Ramazan Bayramında Beslenmeye Dikkat!

Ramazan Bayramında Beslenmeye Dikkat!- ramazan bayramı sofrası ve etrafında aile

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Özellikle oruç tutmuş olanların dikkatine! Oruç tutarken azalttığınız öğün sayıları ve değişen beslenme düzeni sonucunda vücudunuz bu düzene alıştı. Ülkemizde özellikle oruç sonrası olan Ramazan Bayramında sunulan o eşsiz sofralar, tatlılar, şekerler ise sizin için bir risk teşkil ediyor olabilir.

Avicenna Hastanesi olarak kaleme aldığımız bu yazıda Ramazan Bayramında Beslenme hakkında merak ettiğiniz tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

Orucun Vücudumuzdaki Etkisi

Oruç tutmak, vücudun alışık olduğu beslenme düzenini tamamen değiştirmektedir. Öncelikle vücut az öğün sayısına alışır. Günün büyük bir kısmında mideniz çalışmadığı için biraz tembelleşmiş olabilir. Orucun bitmesi ile uzun süredir yemek istediğiniz besinleri yeme isteği ve besin tüketimini sıfırladığınız zamanlarda besin tüketmeniz hem midenizi hem sağlığınızı olumsuz etkileyebilir.

Oruç tutma zamanının bitmesi ve bayramın gelmesi ile, aklınızda kalan tüm o yiyecekleri yeme fırsatına sahip olacaksınız. Acele etmeyin, önünüzde onları yiyebilmeniz için aylar var:) Ramazan bayramında beslenme sağlığınız için oldukça hassas bir konudur.

Ülkemizde özel günlerin hatta bayramların kıymeti hiç küçümsenemez. Bayramlarda ikramlarda sınır yoktur. Türk gelenek ve göreneklerinde bayramlarda sütlü tatlılar veya meyve sunmak gibi bir adet bulunmaz. Özellikle Ramazan Bayramı şeker bayramı olarak da bildindiği için çeşit çeşit şeker, çikolata, tatlı ile karşı karşıya geleceksiniz. Bu noktada bilmeniz gereken şu ki; oruç boyunca mideniz günün büyük bir kısmında dinlenmeye alıştı. Bunun yanı sıra şeker, vücudumuzda zor sindirilebilen bir besindir. Bu sebeple şekerleri, çikolataları, tatlıları çok kaçırmak midenizi oldukça yoracaktır. Elbette bayramların size sunduğu bu eşsiz nimetleri tüketeceksiniz fakat kontrollü şekilde.

Avicenna Hastanesi olarak size tavsiyemiz değişen beslenme düzeninizi yeni bir düzene tekrar adapte edebilmek için başlangıçta az az ve sık sık yemeniz yönündedir. Günde en az 3 öğün ve 2 ara öğün başlangıç için en sağlıklı yoldur. Öğünlerinizi hafif tutmanız gerektiğini de söylemeden geçmeyelim.

Bayramın İlk Günü Kahvaltı

Çeşitte sınır tanımayan bayram kahvaltıları denince herkesin ağzının suları akar. Binbir çeşit zeytin, peynir, reçel, şarküteri ve onlara eşlik eden kızartmalar, börekler, hamur işleri…Tüm bunların hepsinin tadına bakmak istediğinizi biliyoruz çünkü çok uzun bir süre kendinizi birçok lezzetten mahrum bıraktınız. Şunu söylemeliyiz ki, hepsinin tadına bakabilirsiniz fakat azar azar. Ramazan bayramında beslenmeye hafif bir kahvaltı ile güne başlamak uzunca bir süre o saatlerde çalışmayan midenizi çok zorlamayacaktır. Kahvaltıda ekmek tercihinizi karabuğday, çavdar, tam tahıllı ekmeklerden yana yapabilirsiniz. Bu tercih bağırsaklarınızı düzenlemede de önemli rol oynar. Özellikle ramazanda bağırsak düzeni biraz bozulmaktadır. Bu sebeple posa tüketiminizi artırmak faydalı olacaktır. Kuru baklagiller, sebze ve meyveler, kepeği ayrılmamış tahıllar bağırsaklarınızı düzenlemede oldukça etkili besinlerdir.

Az Az ve Sık Sık Beslenme

Bayramın gelmesi ve orucun bitmesi ile psikolojik olarak çok fazla yemek yeme isteğinde olabilirsiniz. Bu oldukça normal bir durum. Fakat 30 gün boyunca midenin alışmış olduğu beslenme düzeni sonrasında bir anda çok fazla yemek içeren öğünler tüketmek hazımsızlık, mide ağrıları, iç bulantısı, halsizlik gibi sorunlara yol açmaktadır. Bu sebeple mideniz yeni düzene alışana dek az az ve sık sık olacak şekilde beslenmek en sağlıklı seçenektir.

Sıvı Tüketiminin Mucizesi

Sıvı tüketiminin artması, midenin ve bağırsakların çalışmasında ve rahat sindirimde oldukça önemlidir. Günde yaklaşık 2 litre su içmeye özen göstermelisiniz. Çoğu kişide bayramlarda sadece yemek yeme, katı gıdalar tüketme isteği ile karşılaşılmaktadır. Çay ve kahve dışında su içmek pek akıl edilemez fakat bilinmelidir ki fazla çay ve kahve tüketmek, vücudunuzda hali hazırda olan su miktarını azaltır. Çarpıntıya ve mide problemlerine sebep olur.  Bu sebeple sıvı tüketimini arttırmalısınız ve bunun için de öğünlerinize ayran, çubuk tarçın veya karanfil eklenmiş hafif aromalı sular ekleyebilirsiniz.

Şekere Dikkat!

Özellikle bayramda tüm çay ve kahveleri şekersiz olarak tüketmeye özen gösterin. Bunun yanında size sunulan tüm o şekerler, tatlılar, çikolatalardan mümkün olduğunca az yemeye çalışın. Hamurlu ve şerbetli tatlılar yerine sütlü tatlıları tercih edin. Tatlıyı çok kaçırdığınız durumlarda vücudunuzdaki şeker seviyenizi dengelemek adına bir kaşık yoğurt, bir iki yudum süt veya bir bardak ayran tüketebilirsiniz. Diğer yandan tatlıyı biraz fazla kaçırdıysanız günün geri kalan kısmında daha az ekmek ve meyve tüketmelisiniz.

Kalp ve Damar Sağlığına Özen Gösterin

Ramazan Bayramında kalp sağlığınız risk altında olabilir. Bu risk durumunu ortadan kaldırmak için ise dikkat etmeniz gereken şeyler vardır. Mideye aşırı yüklenmek, tansiyon yükselmesi, çarpıntı, nefes darlığı ve beraberinde kalp krizi durumuna sebep olmaktadır.

Kalp sağlığını korumak isteyen kişiler öncelikle bayram kahvaltısında işlenmiş et ve gıdalardan uzak durmalıdır. Tatlı tercihinde ise sütlü tatlılar tercih edilmelidir. Çünkü sindirimi kolay olan bu tatlılarla mide gerilmesini engellenir, ritim bozukluğu ve tansiyon atakları önlenir. İmkanınız varsa tatlı yerine meyve tercih edin veya çikolata tercihinizi bitter çikolatadan yana kullanın. Günlük 5-7 gram düzenli bitter çikolata tüketimi kalp hastalığı riskini azaltmaktadır. Diğer taraftan yapılan araştırmalar sonucunda günlük 3-5 porsiyon taze meyve tüketimi, kalp hastalığı riskini azaltmaktadır.

Kalp ve damar sağlığı için dikkat edilmesi gereken diğer noktalar ise şunlardır;

 • Yüksek karbonhidratlardan uzak durun. Çünkü yoğun karbonhidrat, midenin yükünü artırmakta ve vücuttaki insülin dengesini bozmaktadır. Ayrıca tansiyonun aniden yükselmesine ve kalp spazmına da neden olmaktadır.
 • Ağır yemeklerden uzak durun. Çünkü ağır yemekler sonrasında kan koyulaşmakta ve kalp krizi riski artmaktadır.
 • Daha çok hareket etmeye özen gösterin. Akşamları, sabahları hatta gün içinde yapacağınız hafif tempolu yürüyüşler kalp sağlığınızı korumaktadır.

10 Adımda Sağlıklı Beslenme

 • Güne hafif bir kahvaltıyla başlayın.
 • Gün boyun 3 öğün 2 ara öğün düzenini ilk 1 hafta mutlaka takip edin.Ara öğünlerde light süt, fındık, badem gibi yağlı tohumlar yenilerek metabolizmanızı hızlandırın.
 • Besinler yutmadan önce iyi çiğneyin. 
 • Şeker tüketimine dikkat edin.
 • Çay ve kahve tüketimini vücudunuzun su kaybetmemesi ve midenizin rahatsız olmaması için azaltın. Çünkü çay ve kahve fazla tüketildiği zamanlarda çarpıntı, kalp ritim bozuklukları, mide problemleri ile karşılaşılmaktadır. 
 • Size sunulan ikramları küçük porsiyonlarda tercih edin. 
 • Tatlı yerken hamurlu ve şerbetli tatlılar yerine sütlü tatlıları tercih edin.
 • Su tüketimini arttırın günde min. 2 lt. su için. 
 • Özellikle akşam yemeğinde az yağlı besinler tüketerek bunu erken bir vakitte yemeye çalışın. 
 • Bayramda alınan enerji ile, harcanan enerji dengesini kurmak için en yoga, evde egzersiz, yürüyüş ve spor aktivitelerine başvurun.

Tüm bunlara dikkat edeceğinizden şüphemiz yok. O halde bol afiyetler ve iyi bayramlar dileriz…

 

Avicenna Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü Doktorlarımız

Beslenme ve Diyet Bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır:

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El, Ayak ve Ağız Hastalığı, özellikle çocuklarda yaygın olarak görülen, bulaşıcı bir viral enfeksiyondur. Bu hastalık, enterovirüs ailesine ait virüsler

Brakiterapi

Brakiterapi Nedir?

Brakiterapi, kanser tedavisinde kullanılan bir radyoterapi türüdür. Bu tedavi yöntemi, radyasyon kaynaklarının doğrudan tümörün içine veya yakınına yerleştirilmesidir. Bu tedavi

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer destekli kanal tedavisi, geleneksel kök kanal tedavisinin, lazer teknolojisinin kullanıldığı bir dental prosedürdür. Bu tedavi, dişin kök kanallarındaki enfekte

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣