Patlayan Kafa Sendromu

patlayan kafa sendromu yaşayan kadın

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Patlayan kafa sendromu her ne kadar kulağa garip gelen bir şey olsa da, aslında oldukça sık karşılaşılan bir rahatsızlıktır. Tedavisinde ilaçlardan ve bir takım sakinleşme tekniklerinden faydalanılır. Avicenna Hastanesi uzman hekimleri, patlayan kafa sendromu tanı ve tedavi yöntemlerini anlattılar.

Patlayan Kafa Sendromu Nedir?

Yaşanan bu sendrom bir tür parasomniadır. Parasomina, uyku bozuklukları olarak tanımlanabilir. Hastalarda gece uyurken aniden şiddetli biçimde baş ağrısı yaşandığı görülür. Sonrasında da tekrar uykuya dalarken elektrik çarpma hissi oluşabilir.

Daha önce uykusunda patlayan kafa sendromu yaşamayan birisi, bu durumla ilk kez karşılaştığında fazlasıyla korkabilir. Fakat çoğu insanda sürekli karşılaşılan bir fenomen olduğu unutulmamalıdır. Hastaların endişe etmemeleri gerekmektedir. Çünkü bu hoş karşılanamayacak rahatsızlık, ciddi bir nörolojik hastalık değildir.

Uyurken Ses Duyup Uyanmak

Rahatsızlığı, uyurken kafasının içerisinde bomba patlamışçasına tanımlayan hastaların sayısı bir hayli yüksektir. Bu sendrom adını da bu şekilde almıştır. Bazı hastalar da, beyinlerinin içinde yıldırım düşmesi sesi duyduğunu söylerler. Genel olarak hastalığı tanımlayan semptom budur.

Beyindeki patlama sesi genellikle uykuya dalma anında ortaya çıkar. Hemen devamında baş ağrısı sorunu ile karşı karşıya kalınır. Hastalar için güzel bir uyku çekmek çok zor hale gelir.

Hastalığı ilk olarak 1876 yılında Dr. Silas Weir tanımlamıştır. 50 hastayı kayıt altına almış ve rahatsızlığın belirtilerini kaydetmiştir.

Patlayan Kafa Sendromu Yaşayanlar

50 hasta ile yürütülen çalışmada, rahatsızlığın temel özellikleri ortaya konmuştur. Hastaların tamamında patlama ya da yıldırım gürültüsü görülse de, şiddet seviyeleri farklılık gösterebilir. Öte yandan hastalarda, aşağıda yer alan belirtiler de görülmektedir:

 • Silah sesi
 • Beyinden ses gelmesi
 • Patlama sesi
 • Yıldırım sesi
 • Kapı çarpması sesi
 • Zil sesi
 • Gök gürültüsü
 • Uğultu

Hasta sesle birlikte uyandıktan sonra, aşağıda yer alam semptomlarla karşılaşabilir:

 • Kaygı
 • Baş ağrısı
 • Nefes darlığı
 • Çarpıntı
 • Korku

Patlayan Kafa Sendromu Neden Olur?

Patlayan kafa sendromu bir uyku bozukluğudur. Bu yüzden hastalığı nörolojik ya da psikolojik olarak değerlendirme altına almamak gerekmektedir. Uyku uzmanları, uyku bozukluklarını teşhis ederken, bozukluğu tetikleyen nedeni ararlar. Bu rahatsızlığı tetikleyen etkiler şunlardan oluşabilir:

 • Stres
 • Depresyon
 • Ruhsal hastalıklar
 • Demans veya kafa karışıklığı
 • Uyku apnesi, gece terörü, narkolepsi gibi diğer uyku problemleri
 • İlaç kullanımı (Özellikle merkezi sinir sistemine yan etkisi olanlar)
 • Nikotin, kafein ve alkol gibi merkezi sinir sistemine etki edebilecek zararlı maddeler

Patlayan kafa sendromuna neyin sebep olduğu tam olarak teşhis edilemese de, bir takım olumsuz durumların hastalığa neden olabildiği düşünülmektedir. Hastaların genel ortak özelliklerine bakıldığında, yorgunluk ve stres öne çıkmaktadır. Bu da zamanla hastaların parasomnia problemlerine karşı açık biri olmalarına neden olmaktadır. Uyku esnasında konuşma, uyurgezerlik, uyku ile uyanıklık arası ses duymak ya da seksomnia gibi diğer uyku problemleri, hastada görülebilir.

Patlayan Kafa Sendromu Tedavisi

Hastalar, patlayan kafa sendromu çözümü için hangi doktorlara başvurmaları gerektiğini bilemezler. Peki, patlayan kafa sendromuna hangi doktor bakar? Hastalığa genellikle psikiyatri veya nöroloji uzmanları bakarlar. Bununla beraber, Avicenna Ataşehir Hastanesi Uyku Laboratuvarı ile hastalığın teşhisi çok daha kolay hale gelir.

Rahatsızlığın tedavisinde uyku kalitesinin artırılması çok önemlidir. Bunun için bir takım rahatlatıcı egzersizler, spor ve stres kontrolü terapisi alınabilir. Öte yandan ilaçların da sendromları azalttığı bilinmektedir. Ancak hastalığın henüz kesin ve net bir tedavisi bulunmamaktadır. Patlayan kafa sendromundan rahatsızlık duyan her hastanın mutlaka doktora gitmesi ve konuyla ilgili tedavi yollarının denenmesi şarttır. Çünkü uyku kalitesi, insan sağlığı için yemek, içmek kadar önemlidir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Patlayan kafa sendromu atakları ne zaman görülür?

Patlayan kafa sendromu atakları en çok gece hissedilmektedir. Gece vakti artan şiddetli baş ağrısına, elektrik çarpma hissi de eklenmektedir.

Patlayan kafa sendromu hastaları ne duyar?

Parasomina durumuna sahip hastalar uyurken; silah sesi, şimşek sesi, patlama sesi gibi uykudan uyandıracak gürültülere maruz kalırlar. Bu sesler nedeniyle uyku bozukluğu yaşanırken, seslerin duyulma nedeni araştırılmaktadır.

 

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Yüzdeki Kılcal Damar Tedavisi

Yüzdeki Kılcal Damar Tedavisi

Kılcal damarlar, ince damar çaplarının büyümesi, cilt tabaka yapısındaki incelme gibi nedenlerden dolayı meydana gelebilmektedir. Kılcal damarlar yüzde, bacaklarda olmakla birlikte vücudun çeşitli bölgelerinde görülebilmektedir.

Thermage Ameliyatsız Yüz Gençleştirme

Thermage Ameliyatsız Yüz Gençleştirme

Thermage, Radyofrekans yöntemi ile gıdı, kol, bacak, yüz gibi çeşitli bölgelerdeki sarkmaların giderilmesi uygulamasıdır. Ameliyatsız bir uygulama olan thermage, günümüzde kişiler tarafından sıklıkla tercih edilen

Kök Hücre ile Saç Tedavisi

Kök Hücre ile Saç Tedavisi

Saç dökülmeleri, genetik faktörlere, sigara ve alkol kullanımı gibi çeşitli faktörlere bağlı olarak gerçekleşebilmektedir. Saç dökülmeleri kişiyi estetik görünüm açısından rahatsız ve mutsuz edebilmektedir. Kök

Migren Botoksu Nedir?

Migren Botoksu Nedir?

Migren, şiddetli, sık aralıklarla tekrarlayan bir baş ağrısı türüdür. Migren baş ağrısının en sık görülen türlerinden biri olmaktadır. Aynı zamanda kişinin yaşam kalitesini düşüren, günlük

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣