Penil Protez: Nedir & Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Penil protez ameliyatı olan erkek

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Penil Protez Nedir?

Ürolojik protezler ve penil implantlar, erkek üreme sisteminde meydana gelebilecek sertleşme bozukluklarını gidermek için kullanılır. Kronik hastalıklara, yaşa ve hayat tarzına bağlı olarak ortaya çıkan sertleşme sorunlarında diğer tedavi yöntemleri işe yaramazsa, penil protez gibi ürolojik protezler cerrahi operasyon ile rahatlıkla uygulanabilir. Penil implantların uygulanabilmesi adına, kişinin diğer tüm tedavi yöntemlerini denemiş ve bir sonuç alamamış olması gerekmektedir. Penil protez ameliyatı, cerrahi bir operasyon olduğu için, en son tercih edilen tedavi yöntemleri arasındadır. Ancak uygulamanın sonuçlarına bakıldığı zaman kişi tarafından bir hayli olumlu sonuçlar alınır.

 

[trurbanner]

 

 

Penil Protez Çeşitleri

Penil implant türleri, yarı sert ya da şişirebilen modeller olmak üzere iki farklı gruba sahiptir. Şişirilebilir protezler, daha konforlu bir kullanım deneyimi sunduğu için daha yaygın olarak kullanılır ve sıklıkla tercih edilir. Bu protezler kullanım esnasında çok kolay bir şekilde aktif hale getirilir ve ardından yine aynı şekilde söndürülür. Şişirilebilir modeller üç parçalı olarak tasarlanır. Karın duvarının altında bulunan bir rezervuar, bir adet pompa, testis torbasının içine yerleştirilen tahliye vanası ve erkek cinsel organı içerisine yerleştirilen iki tane şişirilen silindir yardımı ile bu modeller çalışır. Bu tip protezler doğal ve gerçek hissi verdiği için, en çok kullanılan modellerden biridir.

Öte yandan şişirilebilir modellerde tüm parçalar, cerrahi bir operasyonla vücut içine gizlenir. Kullanılmadığında söndürülebilir olmasından dolayı, protezler kıyafetlerin dışından fark edilmez. İkinci ürolojik protez modeli olan yarı sert protezler ise, daha az parçalı şekilde tasarlanmıştır. Bu protez cerrahi operasyon ile vücuda daha kolay bir şekilde yerleştirilir. Ancak bu model, diğer modele göre kıyafetlerin altından daha çok belli olmaktadır.

Penil Protez Ameliyatına Nasıl Hazırlanılır?

Penil protez uygulamaları, olumlu sonuçlarından dolayı en ideal ve en etkili tedavi seçenekleri arasında görülür. Bu ameliyata karar vermeden önce, ürolojik ve fiziksel olarak genel bir muayene yapılması gerekir. Eğer hasta psikolojik ve fizyolojik olarak uygulanan tedavilerden bir sonuç alamamışsa ve sertleşme problemi farklı çözüm yolları ile giderilmemişse, cerrahi operasyon ile penil protez uygulaması zorunlu hale getirilir.

Tüm bunların yanı sıra ürolojik implantlar, ameliyatın ardından kişinin vücudu tarafından kabul edilmeyebilir. Bazı vakalarda penil protez ameliyatı, farklı komplikasyonlara yol açabilir. Hangi tip implant türünün uygulanacağı biraz da ameliyatın başarısına ve hastanın el becerilerine bağlıdır. Bu yüzden ameliyat öncesinde, hastaya bu konular hakkında detaylı bilgi verilmesi ve durumun kontrol edilmesi gerekmektedir.

Penil Protez Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Penil protez ameliyatı, nispeten kolay bir ameliyattır ve ortalama 45 dakika – 1 saat arasında sürer. Her protez kişinin ölçülerine göre özel olarak tasarlanır. Ameliyat sırasında mesanede biriken idrarın tahliye edilebilmesi için, mesane kısmına bir kateter takılır ve erkek cinsel organının altından veya karın bölgesinden bir kesi açılır. Kesi ile açılan bölgeye seçilen implant yerleştirilir.

Boyut olarak uygun olan protez ve 2 adet implant silindiri, ameliyat esnasında cinsel organın içerisine yerleştirilir. İki ve üç parçalı şişirilebilir protezleri de yerleştirmek için, kişinin testis torbasına bir pompa ve vana konulur. Aynı zamanda karın duvarının içerisine özel bir sıvı ile dolu bir rezervuar eklenir. Cihaz yerleştirildikten sonra, açılan kesiler dikilir ve ameliyat sona ermiş olur.

Penil Protez Ameliyatı Sonrası Neler Yaşanabilir?

Ürolojik implant ameliyatları, kısa sürede yapılır ve basit cerrahi operasyonları arasında yer alır. Üstelik kişiler normal yaşamlarına kısa bir süre içerisinde kolaylıkla geri dönerler. Ancak her cerrahi operasyonda olduğu gibi, bu ameliyatın ardından da hastanın ağrı yaşaması gayet normaldir. Hissedilen hafif ağrılar, bazı vakalarda birkaç hafta sürebilir.

Bunun dışında operasyon sonrasında meydana gelebilecek enfeksiyonları önlemek adına, doktorun reçete ettiği antibiyotikler kullanılabilir. Pek çok hasta operasyondan 4 – 6 hafta sonra normal fiziksel aktivitelerine geri dönmektedir. Bu implantların pratik hale gelmesi ve kişinin implant kullanımına alışması için, düzenli olarak egzersiz yapması gerekmektedir.

Penil Protezler Kimler İçin Uygun Değildir?

  • Bazı kronik hastalıklar
  • Rutin olarak kullanılan ilaçlar
  • Çeşitli enfeksiyonlar
  • Sık sık idrar yolu enfeksiyonu geçiren bireyler
  • Akciğer enfeksiyonu olanlar
  • Diyabet (şeker hastalığı)

Penil Protezin Riskleri

Her cerrahi operasyonda olduğu gibi bazı riskler taşır. Bunlardan ilki enfeksiyon riskidir. Hasta hem ameliyat öncesinde hem de sonrasında belli komplikasyonlardan dolayı enfeksiyon kapabilir. Bunun dışında yapısal implant problemleri riski de vardır. Son derece güvenilir materyaller ile üretilmiş olan penil implantlar, bazı zamanlarda arızalanıp bozulabilir. Böyle bir durumla karşılaşıldığında, ürünü olduğu yerden çıkarıp onarmak veya yenisi ile değiştirmek gerekmektedir.

Penil Protezin Avantajları

Operasyonda sonra hastalar istedikleri zaman birliktelik yaşayabilir ve bunu devam ettirebilirler. Kullanıma alışmak ve pratiklik kazanmak biraz zaman alsa da, kişilerin yaşantısına uzun süreli katkı sağlarlar. Vücut protezi kabul etmediğinde ya da hasta bu proteze alışamadığında, cihazın yeni bir cerrahi operasyon ile çıkarılması mümkündür. Öte yandan kişi kullandığı protezden daha farklı bir modele geçmek istediğinde ise yine cerrahi bir operasyon yardımıyla konuda değişiklik yapılır.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Penil protez fiyatları ne kadardır?

Bu tarz cerrahi operasyonların ücretleri sabit olmamakla beraber, hizmet alınan merkezlere göre fiyatlar da değişmektedir.

Mutluluk çubuğu nedir?

Penil protezler, halk arasında mutluluk çubuğu olarak adlandırılır. Sertleşme problemi yaşayanların tedavisi için cerrahi operasyonla bu protezler uygulanır.

Penil protez ameliyatı ortalama kaç saat sürer?

Hastanın özelliğine göre değişmekte olup, ortalama 1 saat civarında sürer.

 

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Yüzdeki Kılcal Damar Tedavisi

Yüzdeki Kılcal Damar Tedavisi

Kılcal damarlar, ince damar çaplarının büyümesi, cilt tabaka yapısındaki incelme gibi nedenlerden dolayı meydana gelebilmektedir. Kılcal damarlar yüzde, bacaklarda olmakla birlikte vücudun çeşitli bölgelerinde görülebilmektedir.

Thermage Ameliyatsız Yüz Gençleştirme

Thermage Ameliyatsız Yüz Gençleştirme

Thermage, Radyofrekans yöntemi ile gıdı, kol, bacak, yüz gibi çeşitli bölgelerdeki sarkmaların giderilmesi uygulamasıdır. Ameliyatsız bir uygulama olan thermage, günümüzde kişiler tarafından sıklıkla tercih edilen

Kök Hücre ile Saç Tedavisi

Kök Hücre ile Saç Tedavisi

Saç dökülmeleri, genetik faktörlere, sigara ve alkol kullanımı gibi çeşitli faktörlere bağlı olarak gerçekleşebilmektedir. Saç dökülmeleri kişiyi estetik görünüm açısından rahatsız ve mutsuz edebilmektedir. Kök

Migren Botoksu Nedir?

Migren Botoksu Nedir?

Migren, şiddetli, sık aralıklarla tekrarlayan bir baş ağrısı türüdür. Migren baş ağrısının en sık görülen türlerinden biri olmaktadır. Aynı zamanda kişinin yaşam kalitesini düşüren, günlük

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣