Retina Nedir ve Hastalıkları Nelerdir?

Retina

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Retina, ışıklara ve renklere duyarlı bir öz içi ağ tabakasıdır. Gözün içerisini kaplayan bu ağ tabakası, görmeyi sağlamakla görevlidir. Göze giren ışık, retinaya gelir ve böylece göz görüntülere odaklanır. Ağ tabakanın ışığa duyarlı olması, optik sinirler aracılığıyla görüntünün beyne iletilmesini sağlar. Bu da görme dediğimiz temel durumun gerçekleşmesini sağlar. Avicenna International Hastanesi Göz Hastalıkları Bölümü uzman hekimleri, retina hakkında tüm merak edilenleri paylaştılar.

Retina Nedir?

Retina, göz küresinin arka kısmının iç yüzeyini tamamen kaplayan duyusal bir zardır. Fotoreseptörler adı verilen özel hücreleri içeren birkaç katmandan oluşmaktadır. İnsan gözünde iki türlü fotoreseptör hücre bulunmaktadır. Bunlar çubuklar ve konilerdir. Çubuk fotoreseptörler hareketleri algılar, siyah – beyaz görüş sağlar ve düşük ışıkta iyi işlev gösterirler. Koniler ise, merkezi görüşten ve renkli görmekten sorumludur. Orta seviye ve yüksek seviye parlaklıktaki ışıklarda en iyi performansı gösterirler.

Çubuk fotoreseptörler, ağ tabakanın tamamında bulunmaktadır. Koni fotoreseptörler ise merkezdeki makula isimli bölgede toplanmıştır. Makulanın merkezinde fovea ismi verilen küçük bir çöküntü yer almaktadır. Fovea yalnızca koni fotoreseptörleri içermektedir. Maksimum görme keskinliğini yakalamak ve çok renkli görmek, bu fotoreseptörlerin görevidir.

Retina Ne İşe Yarar?

Fotoreseptör hücreler, kornea ve mercek tarafında odaklanan ışığı alarak, optik sinirler aracılığıyla beyindeki görüş merkezlerine taşınmasını sağlayan ışık sinyallerine dönüştürmektedir. Bu kimyasallar ve sinyaller, retina optik sinirlerle beynin görsel korteksine gelir. Burada görüntülere ve görsel algılara dönüşürler.

Retina Hastalıkları

Çok sayıda retina problemi, bu problemlerin oluşma koşulları ve hastalıkları bulunmaktadır. Yaygın olarak görülen bu problemlerden bazıları şunlardır:

  • Makula Dejenerasyonu: Ciddi bir göz hastalığı olan makula dejenerasyonu, yaşa bağlı olarak ortaya çıkmaya meyilli hastalıklardan birisidir.
  • Diyabetik Retinopati: Diyabetin yıkıcı sonuçlarından birisi de, gözün ağ tabakasını besleyen kan damarlarının zarara uğramasıdır. Bu da büyük oranda görme kayıplarına neden olabilir.
  • Maküler Ödem: Makulanın şişmesine bağlı olarak distorsiyon ve merkezi bulanıklığa neden olur. Maküler ödem, diyabet gibi farklı farklı nedenlerden dolayı oluşabilir. Bazı hastalarda, katarakt ameliyatı sonrası ortaya çıktığı bilinmektedir.
  • Merkezi seröz retinopati: Bu hastalık, retina göz bölgesinin altında sıvı birikmesi sonucunda ortaya çıkar. Nedeni genellikle belirlenemeyen bir problemdir ve 30 – 50 yaş aralığındaki erkeklerde daha sık görülür. Stresin önemli bir risk faktörü olduğu düşünülmektedir.
  • Hipertansif retinopati: Kronik yüksek tansiyon, ağ tabakayı beslemekle görevli küçük kan damarlarına zarar verebilir. Bu da ciddi görme problemlerinin ortaya çıkmasına neden olur. Obezite, fiziksek aktivite azlığı, fazla tuzlu diyet, aile içerisindeki hipertansiyon öyküleri ve stresli yaşam, hipertansif retinopatiye neden olabilir.
  • Güneş retinopatisi: Güneşe fazla bakmaya bağlı olarak oluşabilen bu rahatsızlıkta, gözde kalıcı bir kör nokta oluşur. Gözü yeterince koruma altına almadan güneşe bakmak ya da güneş tutulması izlemek, hastalığın riskini artırmaktadır.
  • Retina dekolmanı: Retina dekolmanı, oldukça ciddi bir acil durumdur. Retinanın kendisini beslemekle görevli olan koroid tabakadan uzaklaşması sonucu oluşur. Acilen retina ameliyatı müdahalesi ile yerine oturtulması gerekir. Retina dekolmanı sonrası görme problemleri ve kayıpları ciddi seviyelerde olabilir. Çünkü retina görevi gereği olması gereken yerden uzaklaşmış olur.

Tedavi Yöntemleri

Göz içi ağ tabakasında oluşabilecek çeşitli problemlerin tedavisinde vitrektomi yöntemi kullanılmaktadır. Vitrektomi sonrası görme kaybı giderilebilmektedir. Vitrektomi operasyonu ile amaçlanan, gözün arka kısmında kalan bölgenin enfeksiyonun, yabancı cismin ya da kanamanın temizlenmesidir. Avicenna Hastanesi Göz Hastalıkları bölümü, birbirinden tecrübeli göz doktorlarıyla adeta bir retina göz hastanesi gibi faaliyet göstermektedir. Bu bağlamda tüm hastalıkların tanı, tedavi ve gözlem süreçleri başarıyla yürütülmektedir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Retina ne demek?

Gözün arkasındaki ışığı algılayan dokuya retina denir ve retina sinirlerden oluşur.

Retina bozukluğu nasıl anlaşılır?

Ani olarak başlayıp devam eden ışık çakmaları, görmede azalma, görme kaybı, cisimleri kırık görme, cisimleri olduğundan küçük ya da büyük görme ve göz önünde sinek uçuşmaları gibi belirtilerden anlaşılır.

Retina hasarı iyileşir mi?

Retina yırtığı ve onu takip eden retina dekolmanı ciddi bir hastalıktır ve bu hastalıklar kendiliğinden iyileşmez. Tedavi edilmediği takdirde körlüğe varan ciddi görme kayıplarına yol açar.

 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Deflex Protez Tedavisi Nedir?

Deflex Protez Tedavisi Nedir?

Deflex protez tedavisi, diş protezlerinde kullanılan esnek bir malzeme olan Deflex ile yapılan bir diş protezi türüdür. Bu protezler, özellikle kısmi diş kayıplarında tercih edilmektedir.

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap, Çin hurması veya kırmızı hurma olarak da bilinen, birçok hastalığın ve problemin tedavisinde kullanılan bir bitkidir. Bu bitki, bir zeytini andıran çekirdeği bulunan yeşil

Propolis Nedir? Propolis Faydaları nelerdir?

Propolis Nedir? Propolis Faydaları nelerdir?

Propolis, arılar tarafından ağaç tomurcuklarından ve diğer bitki salgılarından toplanarak üretilen doğal bir arı ürünüdür. Arılar, propolisi kovanlarının iç yüzeyini kaplamak ve dış etkenlere karşı

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣