Alerjik burun eti şişmesi tedavisi

Alerjik Burun Eti Şişmesi Tedavisi

Alerjik burun eti şişmesi, adından da anlaşılacağı üzere burun etinin alerjik nedenlerle büyümesidir. Hastanın günlük yaşamdaki konforunu büyük oranda düşüren alerjik rinit burun eti şişmesi, mutlaka tedavi edilmelidir. Tedaviye alerjik rinitle ilgilenerek başlanmalıdır. Alerjinin kontrol altına alınmasıyla, genellikle alerjik burun içi eti şişmesi de ortadan kalkar. Ancak burun eti (konka şişmesi) problemi devam ediyorsa, farkı bir konka büyümesi tedavi yürütülmelidir. Avicenna Hastanesi KBB (Kulak Burun Boğaz) bölümü uzman hekimleri, alerjik burun eti büyümesi hakkında merak edilenleri anlattılar.

Alerjik Burun Eti Şişmesi Nedir?

İnsan burnunda toplam 6 adet burun eti (konka) bulunur. Bunlardan 3’ü sol, 3’ü sağ taraftadır. Burun eti şişmesi, genellikle en altta bulunan etlerde meydana gelir. Burun etlerinin görevleri şunlardır:

  • Havanın ısıtılması
  • Süzülerek filtrelenmesi
  • Hava akışının nemlendirilmesi

Konka büyümesi genellikle alt konkalarda ortaya çıkar. Zaman zaman orta konka büyümesi görülebilse de, üst konkanın şişmesi nadiren meydana gelir. Şişmeler kimi zaman yapısal, kimi zaman da gelişimsel anomalilere bağlıdır. Burun eti büyümesinin çok sayıda sebebi olsa da, genellikle alerjik nedenlerle ortaya çıkmaktadır.

Burun Eti Büyümesi Nedenleri

Genellikle alerjisi olan insanlarda, burundaki enflamasyona bağlı olarak burun eti şişmesi görülmektedir. Alerji, burun eti dokusunda kanlanmaya, ödem oluşumuna ve hücre sayısının artmasına neden olarak, burun etinin büyümesine sebebiyet verir. Burun eti büyümesinin bir diğer nedeni de, septum deviasyonu denilen burnun orta bölümündeki eğriliktir. Eğrilik, burnun bir tarafındaki kanalın daha geniş olmasına neden olur. Bu da oradaki etin, görevlerini yerine getirebilmek için şişmesini sağlar. Bu duruma telafi edici büyüme de denebilir. Kimi zaman alerji ve septum deviasyonu birlikte görülebilen problemlerdir. Hamile kadınlarda hormon seviyelerinde yaşanan değişimlere bağlı şekilde burun eti büyümeleri meydana gelebilmektedir.

Alerjik Konka Şişmesi Belirtileri

İster alerjik, ister diğer sebeplere bağlı olarak gerçekleşsin, burun eti şişmesinin en büyük belirtisi, burun tıkanmasıdır. Bu tıkanma genellikle geceleri çok daha yoğunlaşarak kendisini gösterir. Yine gün içerisinde sürekli devam eden solunum güçlüğü de belirtiler arasındadır. Diğer belirtiler ise şu şekildedir:

  • Burun tıkanıklığı
  • Burun içerisinde bir şey varmış hissiyatı
  • Koku hissinin azalması
  • Baş ağrısı
  • Geceleri horlama
  • Ağız kuruması
  • Alın ve göz çevresinde basınç hissi

Alerjik Burun Eti Şişmesi Tedavisi

Alerjik reaksiyon, alt konka şişmesine sebep olarak, burun tıkanıklığına neden olmaktadır. Bu mekanizma, hastanın burnunun alerjenle karşılaşmasıdır. Bu alerjik mekanizma, en fazla tepkimeyi alt konkalar üzerinde verir. Alerji tedavisi ilaçla yapılır. Alerji için geliştirilen özel bir ameliyat tekniği yoktur. Ancak alerjiye bağlı olarak zamanla burun dokusu ve yapısı değişebilir. Ancak böyle durumlarda cerrahi tedavi yapılabilir.

Aşırı şişmiş alt konkalara radyofrekans ya da lazer tedavisi uygulanabilir. Ancak bu uygulamalar alerjiyi ortadan kaldırmak için değil, alt konkanın küçülmesi içindir. Böylece burun tıkanıklığı, akıntı ve hapşırık nöbetleri azaltılabilir. Peki, alerjik burun eti şişmesi nasıl geçer? Özetle alerjinin tedavisi ameliyatla değil, ilaçla yapılır. Hastalar, ilaç kullanımıyla rahatlama yaşarlar.

Burun eti şişmesinin evde rahatlama sağlaması için uygulanması tavsiye edilen bir takım bitkisel tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Burun eti şişmesi tuzlu su ile rahatlatılabilir. Aynı şekilde burun eti şişmesi sirke ile azaltılabilmektedir. Çünkü tuzlu su ve sirke gibi uygulamalar, o bölgenin temizlenip rahatlamasını sağlamaktadır. Yine papatya çayı kürü buharının da, konka büyümesine iyi geldiği belirtilmektedir. Bitkisel yöntemlerin yanında, geceleri ortaya çıkan burun tıkanıklığına karşı, yüksek yastık kullanmaya başlamanın da çözüm üretici olduğu ortaya koyulmuştur.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Burundaki et neden şişer?

Alerjisi olan kişiler toz, polen, küf mantarı vb. gibi alerjik madde soluduklarında, burun etleri özellikle de alttaki et şişer. Hava kirliliği, sigara, sinüzit, burun iltihapları ve burun kemik eğriliği de burun etlerinin şişmesine yol açar.

Burunda et olup olmadığı nasıl anlaşılır?

Burun tıkanıklığı, burundan rahat nefes alamayıp ağızdan nefes alma ve horlama gibi şikayetleri bulunur. Aynı zamanda burun etlerinin büyük olmasından dolayı burun içerisinde alerji ve sinüzit gibi rahatsızlıklar da meydana gelebilir.

Burundaki et nasıl küçülür?

Endoskopik yöntemle ve lazer kullanılarak burun etindeki damar yapıları yok edilir.

 

Avicenna Hastanesi Kulak Burun Boğaz | KBB Doktorları


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.