B12 Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

b12 vitamin eksikliği belirtileri b12 bulunan gıdalar

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

B12 vitamini eksikliği belirtileri, vücutta birçok farklı semptomla kendini belli etmektedir. Fazlalığı kadar eksikliğiyle de vücuda zarar verebilecek olan b12 vitamin eksikliği hakkında detaylara makalemizden ulaşabilirsiniz.

Vitamin B12 Nedir?

B12 vitamini vücut içerisindeki hücrelerin ihtiyaç duyduğu önemli bir vitamindir. Vücudun sinir sistemini sağlıklı tutmak başta olmak üzre birçok önemli işlevi bulunmaktadır. Vitaminlerin eksiklikleri ve fazlalıkları vücutta farklı problemlere yol açabilir. Bunlar birden fazla sorunla kendini belli edebilirsin, bazen normal olduğunu sandığınız durumlarla kendini belli etmektedir. Sorunların zaman içerisinde artması ile birlikte, günlük vitamin alımını kontrol ettirip gerekli durumlarda vitamin takviyesi alabilirsiniz. Ancak öncesinde doktora görünmek için b12 vitamin eksikliği belirtileri görülüp görülmediğini gözlemleyebilirsiniz. Belirtiler bir sonraki başlığımızda sizlerle.

B12 Vitamini Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

Kimi zaman normal sandığımız birçok durum, aslında b12 eksikliğinden kaynaklanıyor olabilir. B12 vitamin eksikliği belirtileri arasında;

 • aşırı yorgunluk
 • enerji eksikliği
 • ağrılı dil
 • kabızlık
 • iştahsızlık
 • soluk cilt
 • dilde kırmızılaşma
 • ağız ülseri
 • kas güçsüzlüğü
 • b12 eksikliği nedeniyle depresyon
 • psikolojik sorunlara yatkınlık, artış
 • hafıza, anlama ve hatırlama sorunları

Yukarıda bahsettiğimiz sorunlar, tek nedene bağlı olmamakla beraber görülme nedeni vitamin b12 eksikliği nedeniyle ortaya çıkabilir. Yukarıda bahsettiğimiz durumlar aynı zamanda b12 vitamin eksikliğinin zararları olarak da karşımıza çıkıyor. Vitamin eksikliğinin kesinleşmesi adına, belirtiler sonrası doktora görünmeniz önemlidir. B vitamini eksikliği nasıl anlaşılır? diye merak ediyorsanız, doktora görünmeden önce, kendinizde yukarıdaki belirtilerin takibini yapabilirsiniz.

B12 Vitamini Eksikliği Nedenleri

Vitamin b12 eksikliği belirtileri ve nedenlerinin altında yatan bazı problemler vardır. Bunlar arasında;

Pernisiyöz anemi: Belirtilen anemi oluşumunda, vücudun yenilen yiyeceklerden b12 vitaminini alamamaktadır. B12 vitaminin yaygın nedenlerinden olan pernisiyöz anemi tedavi edildiği durumlarda b12 seviyesi eski miktarına dönebilir.

Diyetler: Beslenme eksikliği yaratan durumlarda b12 alımın sınırlanabilir. Yiyeceklerden alınamayan b vitamini, ek olarak takviye edilmediği takdirde vücutta b12 eksikliği meydana gelebilir.

İlaçlar: Belirli ilaçların kullanımı b12 vitamini başta olmak üzere bazı vitaminlerin emilimini engelleyebilir. Bu nedenle belirli ilaçların kullanımı kesilmesiyle beraber b12 alımı artarak, vitamin seviyesi eski haline dönebilir.

Hastalıklar: Crohn hastalığı, çölyak hastalığı gibi beslenmeyi etkileyen hastalıkların varlığı, b12 emilimini etkilemektedir. Bağırsakların çalışmasında sorunlara neden olan hastalıklar nedeniyle, b21 vitamini alımına yönelik farklı bir beslenme listesi uygulanabilir.

Günlük Alınması Gereken B12 Miktarı Nedir?

Alınması gereken b12 miktarı, yaş ve cinsiyete göre değişiklik göstermektedir. Yaşlara göre günlük b12 miktarı;

 • 6 aya kadar olan bebekler: 0.4 mcg
 • 7-12 aylık bebekler: 0,5 mcg
 • 1-3 yaş arası çocuklar: 0.9 mcg
 • 4-8 yaş arası çocuklar: 1.2 mcg
 • 9-13 yaş arası çocuklar: 1.8 mcg
 • 14-18 yaş arası gençler: 2,4 mcg
 • Yetişkinler: 2,4 mcg
 • Hamilelerde: 2,6 mcg
 • Emziren anneler: 2.8 mcg

alınması gereken günlük b vitamini miktarı yukarıda belirtildiği gibidir. Kan değerleri kontrolü sonucunda eksik çıkan b12 vitamini sonrası doktor kontrolünde vitamin takviyesi alınabilir. doktor kontrolü olmadan yapılan takviyeler sağlığa zarar vererek, b12 fazlalığına yol açabilir.

Ne Zaman Doktora Görünmeliyim?

B12 eksikliği belirtileri görmeniz veya vitamin b12 eksikliğinin olduğunu düşünüyorsanız, doktora görünmeden fayda bulunuyor. Eksiklik sonucunda ortaya çıkan semptomları doktorunuzla paylaştıktan sonra, kesin sonuç test sonuçlarından elde edilecektir. B12 vitamini eksikliği çıkan kişilerde, b vitamini emilimini engelleyen hastalıklar olup olmadığı da araştırılmalıdır. Araştırmalar için doktorunuz tarafından ek testler istenebilir. Sonuçlara göre emilimi engelleyen hastalığın tedavisi ve sonrasında b12 takviyesi yapılabilir. B12 eksikliği tedavisi için doktor reçetesi olmadığı sürece ilaç kullanmamanız önerilir.

B12 Eksikliği Nasıl Önlenir?

B vitamini eksikliği, günlük beslenmeye eklenen takviye edici gıdalarda kolaylıkla önlenebilir. B12 vitamini alımını engelleyen farklı bir hastalığınız bulunmadığı takdirde, vitamin b12 içeren besinler tüketerek, vücuttaki vitamin sayısını arttırabilirsiniz. Ancak öncesinde test yaptırıp, b12 depolarının durumunu kontrol ettirmelisiniz. Çünkü fazla b12 alımı, eksikliği gibi sorunlara yol açabilmektedir. Bu nedenle ihtiyacınız olması durumunda multivitaminler veya b12 açısından yüksek besinleri diyetinize dahil ederek, açığı kapatabilirsiniz.

Sonuç

Vücudun sağlıklı çalışmasına devam edebilmesi adına sağlıklı beslenmeye özen göstermeniz önemlidir. B12 başta olmak üzere birçok vitaminin kontrollü ve günlük gerektiği kadar alımıyla bağışıklık sisteminizi koruyabilirsiniz. B vitamini eksikliğiniz olduğunuzu düşünüyorsanız, Avicenna Hastanesi İç Hastalıkları ( Dahiliye) bölümü uzman doktorlarımızdan randevu alarak, muayene olabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

B12 eksikliği bacaklarda ağrı yapar mı?

Vitamin b12 eksikliği görülmesi durumunda, kol ve bacaklarda ağrılar meydana gelebilir. ağrılara ek olarak tende beliren morarmalar da b12 eksikliğinin belirtilerinden biri olarak görülmektedir. Şiddeti hale gelen ağrıların araştırılması adına kan değerlerinizin kontrolünü sağlamalısınız.

B12 bulunan meyve ve sebzeler nelerdir?

B vitamini alımı için; mercimek, brokoli, ıspanak, taze fasulye, maydanoz, pancar gibi ürünler tüketmeniz önerilir. Ayrıca avokado ve muz da b12 açısından zengin besin değerine sahiptir.

 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Deflex Protez Tedavisi Nedir?

Deflex Protez Tedavisi Nedir?

Deflex protez tedavisi, diş protezlerinde kullanılan esnek bir malzeme olan Deflex ile yapılan bir diş protezi türüdür. Bu protezler, özellikle kısmi diş kayıplarında tercih edilmektedir.

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap, Çin hurması veya kırmızı hurma olarak da bilinen, birçok hastalığın ve problemin tedavisinde kullanılan bir bitkidir. Bu bitki, bir zeytini andıran çekirdeği bulunan yeşil

Propolis Nedir? Propolis Faydaları nelerdir?

Propolis Nedir? Propolis Faydaları nelerdir?

Propolis, arılar tarafından ağaç tomurcuklarından ve diğer bitki salgılarından toplanarak üretilen doğal bir arı ürünüdür. Arılar, propolisi kovanlarının iç yüzeyini kaplamak ve dış etkenlere karşı

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣