koroner bt anjiyografi neden yapılır bt anjiyo makinesindeki hasta

Koroner Bt Anjiyografi Neden Yapılır?

Koroner Bt anjiyografi neden yapılır? sorusunun cevabı ve daha fazlasına makale içeriğimizden ulaşabilirsiniz. Dilerseniz, vakit kaybetmeden makalemizi inceleyelim.

Bt Koroner Anjiyo Nedir ?

Koroner bilgisayarlı tomografi anjiyografi, kalbin ve kalbi besleyen damarların üç boyutlu görüntülenebildiği teknolojidir. Son teknolojiden faydalanılan bt koroner anjiyo işlemi, vücudun odaklandığı bölgedeki damarların üç boyutlu görüntülerini elde eder. Birden fazla açıdan çekilen görüntülerin bilgisayar ortamında birleşmesiyle, organların ve damarların birçok açıdan fotoğrafı elde edilebilir. Üç boyutlu görüntülerin alındığı tarayıcıdan, kan damarı duvarlarındaki plaklaşmalar ve kalsiyum birikintileri de dahil olmak üzere birçok sorun görüntülenebilir.

Tıkanıklıklar, kan pıhtılaşmaları ve olası riskler ön görülerek hayati risk oluşturmadan tanı ve tedavi uygulanabilir. Kan damarlarından daha net görüntüleme yapılabilmesi için bt koroner anjiyo kontrast madde kullanımı yapılabilir. Kontrast madde kullanımı sayesinde kan damarları daha parlak ve net görüntülenebildiği için taramada daha net çıkmaktadır. Kardiyak bt anjiyo uygulaması, bir bloke (tıkanıklık) ile karşılaşıldığı durumlar dışında uygulama 20 dakika içerisinde tamamlanmaktadır. Hızlı tamamlanabilen bu uygulama sayesinde kesisiz, acısız ve hızlı uygulama sağlanabilmektedir.

BT Anjiyografi için Bilgi ve Fiyat Alın

Koroner Bt Anjiyografi Neden Yapılır ?

Kalp bt anjiyo uygulaması, kalp rahatsızlıklarının tanısı ve tedavisinde uygulanan bir yöntemdir. Öncelikle kardiyoloji doktoru ile görüldükten sonra, doktorunuzun uygun görmesi durumunda uygulama yapılmaktadır. Kalp rahatsızlıklarının tespitinde koroner bt anjiyo kullanılmasının nedeni, kesisiz ve hızlı işlem olanağı sunmasıdır. Genel olarak koroner bt anjiyografi uygulama nedenlerinin başında koroner arterlerde (kalp damarları) içerisinde meydana gelen sorunlardır. Damarlarda daralma, kalsiyum birikmesi, tıkanıklık ve benzeri durumların hem tanı hem de tedavisinde oldukça etkilidir. Aşağıdaki semptomları taşıyan hastalarda koroner bt anjiyografi uygulaması yapılabilir. Bunlar arasında;

  • Belirsiz çıkan test sonuçları
  • Kardiyak semptomları bulunan ve koroner arter hastalığı olan kişiler
  • Kalp damarlarında tıkanıklık, kan pıhtılaşması durumu
  • Kalp damarlarından daralma, kalsiyum birikmesi
  • Kalp hastalığında düşük ve orta risk taşıyan kişiler
  • Sebebi belli olmayan göğüs ağrısı yaşayan kişiler
  • Koroner arterlerde doğuştan olan anormallikler

Yukarıda bahsedilen semptomlara sahip olmak veya şüphesi durumunda, bilgisayarlı kalp anjiyosu yapılabilir.Kalp damarlarının detaylı incelenmesi ve üç boyutlu görüntülenmesi sayesinde, göğüs hastalıklarının nedeni saptanabilmektedir. Tanı konulması durumunda kalp arterlerinde uygulanacak tedaviye karar verilebilir. Koroner bt anjiyografi neden yapılır? diye merak ediyorsanız, yukarıda bahsettiğimiz semptomları inceleyebilirsiniz. Bu semptomlara sahip olmanız durumunda doktorunuzun gerekli görmesiyle kalp bt anjiyosu uygulanabilir.

Sonuç

Kalp ve kalbi besleyen damarlarda meydana gelen anormallikler hayatı risk oluşmasına neden olabilir. Göğüs ağrısı veya kalp hastalığı geçmişi bulunduğu durumlarda, kardiyoloji uzmanına başvurarak gerekli testlerin yapılmasını sağlayabilirsiniz. Kalp ve göğüs ağrılarının nedenleri teşhis edilerek, aynı yöntemle tedavi uygulaması yapılabilir. Dilerseniz, Avicenna Hastanesi Radyoloji uzmanı doktorlarımıza randevu alarak, kardiyak bt anjiyo işlemi için muayene olabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Koroner bt anjiyo ne kadar sürer?

Koroner bt anjiyo süresi, işlem esnasında herhangi bir bloke durumuyla karşılaşılmadığı sürece 20 dakikada tamamlanabilir. Operasyon öncesi, işlem esnası ve sonrası yaklaşık 20 – 30 dakika arasında tamamlanarak, hasta taburcu edilebilir.

Koroner bt yan etkileri nelerdir?

Her uygulamada olduğu gibi koroner bt anjiyo uygulamasının yan etkileri minimum seviyede mevcuttur. Kardiyoloji uzmanı sağlık durumunuz anjiyoya uygunsa, işlem için onay verecektir. Bazı durumlarda radyasyon alımı ve kontrast madde kullanımı sonrası yan etkiler nedeniyle anjiyo tercih edilmemektedir.

Koroner bt anjiyografi SGK karşılıyor mu?

Anjiyo yapılan sağlık kuruluşlarında SGK ile anlaşmalı olmalı durumunda, daha uygun fiyatlara anjiyo işlemini yaptırabilirsiniz. Sgk indiriminden faydalanmak için gideceğiniz sağlık kurumunu arayarak, öncesinde bilgi almanız önerilir.

 

Avicenna Hastanesi Radyoloji Bölümü Doktorlarımız

Radyoloji bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır:


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.