğneler yardımıyla çatlak görülen bölgeye radyofrekans dalgaları gönderilmektedir. Aynı zamanda fraksiyonel lazer işleminde olduğu gibi, bu yönteminin de amacı kollajen üretimini tetikleyerek cildin sıkılaşmasını sağlamaktır. Radyofrekans yöntemi, kaç seans süreceği kişiden kişiye ve çatlağın derinliğine göre değişiklik göstermektedir.

Dermaterapi Yöntemi

Bu tedavi yönteminde, üzerinde yüzlerce mikro iğneler bulunan dermaroller kullanılmaktadır. Ciltteki çatlaklar üzerinde oldukça etkili bir yöntemdir. Bu yöntemde dermaroll üzerinde bulunan yüzlerce iğnenin çatlakların üzerinden geçmesi sonucu ciltte küçük kanallar açılmaktadır. Bu sayede, kollajen dokunun tetiklenmesi sağlanmaktadır. Kolajen doku çatlakların büyük oranda giderilmesini sağlanmaktadır. Alanında uzman kişiler tarafından uygulandığında güvenli ve etkili bir işlemdir. Aynı zamanda acısız, ağrısız oldukça pratik bir yöntemdir.

Platelet Rich Plasma (PRP)

Çatlak tedavisi dışında diğer cilt sorunlarında da oldukça sık kullanılan PRP yöntemi, diğer yöntemlerden farklı olarak kişinin kendi kanından elde edilmektedir. Bu yöntemde kişiden kan örneği alınarak ayrıştırılmaktadır. Sonrasında kişiden alınan ve ayrıştırılan bu kan çatlak olan bölgeye enjekte edilmektedir. Bu işlemde asıl amaç çatlak olan bölgedeki hücre yenilenmesini destekleyerek çatlak görünümünü ortadan kaldırmaktır. PRP yöntemi aynı zamanda fraksiyonel lazer yöntemi ile desteklendiğinde başarılı sonuçlar elde edilmektedir. PRP yöntemi günümüzde çoğu cilt sorununda sıkça kullanılan ve tercih edilen bir yöntemdir.

Çatlak Tedavisi Hangi Bölgelerde Etkilidir?

 • Göğüs bölgesinde görülen çatlaklar,
 • İç bacak da görülen çatlaklar,
 • Bacaklarda ki çatlaklar,
 • Göbek çatlakları,
 • Kol çatlakları,
 • Kalçadaki çatlaklar,
 • Yanak çatlakları,

Çatlak Tedavisinin Faydaları Nelerdir?

 • Kan dolaşımının artmasını sağlamaktadır.
 • Fibroblast dokusunu uyarır,
 • Cildin sebum üretimini tetikleyerek aktifleştirmektedir,
 • Cildin üst katmanındaki deriyi canlandırarak yeniden yapılanmasını sağlamaktadır,
 • Cildin elastikliğini arttırmaktadır, Bununla birlikte var olan kırışıklarda ortadan kaldırılmış olur
 • Ciltteki çatlakları ortadan kaldırmakla beraber cilt sıkılaşmasını da sağlamaktadır.
 • Cilt tonu eşitleme

Sık Sorulan Sorular

Çatlak İzleri Ömür Boyu Kalıcı mı?

Çatlaklar ve çatlak izleri estetik ve medikal uygulamalarla kalıcı bir şekilde tedavi edilebilmektedir. Ancak doğal yollarla geçiciliği pek mümkün değildir.

Çatlak Tedavisi Kaç Seans?

Bu durum kişiden kişiye ve çatlağın boyutuna aynı zamanda çatlağın genişliğine göre değişiklik göstermektedir. Ancak ortalama 3-4 seans yeterli olmaktadır.

Çatlak Tedavisi Ağrılı mı?

İşlem başlamadan önce bölgeye anestezik krem uygulandığından dolayı kişi uygulama sırasında herhangi bir ağrı veya acı hissetmemektedir.

Paylaş:

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp ligasyonu, doğum kontrolü sağlamak için kullanılan bir yöntemdir. Diğer adıyla tüp bağlama yöntemi, yumurtalıklar ve rahim arasındaki fallop tüplerinin bağlanması yöntemidir. Bu cerrahi işlemde

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Halk arasında bağırsak fıtığı olarak da bilinen rektosel, kalın bağırsağın kadınlarda vajinaya erkeklerde ise mesaneye baskı yapmasıdır. Kalın bağırsağın bir bölümünün kadın üreme sistemi olan

Vajinoplasti (Vajina Daraltma) Ameliyatı Nedir?

Vajinoplasti (Vajina Daraltma) Ameliyatı Nedir?

Vajinoplasti, diğer adıyla vajina daraltma ameliyatı, çeşitli nedenlere bağlı olarak gevşeyen vajina kaslarını sıkılaştıran bir operasyondur. Vajina duvarları çeşitli nedenlere bağlı olarak gevşeyebilmektedir. Bu durum

Labioplasti Nedir? Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Labioplasti Nedir? Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Labioplasti ameliyatı, vajinal açıklığın yan taraflarındaki deri bölgesinin boyutunu küçültmek için gerçekleştirilen bir operasyondur. Labioplasti operasyonu son zamanlarda uygulanan vajinal estetik ameliyatları arasında sıklıkla uygulanmaktadır.

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣