Crohn hastalığından mide ağrısı çeken kadın

Crohn Hastalığı: Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Hayat boyu süren Crohn Hastalığı birçok kişide bulunmakta olup, yaşam kalitesinin düşmesine sebep oluyor. Hastalığa dair merak edilenler, az bilinenler ve crohn hastalığı beslenme düzenine dair detaylı bilgiye yazı içeriğinden ulaşabilirsiniz.

Crohn Hastalığı Nedir?

Crohn hastalığı: inflamatuar bağırsak hastalığı olarak bilinen, ömür boyu devam ederek sindirim sisteminde meydana gelen iltihaplanmadır. Her yaştan ve her cinsiyetten insanda görülen hastalık sindirim sistemini etkileyen sürekli olarak şişkinlik ve karın kısmında ağrılara sebep olmaktadır.

Crohn Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Hastalık belirtileri genellikle 20-30 yaşlar arasında fark edilirken, daha erken dönemde de belirtilerini gösterebilir. Hastalık belirtileri arasında;

 • Karın ağrısı
 • Kronik, geçmeyen ishal
 • Dolgunluk, şişlik hissi
 • Tükenmişlik hissi
 • Karın bölgesinde kramplar
 • Yüksek ateş
 • İştah ve kilo kaybı
 • Kalça bölgesinde cilt lekelenmeleri
 • Anal fistüller
 • Rektal kanamalar

yukarıdaki maddeler hastalık belirtileri olarak gösterilebilir. Ancak bu belirtileri yaşıyor olmanız, hastalık tanısı koymaya yeterli değildir çünkü; gıda zehirlenmeleri, gıda alerjisi, mide rahatsızlığı gibi durumlarda da aynı belirtiler gözükmektedir. Şüphelendiğiniz durumlarda gastroenteroloji bölümü uzman doktorlarına muayene olmanız, doğru teşhis ve tedavi açısından oldukça önemlidir.

Crohn Hastalığı Türleri Nelerdir?

Crohn hastalığı dört farklı türde kendini göstermektedir;

İleokolit Türü: İnce ve kalın bağırsakta meydana gelen iltihaplanmadır. Bu iltihaplanma bazen kolon kısmında da meydana gelebilir. İleokolit, hastalığın en yaygın olduğu türdür.

İleit Türü: İnce bağırsakta meydana gelen şişme ve iltihaplanma sonucunda meydana gelir. Çok yaygın görülmemektedir.

Gastroduodenal Türü: İnce bağırsağın ve midenin üst kısmında tahriş olması durumudur. Aynı zamanda iltihaplanma da görülmektedir.

Jejunoileitis: İnce bağırsağın yarısında görülen, üst kısmı kaplayan iltihaplanmadır.

Yukarıda bahsettiğimiz türler, farklı bölgelerde ağrı ve farklı semptomlara sebep olabilmektedir. Yapılan testlerle hastalığın hangi türüne sahip olduğunuzu öğrenebiliyorsunuz.

Crohn Hastalığı Neden Olur?

Bu rahatsızlık, ömür boyu devam eden bir hastalık olduğu için neden başladığı, nasıl oluştuğu merak edilmektedir. Tam olarak bir sebebe bağlamak ile birlikte, aşağıdaki faktörlerin etkili olduğu düşünülmektedir.

Otoimmün hastalıklar: İhtimaller arasında, sindirim sistemimizde yer alan bakterilerin, bağışıklık sistemine saldırmasıyla oluşabileceği bulunuyor.

Genetik yatkınlık: Bahsettiğimiz inflamatuar bağırsak hastalığı olan kişilerin genellikle aile bireylerinde de bu rahatsızlık olmuş oluyor. Hastalığa sahip kişilerin çocuklarında görülmesi yada sizden çocuklarınıza genlerle aktarılması ihtimaller arasındadır.

Crohn Hastalığı Tanısı

Belirtilerin sizde olduğunu düşünüyorsanız, gastroenteroloji bölümü doktoruna muayene olmanız gerekmektedir. Muayene esnasında hissettiğiniz rahatsızlıkları belirtip, doktorunuza tümüyle aktarmanız önemlidir. Fiziki muayene sonrasında, hastalığın tam tespiti için birden fazla test istenecektir. İstenebilecek testler arasında;

 • Kan testleri
 • Dışkı Testi
 • Endoskopi
 • Kolonoskopi
 • Bilgisayarlı tomografi (bt)
 • MRI veya röntgen
 • Biyopsi

testleri, teşhis için tercih edilebilecek testlerdir. Hepsi aynı anda yapılmayacağı gibi 2 veya 3 testle hastalığın teşhisi ve türü konulabilir. Gerekli görüldüğü durumlarda biyopsi alınarak, daha ileri tanı tekniklerine başvurulabilir.

Crohn Hastalığı Tedavi Yöntemleri

Hastalığınızın tanısı ve türü yapılan testler sonucunda kesinleştiğinde, crohn ataklarını hafifletmek için uygulanabilecek tedavi yöntemleri bulunuyor. Bunlar arasında;

İlaçlar: Hastalığın belirtilerini azaltmak için kullanılabilecek bazı ilaçlar bulunuyor. İlaçlar genellikle ishali kesme ve iltihabı önlemek adınadır. Hastalığı tamamen tedavi etmek adına daha gelişmiş ilaçlar kullanılarak bağışıklık sistemi tedavi edilmeye çalışılabilir.

Anti-inflamatuar ilaçlar: Crohn hastalıklarının ciddi belirtilerini azaltmak amacıyla kullanılır. Şiddetli semptomların görüldüğü hastalarda tercih edilmektedir.

Ameliyat ( Cerrahi Yöntem): Sindirim sistemi içerisindeki hastalıklı kısmın çıkartılmasına yönelik bir ameliyat uygulanabilir. Crohn ameliyatı, bu hastalığa sahip olup tamamen kurtulmak isteyenler için tercih edilebilir yöntemlerden biridir.

Crohn Hastalığı Diyeti Nasıl Olmalı?

Crohn hastalarını en çok etkileyen konular arasında sindirim sisteminde oluşan dolgunluk, şişlik hissidir. Bu hissin daha da artmaması adına yediklerine içtiklerine dikkat etmeleri çok önemlidir. Bunun için önerilen crohn diyeti yapılması gerekenler arasında;

 • Yağ alımını sınırlayın
 • Laktozlu süt alımını kısıtlayın
 • Düzenli ve yeterince su içilmeli
 • Gazlı içeceklerden kaçınmalı
 • Baharatlı ürünler tercih edilmemeli

gibi maddeleri içeren sağlıklı, bol lifli, az yağlı ürünlere uygun bir beslenme şeklini seçmeli. Diyet listeniz, yasakları ve serbest besinleriyle birlikte doktorunuz tarafından oluşturulacaktır. Bu listeye uymanız oldukça önemlidir çünkü crohn hastalığında beslenme en çok dikkat edilmesi gerekenlerden biridir. Yukarıda bahsettiğimiz belirtileri yaşıyorsanız, Avicenna Hastanesi Gastroenteroloji Bölümü uzman doktorlarımızdan randevu alabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Crohn hastalığı ilerlerse ne olur?

İlerlemiş crohn hastalarında, mide ve bağırsak (kolon) kanseri oluşumu gözlemlenebilir. Bu yüzden rahatsızlık belirtilerini göz ardı etmemelisiniz.

Crohn hastalığında beslenme nasıl olur?

Crohn hastaları, sindirim bozuklukları yaşadıkları için bağırsak ve mideye dokunmayacak, fazla yormayacak gıdalar seçmelidir. Tolerans oluşturabilecek gıdalar, aşırı yağlı ve baharatlı gıdalardan uzak durulmalı. Süt ve süt ürünleri dozunda yenmeli veya yenmemelidir.

 

Avicenna Hastanesi Gastroenteroloji Bölümü Uzman Doktorları


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.