Obezite Ameliyatlarının Yan Etkileri Nelerdir?

Obezite Ameliyatlarının Yan Etkileri Nelerdir? obez kadın bir elinde dumbel diğer elinde donut

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Düzensiz beslenme alışkanlıkları ve metabolizma ile ilgili bazı sorunlar sonucunda obezite ile karşılaşılmaktadır. Ayrıca obezite kavramı, fiziksel ve ruhsal problemler sebebiyle, vücutta aşırı yağın toplanmasıdır. Toplanan bu yağlar insan sağlığını negatif yönde ciddi boyutta etkiler ve hastalıklara sebep olur. Bu sebeple tedavi edilmesi şarttır. Diğer yandan obezite tedavisinde başvurulan bariatrik cerrahi uygulamalarının bazı yan etkileri ve riskleri bulunmaktadır.

Avicenna Hastanesi olarak kaleme aldığımız bu yazıda “Obezite Ameliyatlarının Yan Etkileri Nelerdir?” hakkında merak ettiğiniz tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

 

Obezite Ameliyatı Hakkında Bilgi ve Fiyat Al

 

Obezite Nedir?

Obezite yanlış beslenme alışkanlıkları, genetik bozukluklar,  hormonal etkenler, hareketsiz yaşam ve beraberinde fazla gıda tüketimi sonucunda ortaya çıkan ciddi bir sağlık sorunudur. Aynı zamanda Dünya Sağlık Örgütü tarafından obezitenin tanımlanması; “Yağ miktarlarında artışların olması ile beraber vücut kompozisyonlarında insan sağlığını olumsuz düzeyde etkileyen boyut.” şeklinde yapılmıştır. Farklı bir anlamda obezite, vücuttaki yağ dokusunun aşırı artması sonucu sağlık problemlerinin yaşamasına neden olan komplike bir rahatsızlık olarak karşımıza çıkmaktadır.

Obezite, hastaların yaşam kalitesini fazlasıyla etkilemektedir. Bunun yanı sıra obezite birçok ciddi rahatsızlığa neden olmaktadır. Bu rahatsızlıklar şunlardır:

 • Kalp hastalıkları
 • Diyabet
 • Kas iskelet sistemi hastalıkları
 • Uyku apnesi
 • Cinsel fonksiyon bozuklukları

Obezite Ameliyatları

Obezite ameliyatlarına genel olarak bariatrik cerrahi de denilmektedir. Hastalar diyet, fiziksel egzersiz, ilaçlar ve davranış modifikasyonu ile beklenilen kilo verilmediği zamanlarda bariatrik cerrahisine başvurulur. Bu ameliyatlar kilo kaybını sağlamak amacıyla yapılmaktadır ve metabolizma aktivitelerinin düzenlenmesinde de önemli rol oynamaktadır. Obezite ameliyatlarında üç farklı tedavi yöntemi bulunmaktadır. Bu yöntemler şu şekildedir:

1.Kısıtlayıcı Yöntemler: Midenin kapasite ve hacmini azaltan, erken doymaya sebep vererek kalori alım miktarını düşüren yöntemlerdir. Bu yöntemler:

LAGB

VBG

LSG – Tüp Mide

Mide Balonu

2.Emilimi Bozan Yöntemler: Besin akışını azaltıp emici alanı bypass eden ve böylece kalori miktarını azaltan yöntemlerdir. Bu yöntemler:

Biliopankreatik diversiyon – BPD

Jejunoileal Bypass

3.Kombine Yöntemler: Hem yiyecek alımını kısıtlayan hem de emilimi azaltan yöntemlerdir. Bu yöntemler:

Roux en-Y Gastrik Bypass – RYGB

Duodenal Switch – DS

Obezite Ameliyatlarının Yan Etkileri ve Riskleri

Özellikle morbid obezler, obezite ameliyatlarına başvurmasalar dahi ciddi risk altındalardır. Morbid obezler kilo vermediği ve cerrahi olarak tedavi edilmediği sürece normal bireylere göre çok daha erken ölürler. Bu bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Obezite ameliyatlarından biri olan tüp mide ameliyatları majör yani büyük cerrahi kapsamında yer almaktadır. Bu sebeple yaşa ve kiloya bağlı olarak değişkenlik gösterebilen bir takım yan etkileri ve riskleri barındırır.

Genel olarak obezite ameliyatlarında bazı riskler ve sonrasında oluşabilen yan etkiler bulunmaktadır.

Genel Riskler

 • Ölüm: Obezite ameliyatlarının bazıları büyük cerrahi sınıfında kabul edilmektedir. Bu sebeple büyük (majör) cerrahi ameliyatlarında olduğu gibi ölüm riski barındırır. Ölüm riski oranı %0.1 ve 0.4 arasında değişmektedir.  
 • Bacakta pıhtı oluşumu: Bacakta pıhtı oluşumu akciğer embolisine yol açabilir. Bu durum oldukça hayati bir risk teşkil etmektedir. Diğer yandan ciddi toplar damar yetersizliğine sebep olarak kronik bacak problemlerine yol açabilir. Obezite ameliyatlarında pıhtı oluşumu oranı %0 ile %1 arasındadır. 
 • Kanama: Ameliyat sırasında ciddi kanamalar ile karşılaşılabilir. Kanamalara hızlı şekilde endoskopik ve ya laparoskopik girişimler ile müdahale gerekebilir. 
 • Enfeksiyon: Ameliyat aletlerinin ve ortamın yeterince sterilize edilmemesi sonucu ortaya çıkan ve ciddi problemlere yol açabilen bir durumdur. 
 • Akciğer komplikasyonları: Kan pıhtılaşması beraberinde ortaya çıkabilecek ciddi bir risktir. 
 • Sızıntı: Sızıntı diğer anlamıyla kaçak oluşması durumu oldukça hayati bir risk teşkil etmektedir. Ameliyat sonrasında bir sızıntı olup olmadığının görülmesi için hastaya radyo opak sıvı içirilir ve birkaç gün boyunca hastada sızıntı(kaçak) olup olmadığı takip edilir. En erken kaçaklar ameliyattan 1-2 gün sonra olmaktadır. Dikiş hattından sindirim sistemi içindeki kapsamın karın boşluğuna akması yani kaçak durumları, endoskopik kliplemeler , özel “stent” uygulamaları ya da tekrar ameliyatla çözüm bulmaktadır.

Ameliyat Sonrası Görülebilen Yan Etkiler

 • Bağırsak tıkanması
 • Mide ülserleri
 • Mide kanamaları
 • Dumping sendromu
 • Safra kesesi taşları
 • Ameliyat yerinde fıtık
 • Hipoglisemi
 • Beslenme bozuklukları
 • Sürekli kusma
 • Depresyon

 

Sıkça Sorulan Sorular 

Obezite nedir?

Obezite, yanlış beslenme alışkanlıkları, genetik bozukluklar,  hormonal etkenler, hareketsiz yaşam ve beraberinde fazla gıda tüketimi sonucunda ortaya çıkan ciddi bir sağlık sorunudur.

Tüp Mide? 

Tüp mide, obez hastaların midesinin yaklaşık %80-85’lik bölümünün çıkarılması operasyonudur.

Obezite hesaplama?

Bu kavram hesaplanırken, boy ve kilo değeri üzerinden yapılan Vücut Kitle İndeksi (VKİ) – Body Mass Index (BMI) hesaplaması kullanılmaktadır

 

Avicenna Hastanesi Genel Cerrahi Bölümü Doktorları

Genel cerrahi bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır:

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Diş Eti Estetiği

Diş Eti Estetiği(Pembe Estetik)

Diş eti estetiği diğer adıyla pembe estetik, diş etlerinin görünümünü, şeklini ve boyutunu iyileştirmeyi amaçlayan cerrahi ve ya cerrahi olmayan

Lazerle Saç Tedavisi: Saç Lazeri

Lazerle Saç Tedavisi: Saç Lazeri

Saç lazeri genellikle saç dökülmesi tedavisinde kullanılan bir yöntemdir. Lazer ışığı kullanılarak saç dökülmesini azaltmaya veya saç büyümesini sağlamak amacıyla

Lazerle Vajina Daraltma

Lazerle Vajina Daraltma Kalıcı Mı?

Lazerle Vajina daraltma işlemi diğer adıyla vajina yenileme işlemi olarak da bilinmektedir. Bu işlem Vajinanın çeşitli nedenlerden dolayı genişlemesi sonucunda

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣