Patoloji Nedir ve Laboratuvar Teknikleri Nelerdir?

Patoloji ve Laboratuvar Teknikleri

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Patoloji, öncelikle hastalıkların nedenleriyle, kaynaklarıyla ve doğalarıyla ilgilenen bilim dalıdır. Hastalıkları incelemek ve teşhis etmek için dokuların, organların, vücut sıvılarının ve otopsilerin incelenmesiyle ilgilenir.

Patoloji Nedir?

Patoloji, bir hastalığı anlamakla ilgilenen bilim dalı olarak tanımlanabilir. Hafif ya da ağır ilerleyen herhangi bir hastalık patolojinin alanına girebilir. Uzman çevreler patoloji bilimi için, “Tedavinin arkasındaki bilim” tanımını uygun görmektedir.

Patoloji, hastalık süreçlerini, bu hastalıkların nasıl geliştiğini, nelere sebep olduğunu ve bu bilginin hastalık teşhisi için kullanılmasını sağlayan tıbbi uzmanlık alanıdır. Belirli hastalıkların teşhisi için hücreleri, dokuları, idrar örneğini ve kanı inceleyen, bu incelemeler sonucunda hekimlere hastalık nedenini ve ciddiyetini bildiren uzmanlık olarak da tanımlanabilir. Patologlar, aynı zamanda ölüm sonrası muayene olarak da bilinen otopsi işlemini gerçekleştirirler.

Patoloji Ne Demek?

Yunancada pathos hastalık, logos da bilim anlamına gelmektedir. Bu iki kelimenin birleşiminden oluşan patoloji, hastalıkların altlarında yatan nedenleri, hücrelerdeki, dokulardaki ve organlardaki değişiklikleri araştırır ve inceler. Patoloji, birçok tıbbi bölüm arasındaki köprü görevini görmektedir.

Patoloji Laboratuvar Teknikleri

Hastalardan alınan doku, organ, hücre, idrar ya da kan örneklerinin doğru bir biçimde laboratuvar ortamına götürülmesi, burada mikroskop altında incelemeye alınana kadarki teknik detayların uygulanması ve son olarak bu örneklerin patoloji uzmanlarına hazır biçimde iletilmesiyle ilgili işlemlere patoloji laboratuvar teknikleri adı verilmektedir. Tüm bu süreçleri başarılı biçimde yapabilecek bilgilere ve becerilere sahip kişilere patoloji laboratuvar teknikeri adı verilir.

Patoloji Hastalıkları

Çok sayıda hastalın teşhis ve tedavisi için patolojik incelemelere ihtiyaç duyulur. Elbette bu hastalıkların başında da kanser bulunmaktadır. Bütün oranların kanser teşhislerinde patolojiye ihtiyaç duyulur. Aynı şekilde çok sayıda kanserin erken teşhisinde de patolojik incelemeler gerekmektedir.

Patolojik incelemeler açısından, kanser dışında öne çıkan hastalıklar ise aşağıdakilerdir:

 • Ülseratif kolit
 • Crohn hastalığı
 • Akciğer parankim hastalıkları
 • Tiroid hastalıkları
 • Sedef hastalığı
 • Hepatit hastalıkları
 • Gastrit ve ülser
 • Mantar, parazit, bakteri ve virüs kaynaklı enfeksiyöz problemler

Patolojik İnceleme Esnasında Neler Yapılır?

Patoloji incelemesinin yapılabilmesi için, hastadan alınan örneklerin bozulmaması gerekmektedir. Örneklerin özelliklerini koruyabilmeleri adına, özel bir kimyasal koruyucu sıvı içerisine koyulur. Örnekler laboratuvara gittikten sonra kayıt altına alınır. Öncelikle örneğin dış görünüşü değerlendirme altına alınır. Daha sonra da mikroskop altında incelenecek olan kısımlar ayrılır. Ayrılan kısımlar örneklenir ve çok küçük parçalara ayrılabilmesi için bir takım işlemlerden geçirilir. Patolojik inceleme için ayrılan kesitler, özel bir boya kullanılarak boyanır. Işık mikroskobu ile incelemeye hazır hale gelen boyalı kesitler incelenmeye başlanır. Işık mikroskoplarının yetersiz kaldığı durumlarda elektron mikroskopları tercih edilebilir.

Yaklaşımlar ve Raporlar

Bir hastanede patoloji bölümünün katkısı olağanüstü seviyelerdedir. Bir hastadan herhangi bir tarama işlemi için hücre ya da doku örneği alındığı andan itibaren patolojik süreç başlamış demektir. Patolojik incemeler tamamlandıktan sonra, uzman bir patolog tarafından rapor hazırlanmaktadır. Bu raporların içerisinde tek bir teşhis olabileceği gibi, birkaç farklı teşhis de olabilir. Aynı zamanda uzman patolog, kendi görüş ve önerilerini de rapora yansıtabilir. Patologlar kısmen bir danışma merkezi gibidir. Bu yüzden bir hasta ile ilgili görüş ve önerileri alınmak isteniyorsa, hasta hakkındaki bütün tıbbi bilgilerin ve değerlendirilmelerin patoloğa iletilmesi gerekir. Tüm detaylara hakim bir patoloğun yapacağı değerlendirme, çok daha sağlıklı ortaya çıkar.

Patoloji Sonucu Nereden Öğrenilir?

Avicenna International Hastanesi patoloji sonucu öğrenme işlemi için, internet sitesinde yer alan laboratuvar bölümüne gidip, hasta numarası ve T.C. Kimlik numarası girmek gerekmektedir. Bir patoloji sonucunda hastanın kişisel bilgileri, rapor tarihi, raporu hazırlayan patoloğun bilgileri, hangi örneğin incelendiğinin bilgisi, örneğin vücudun neresinden alındığı, örnek alırken hangi yöntem kullanıldığı, örneğin incelenmesinde hangi boyanın kullanıldığı, inceleme metodu ve tanı yer alır.

Bir patoloji raporunda 3 farklı başlıkla karşılaşılabilir.

 • Makroskopi: Bu başlıkta, hastadan alınan örnekte gözle görülebilecek olan özellikler belirtilmektedir. Aynı zamanda örnekle ilgili detaylar da bu başlık altında yer almaktadır.
 • Mikroskopi: Hastadan alınan örneğin mikroskop altında keşfedilen özellikleri bu başlıkta anlatılır. Bu başlıkta yazan bilgileri genellikle sadece doktorlar anlayabilir.
 • Tanı: Raporun bu bölümünde, uzman patoloğun hastadan alınan örneği inceledikten sonra koyduğu ön tanı yer alır. Ön tanı koyulan hastalığın hangi seviyede bulgusunun olduğu, hastalığın evresi ve yayılıp yayılmadığı da bu bölümde yazmaktadır. Hastada herhangi bir hastalığa rastlanmadıysa, normal bulgular tarzında bir açıklama yazılabilmektedir. Bazı durumlarda biyopsinin tekrarlanması istenebilir. Doktorlar genellikle belli başlı şüphelerde patolojik incelemeler isterler. Böyle durumlarda gelen raporlardaki ön tanı ile doktorun şüpheleri birbirleriyle uyumluysa, tedavi süreci başlatılabilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Patolojik nedir?

Patoloji, hastalıklı doku ve organların incelendiği bilim dalıdır. Hastalıkla ilişkili hücrelerin anormalliklerin incelenmesinde ve raporlanmasını sağlamaktadır.

Patoloji sonucu pozitif ne demek?

Patoloji sonucunun pozitif olması, kanserli hücre bulunduğu ve kanserin saldırgan karakterde olduğunun göstergesidir.

 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El, Ayak ve Ağız Hastalığı, özellikle çocuklarda yaygın olarak görülen, bulaşıcı bir viral enfeksiyondur. Bu hastalık, enterovirüs ailesine ait virüsler tarafından, coxsackievirus A16 ve enterovirus

Brakiterapi

Brakiterapi Nedir?

Brakiterapi, kanser tedavisinde kullanılan bir radyoterapi türüdür. Bu tedavi yöntemi, radyasyon kaynaklarının doğrudan tümörün içine veya yakınına yerleştirilmesidir. Bu tedavi yönteminin asıl amacı, yüksek dozda

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer destekli kanal tedavisi, geleneksel kök kanal tedavisinin, lazer teknolojisinin kullanıldığı bir dental prosedürdür. Bu tedavi, dişin kök kanallarındaki enfekte veya hasarlı dokuların temizlenmesi, şekillendirilmesini

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣