Ramazan Bayramında Diş Sağlığına Dikkat!

Ramazan Bayramında Diş Sağlığına Dikkat!- çikolata yiyen kadın

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Ramazan bayramı diğer adıyla şeker bayramı sizler için keyifli, dişler için acı verici bir zaman olabilir. Dişlerde çürüme, hassasiyet gibi sorunların en sık artış gösterdiği zamanlardan biri olan Ramazan Bayramında sizlere sunulan yüzlerce çeşit şekeri, çikolatayı ve tatlıyı nasıl tüketmeniz gerektiğini bu yazımızda açıkladık.

Avicenna Hastanesi olarak kaleme aldığımız bu yazıda “Ramazan Bayramında Diş Sağlığına Dikkat” hakkında merak ettiğiniz tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

Diş Sağlığı Önemi

Sizlere öncelikle diş sağlığının ne derece önemli vurgulamayı istedik. Çünkü diş sağlığı, aslında vücudunuzda oluşabilecek birçok ciddi hastalığın sebebi olabilmektedir. Ağız ve diş sağlığı bozuk olan kişilerde sıklıkla solunum yollarında ve diğer organlarda sorunlar ile karşılaşılmaktadır. Özellikle kalp rahatsızlıkları ağız ve diş sağlığı durumuna bağlı olarak görülebilmektedir. Bu sebeple ağız ve diş sağlığı, dikkat etmemiz gereken çok önemli bir konudur.

Özellikle çocuklarda diş sağlığı, zaman zaman göz ardı edilen bir konudur. Ramazan Bayramı çocukların en tatlı rüyasıdır ve bu bayramda onları şeker ve çikolatalardan uzak tutmak biraz zor olmaktadır. Fakat çeşitli yöntemler ile çocuklarınızın diş sağlığını koruma altına almanız da mümkündür.

Ramazan Bayramında Şeker Tüketimi Nasıl Olmalı?

Ülkemizde özel günlerin hatta bayramların kıymeti hiç küçümsenemez. Bayramlarda ikramlarda sınır yoktur. Özellikle Ramazan Bayramı, şeker bayramı olarak da bilinmektedir ve bu bayramda yüzlerce çeşit şeker, çikolata ve tatlı sizlere ikram edilir. Ramazan bayramında diş sağlığı son derece önemli bir konudur. Maalesef türk gelenek ve göreneklerinde bayramlarda sütlü tatlılar veya meyve sunma gibi bir adet bulunmamaktadır. Genellikle hamurlu ve şerbetli tatlılar tüketilmektedir. Bu noktada şeker tüketimine dikkat etmek diş sağlığınız için son derece önemlidir. Elbette bayramların size sunduğu bu eşsiz şeker, çikolata ve tatlıları tüketeceksiniz fakat kontrollü şekilde.

Şeker ve çikolata denilince özellikle bayramı en güzel şekilde yaşayan çocuklar akla gelir. Bilinmelidir ki çocuklarınızın çok fazla miktarda şeker tüketmesi çocuğunuzun sağlığı açısından son derece zararlıdır. Çünkü hem boş kalori almalarına sebep olur hem de diş sağlığı, sindirim ve bağırsak problemleri yaşamalarına yol açar. Bu noktada çocuklarınıza yasak koymanıza gerek yok fakat sınırlar koymalısınız.

Yetişkinler için ise, uzun süre oruç tutmanın verdiği etki ile müthiş bir iştah açılması ve her şeyin tadına bakmak gibi bir psikoloji ile karşılaşılmaktadır. Dikkat edilmesi gereken nokta özellikle şeker hususunda; size sunulan tatlılardan sütlü olanları tercih etmenizdir. Çikolatalarda ise bitter olanları tercih etmeniz hem genel hem de diş sağlığınız için daha az zararlı olacaktır.

Tatlının çok kaçırıldığı durumlarda vücudunuzdaki şeker seviyesini dengelemek adına bir kaşık yoğurt, bir iki yudum süt veya bir bardak ayran tüketebilirsiniz.

Hem yetişkinlerin hem çocukların kontrollü şekilde şeker tükettiği keyifli bir bayram dileriz…

 

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Migren Botoksu Nedir?

Migren Botoksu Nedir?

Migren, şiddetli, sık aralıklarla tekrarlayan bir baş ağrısı türüdür. Migren baş ağrısının en sık görülen türlerinden biri olmaktadır. Aynı zamanda kişinin yaşam kalitesini düşüren, günlük

Çatlak Tedavisi: Cilt Çatlağı Nedir?

Çatlak Tedavisi: Cilt Çatlağı Nedir?

Çatlak tedavisi, ciltteki çatlak izlerini gidermede kullanılan yöntemler bütünüdür. Hamilelik, aşırı kilo alımı ve verimi gibi faktörlere bağlı olarak cilt çatlağı meydana gelmektedir. Bu çatlaklar

Liken Planus Nedir?

Liken Planus Nedir?

Liken planus, ağızda, dil, koltuk altı, bacak ve kafa derisi gibi birçok bölgede meydana gelen bir cilt rahatsızlığıdır. Genellikle kaşıntılı kırmızı ve mor renklerde gözlemlenmektedir.

Endopeel ile Cilt Gençleştirme

Endopeel ile Cilt Gençleştirme

Endopeel, yüz ve boyun bölgesi olmak üzere vücudun çeşitli bölgelerinde uygulanan cilt gençleştirme yöntemlerinden biridir. Cilt sıkılaştırma ve germe amacıyla uygulanan bu işlem, lifting etkisi

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣