Sünnet Nedir ve Yararları Nelerdir?

sünnet öncesi erkek çocuğu

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Sünnet, en basit tabirle erkek cinsel organının idrar çıkış noktasındaki fazlalık derinin kesilmesi ve alınmasıdır. Bu fazlalık deri, penisin ön bölgesinin kapalı kalmasına ve içeriden boşluk oluşturmasına neden olur. Bu cerrahi işlem, çok eski yıllardan bu yana uygulanan bir gelenek olmakla beraber, bazı dinlerin aynı zamanda ön kabul şartıdır. Günümüzde ortaya çıkarılan tarihi eserlerde, sünnetin en ilkel dönemlerde dahi uygulandığına rastlanmaktadır. Bu durum sünnetin ilkel dönemlerde elbette tıbbi faydalarının değil, gündelik yaşamdaki pratik yararlarının keşfedildiğinin göstergesidir.

 

Rezum Tedavisi Hakkında Bilgi ve Fiyat Al

 

Sünnetin Yararları

Bu operasyonla hastadan çıkartılan deri, erkek üreme organının uç kısmını ve idrar deliğini kapatır. Bu deri, penisin ön bölümünü havasız bıraktığı için o bölgede zamanla kir ve çeşitli salgıların birikmesine neden olur. Bu bölgenin devamlı temizlenmemesi halinde infeksiyon oluşumuyla karşı karşıya kalınabilmektedir. Yine bu boşluk bölgesi, cinsel yollarla bulaşabilen hastalıkların taşıyıcılığını yapabilir. Özellikle çocuklar, bu bölgeyi bilinçli biçimde temizleyemezler ve fazlalık derisi bu bölgeye yapışabilir. Böylece penis ucunda ve idrar çıkışında daralma ile karşı karşıya kalınabilir. Yine penis abselerine ve kan akışıyla ilgili problemlere de neden olabilmektedir. Bu yüzden bebeklerde sünnet olma yaşı ne kadar erkene çekilebilirse, çocuğun gelişimi için o kadar faydalı olmaktadır. Ancak bebek sünneti için en doğru kararı, çocuğun doktoru verecektir.

Yenidoğan Sünneti Sağlıklı mı?

Hangi yaşlarda bu işlemin gerçekleştirilmesinin daha faydalı olacağıyla ilgili çok sayıda tartışma bulunmaktadır. Kimileri çocuğun cerrahi bir operasyon geçirdiğini anlayabilecek ve o bölgeye zarar vermeyip, iyileşme sürecinde koruyabilecek yaşa gelmesi gerektiğini düşünür. Öte yandan bazı uzmanlar da, 2 ile 7 yaş aralığındaki çocukların penisleri üzerinde gerçekleştirilecek cerrahilerin, çocuğun psikolojik gelişime zarar verdiğini belirtir. Yenidoğan sünneti yapılan bebeklerin penisleri, aileleri tarafından kolaylıkla korunabilir. Çocuk sünneti yapılırken en önemli konu, bu bölgenin yeterince uyuşturulmasıdır. Ne yazıkki evde sünnet yapılırken bu konuya yeteri kadar önem gösterilememektedir. Bu yüzden sünnet yapan hastaneler tercih edilmelidir. Özel Avicenna Hastanesi Ataşehir’de sünnet işlemlerini gönül rahatlığıyla gerçekleştirmektedir.

[/cmsmasters_text][/cmsmasters_column][/cmsmasters_row]

Aileler Sünnet İçin Hangi Tarihleri Tercih Etmeli?

Çocuklarda yılın hangi döneminde bu işlemin gerçekleştirileceğine sosyal nedenler karar verici olmalıdır. Çocuğun eğitim hayatını etkilemeyecek tarihler belirlenmelidir. Sağlık açısından bu işlemin hangi mevsimlerde yapılması gerektiğiyle ilgili bir veri bulunmasa da, sosyal açıdan yaz tatilleri en uygun dönemdir.

Hangi Yaşlarda Sünnet Zararlıdır?

Uzmanlar, 2 ile 7 yaş aralığındaki dönemde bu işlemin yapılmaması gerektiğini belirtmektedir. Burada temel neden, çocuğun psikolojik gelişiminin en yoğun olduğu dönem olmasıdır. Elbettte 8,9 ya da 10 yaşındaki bir çocuk da psikolojik gelişim açısından zarara uğrayabilir. Ancak 2 ile 7 yaş aralığı en yoğun dönemdir. Bu yüzden 2 yaş altındayken bu cerrahiyi yaşamamış ve ilerleyen yaşlara bırakılmış çocuklarda, herhangi bir travma yaratılmaması adına anesteziye önem gösterilmelidir. Son yıllarda uzmanlar, sedasyon adı verilen hafif genel anesteziyi tavsiye etmektedirler.

Yetişkin Sünneti

Sünnetin İslam dininde bir gereklilik olması, ilerleyen yaşlarda din değiştiren insanlar için önemli bir konu haline gelmesine neden olmaktadır. Yetişkinlere uygulanan operasyon ile çocuklara uygulanan işlem arasında bir takım farklar vardır. Yetişkin insanlara yapılacak operasyona, daha dikkatli hazırlanmak gerekir. Çünkü penis gelişim sürecini tamamlamıştır ve buna göre idrar boşaltımı, cinsel kullanım ve ereksiyon gibi durumlar hesaba katılmalıdır. Fazlalık derinin biraz bile fazla alınması, ereksiyon anında gerilim yaşanmasına neden olabilir. Öte yandan yetişkinlerde penisteki damar miktarının çok daha fazla olması, kanamaların daha fazla yaşanmasına neden olabilir. Bu yüzden küçük çocuklara uygulanan tekniklerle, yetişkinlere uygulanan teknikler aynı değildir.

Kadın Sünneti

Hiçbir dayanağı olmayan ve tamamen geleneklerden kaynaklı olarak halen bazı Afrika, Asya ve Orta Doğu ülkelerinde gerçekleştirilen kadın sünneti, erkek sünneti ile çok ciddi farklara sahiptir. UNICEF tarafından yayınlanan bir rapora göre, kadın üreme organına çok ciddi zararlar veren bu uygulamanın halen devam ettiği 30 ülke bulunmaktadır. Yine aynı rapora göre 200 milyon kadın bu vahim geleneğin kurbanı olmuş şekilde yaşamını sürdürmektedir.

Özel Hastane Sünnet Fiyatları 2020

Özel Avicenna International Hastanesi Genel Cerrahi Bölümü uzman hekimleri, tüm çocuklarımızın bu özel operasyonlarını başarıyla gerçekleştirmektedir. Ataşehir sünnet doktorları hakkında bilgi almak, operasyon fiyatlarını öğrenmek ve randevu için, Avicenna Çağrı Merkezi üzerinden gereken bilgilendirmeleri alabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Yenidoğan sünneti kaç yaşına kadar yapılabilir?

Yenidoğan sünneti, çocuk henüz 2 yaşına gelmeden kadar yapılabilir. Sağlık açısından daha faydalı olan bu dönem aynı zamanda çocuk üzerinde travma yaratmaması için de tercih edilmektedir.

Sünnet sağlıklı mıdır?

Sünnet, penisin ön kısmında kalan fazla deri parçasının alınması işlemidir. Sağlık açısından oldukça faydalı olan sünnet esnasında alınan deri, penisin ön kısmının havasız kalmasını engeller.

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Yüzdeki Kılcal Damar Tedavisi

Yüzdeki Kılcal Damar Tedavisi

Kılcal damarlar, ince damar çaplarının büyümesi, cilt tabaka yapısındaki incelme gibi nedenlerden dolayı meydana gelebilmektedir. Kılcal damarlar yüzde, bacaklarda olmakla birlikte vücudun çeşitli bölgelerinde görülebilmektedir.

Thermage Ameliyatsız Yüz Gençleştirme

Thermage Ameliyatsız Yüz Gençleştirme

Thermage, Radyofrekans yöntemi ile gıdı, kol, bacak, yüz gibi çeşitli bölgelerdeki sarkmaların giderilmesi uygulamasıdır. Ameliyatsız bir uygulama olan thermage, günümüzde kişiler tarafından sıklıkla tercih edilen

Kök Hücre ile Saç Tedavisi

Kök Hücre ile Saç Tedavisi

Saç dökülmeleri, genetik faktörlere, sigara ve alkol kullanımı gibi çeşitli faktörlere bağlı olarak gerçekleşebilmektedir. Saç dökülmeleri kişiyi estetik görünüm açısından rahatsız ve mutsuz edebilmektedir. Kök

Migren Botoksu Nedir?

Migren Botoksu Nedir?

Migren, şiddetli, sık aralıklarla tekrarlayan bir baş ağrısı türüdür. Migren baş ağrısının en sık görülen türlerinden biri olmaktadır. Aynı zamanda kişinin yaşam kalitesini düşüren, günlük

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣