Uykuda Mesajlaşma

Uykuda Mesajlaşma

Uykuda mesajlaşma, ilk etapta kulağa garip gelse de, anormal uyku davranışları olarak tanımlanabilen bir parasomnia türüdür. Birçok insan geceleri uyurken mesajlar attığını, gelen mesajlara cevap yazdıklarını belirtmektedir. Peki, gerçekten uyurken mesaj yazmak mümkün mü?

Uykuda Mesajlaşma Nedir?

Uykuda mesajlaşma en basit şekilde, gece uyurken telefonu ele alıp gelen bir mesaja cevap yazma ya da birisine durduk yere bir mesaj yazıp gönderme olarak tanımlanabilir. Fakat günümüzde bu durumdan şikayetçi olan insanların büyük bölümünün, geceleri gelen mesajlara uyurken cevap yazdıklarından şikayet ettikleri görülmektedir. Genellikle telefonunu kendisine yakın tutarak uyuyan insanlarda bu duruma rastlanır. Geceleri gelen mesajlara bilinçsizce cevap yazan insanların uyurken telefonlarını erişilmesi uzak bir yere koymaları tavsiye edilir. Geceleri gelen mesajlara cevap yazarken kişi kimi zaman karşı tarafta kim olduğunu tanıyarak, aklına gelenleri yazabilirken, kimi zaman da anlamsız harf toplulukları gönderebilir. Otomatik düzeltmelerin etkin olduğu telefonlarda, totalde anlam bütünlüğü olmayan cümleler kurulabilir. Genel olarak bu durumdan şikayetçi olan kişiler, ertesi gün uyanıp görene kadar bu mesajlardan haberdar olmazlar.

Uykuda Mesajlaşma Nedenleri

Uykuda mesajlaşma, biriyle her gün mesajlaşmak ya da sabaha kadar mesajlaşmak gibi değildir. Çoğu zaman giden tek ve anlamsız bir mesaj vardır. Gece bilinçsizce çok mesajlaşmak nadiren görülür. Uykusunda mesaj yazanlar şunu çok net anlamalıdır ki, beyin her zaman tümüyle kapanmayabilir. Yani gece uyanık olmanızı sağlayan kısım kapalıyken, hareket etmenizi sağlayan kısım açık olabilir. Bu da beynin eşzamanlı olarak farklı bilinç seviyelerine sahip olmasını sağlayabilir. Gece uykuda mesajlaşma yarı bilinç halinde yapılırken, aynı zamanda yarı amaçlı bir davranıştır. Uykuda mesajlaşma bu yüzden bir parasomnia olarak kabul edilir. Uyurgezerlik, uykuda konuşma, uykuda seks yapma (seksomnia) veya diğer uyku anormal uyku davranışları gibi paramsomnialar, psikolojik problemlere bağlı olarak oluşurlar. Genel olarak parasomnia nedenleri şunlardır:

 • Acelecilik
 • Stres
 • Kendine az vakit ayırma
 • Kalitesiz beslenme
 • Sosyalleşme eksikliği
 • Gün içerisinde yaşanan olumsuzluklar
 • Ailevi sıkıntılar
 • Şehir gürültüsü
 • Uyku düzensizliği
 • Kişilik bozuklukları
 • İlişki problemleri
 • Bazı antidepresanların yan etkileri

Önleme ve Tedavi Yöntemleri

Geceleri gelen mesajlara cevap verme durumu, genellikle gençlerde daha fazla görülmektedir. Bunun nedeni, gençlerin iletişim kurmak için mesajlaşma uygulamalarına daha fazla başvurmalarından kaynaklıdır. Daha yaşlı insanlar genel olarak telefonla aramayı tercih ederler. Bu yüzden yoğun olarak geceleri mesaj yazan gençlerin, günlük yaşamlarındaki mesajlaşma yoğunluğunu azaltmaları tavsiye edilebilir.

Bazen gece rüyada mesaj atma eyleminde bulunduğunu sanan bir insan, uyandığında gerçekten de mesaj attığını görebilir. Beynin insana böyle bir oyun oynaması özünde bu kadar da kolay değildir. Çünkü telefon her zaman bu kadar yakında ve uyurken kolayca ulaşılabilecek bir yerde olmayabilir. Ancak geceleri uyurken telefonu yanındaki komodinin üzerine bırakanlar ya da yastığının altına koyanlar, telefonu odanın diğer ucuna bırakmaya başlayabilirler.

Uykuda mesajlaşma için alınabilecek diğer bir önlem de, rahat ve kaliteli bir uyku için ideal ortamı oluşturmaktır. Bunun için uzmanların tavsiye ettikleri uyku kuralları incelenebilir. Ancak bütün bu uğraşlara rağmen geceleri uykuda mesajlaşma eylemi devam ediyorsa, Ataşehir Avicenna Hastanesi bünyesindeki Avicenna Uyku Laboratuvarı randevusu alınabilir. Burada gerçekleştirilecek olan bir uyku testi ile, kişinin uyurgezerlik seviyesi belirlenebilir. Buna bağlı olarak da disiplinlerarası bir tedavi süreci başlatılabilir.


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.