Obezite (Şişmanlık) | Op. Dr. Osman Aktaş

Obezite (Şişmanlık) | Op. Dr. Osman Aktaş

 • Nedir

  Vücut yağ oranının iskelet, kas ve su oranına göre fazla olması durumudur.

 • Nedenleri

  Obezitenin nedenleri arasında genetik sebepler ve fazla gıda tüketimi yatmaktadır. Aynı zamanda düşük fiziksel hareketlilik de bir obezite nedenidir.

 • Belirtileri

  Obezite belirti göstermeye gerek kalmaksızın, görsel olarak fark edilebildiği gibi, obezite hesaplama yöntemiyle de belirlenebilir.

 • Tedavisi

  Günümüzde çeşitli ilaç tedavileri keşfediliyor olsa da, bu tedaviler hala güven vermemektedir. Mide ameliyatları daha çok tercih edilmektedir.

Halk arasında şişmanlık olarak bilinen obezite hastalığı hakkında tüm merak edilenleri Operatör Doktor Osman Aktaş anlattı. Günümüz dünyasının en tehlikeli hastalıklarından birisi olarak kabul edilen şişmanlık hastalığı, hem gündelik yaşama büyük zararlar vermektedir hem de beraberinde çok sayıda ciddi hastalığı getirmektedir. Bu hastalık genel olarak, vücuttaki yağ oranının, kas, kemik ve su gibi yağsız kütlelere oranla çok daha fazla olması sorunudur. Farklı bir ifadeyle anlatmak gerekir ise, vücudun boy oranının ağırlık oranına göre düşük kalmasıdır. Bu obez nedir sorusunun da yanıtıdır. Vücudun fazla yağlanmasına bağlı olarak insülin direnci oluşmakta ve bu hastalığın yanında en çok görülen hastalık olan diyabet ortaya çıkmaktadır.

Obezite Nedir

Vücutta yağ birikmesi sonucu şişmanlık şeklinde görülen hastalık, obezite nedir sorusunun da yanıtıdır. Zayıflıkta ve şişmanlıkta beslenme düzeni bozukluğu, obezitenin kapılarını aralamaktadır. Bireylerin bu hastalığa sahip olup olmadığını anlamaları çok kolaydır. Basit bir obezite hesaplama yöntemiyle kişiler, bu hastalığa sahip olup olmadıklarını anlayabilmektedirler. Günümüzde çeşitli ilaç tedavileri uygulanıyor olsa da, bu ilaç tedavilerinin güvenliği ve kesinliği hakkında şüpheler devam etmektedir. Hal böyle olunca da mide ameliyatları günden güne değer kazanmaktadır. Şişmanlığın zararları, zamanla mide küçültme ameliyatı tekniğini öne çıkarmıştır.

Obezite Hesaplama

Obezite, vücut yağ kitlesinin normal kabul edilen düzeylerinin üzerine çıkması demektir ve yaygın olarak beden kitle indeksi ölçütü ile tanımlanır. VKİ (Vücut kitle indeksi) 30’un üzerinde olan hastalar obez, 30-35 arasında olanlar birinci derecede obez, 35-40 arasında olanlar ikinci derece obez, 40’ın üzerinde olanlar morbid obez, 50’nin üzerinde olanlar ise süper obez olarak sınıflandırılır. Şişmanlık hesaplama ya da obezite hesaplama bu şekilde yapılır. Obezite olduğunu düşünen herkes bir doktora görünmelidir. Burada kendilerine uygulanacak olan basit bir şişmanlık testi ile tanı koyulabilir ve tedavi başlatılabilir.

Şişmanlık Hastalıkları

Şişmanlık, gerek son zamanlarda artan sıklığı ve gerekse doğurduğu hastalıklar açısından çağımızın önemli bir sağlık sorunudur. Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde yaşayan erişkinlerin yaklaşık üçte birinin kilolu, üçte bir kadarının da şişmanlık yaşadığı bilinmektedir. Günümüzde dünya üzerinde yaklaşık 500 milyon erişkinin ve 50 milyon çocuğun obeziteye bağlı önemli şişmanlık hastalıkları yaşadığı belirlenmiştir. Yapılan araştırmalar ülkemizde de obezite sıklığının benzer düzeylerde olduğunu göstermektedir. Yaklaşık 2.500.000 yetişkin ülkemizde morbid obezdir. Obezite, kalp damar hastalıkları, hipertansiyon, dislipidemi, tip iki diyabet, inme, safra kesesi hastalıkları, osteoartrit, uyku apnesi sendromu ve bazı tür kanserlerin sıklığını artıran önemli bir risk faktörüdür. Şişmanlığın sağlığa zararları görüldüğü üzere çok fazladır. Şişmanlığın neden olduğu hastalıklar, saymakla bitmemektedir. Çünkü obezite hemen hemen tüm bedene etki eder.

Şişmanlık Nedir

Şişmanlık, vücuttaki yağ dokusunun, diğer dokulara oranla çok daha fazla olmasıdır. Bu durum, kişinin hem gündelik yaşamına, hem sosyal yaşamına hem de beden sağlığına zarar verir. Şişmanlık nedir diye sorulacak olursa, uzun süren bir enerji dengesizliğidir şeklinde bir tanım yapılabilir. Şişmanlık nedenleri toplamda 5 başlık altında toplanabilir. Bunlar:

 • Genetik nedenler ve aile yapısındaki beslenme bozuklukları
 • Metabolik ya da hormonal problemler
 • Psikolojik sıkıntılar
 • Az hareketlilik
 • Çok yemek yeme

Bu nedenler arasındaki en kritik neden hiç kuşkusuz çok yemek yemedir. Bu hastalığa yakalanan insanların büyük bir bölümü, günlük harcadığı kalori ile yemeklerden aldığı kalori arasındaki dengesizliğin farkında değildir. Yaşam tarzları da bu insanların, az hareket etmelerine ve çok kalori almalarına neden olmaktadır.

Obeziteler

Şişmanlık ve obeziteler hakkında pek çok yanlış kanaat mevcuttur. Bunların başında obezitenin bireysel bir motivasyon düşüklüğünden veya irade zayıflığından kaynaklanan estetik bir sorun olduğu düşüncesidir. Nitekim obezite yoğun bir genetik yatkınlık altyapısı taşıyan, obezojenik çevre ve yaşam tarzının beraberlik yaptığı, çok kaynaklı kronik bir hastalıktır. Modern insanın giderek azalan fiziksel aktiviteleri ve değişen beslenme alışkanlıkları obezite epidemisinin en önemli nedenleri arasında yer alır. Çoklu etiyolojik faktörler nedeniyle obezite tedavisinde kullanılan diyet ve yaşam biçimi değişiklikleri her hasta için etkili olmayabilmektedir. Uzun vadeli başarıların görülebilmesi için hastaların yaşam biçimlerinde kalıcı değişiklikler yapmaları gerekir.

İlaç Tedavisi

Obezitenin ilaç tedavisi için son yıllarda çok sayıda ilaç onay almış ve kullanılmaya başlanmıştır. Ancak, söz konusu ilaç tedavilerinin uzun vadede güvenlik durumları ve yeterlilikleri sınırlıdır. Bu gerekçeler nedeniyle obezite cerrahi tedavisi her geçen gün daha da artan bir ilgi görmektedir.
Günümüzde bariyatrik cerrahinin obezite tedavisinde kullanılan en etkili ve kalıcı yöntem olduğu düşüncesi genel kabul görmektedir

Bariatrik Cerrahi

Bariatrik cerrahi, günümüzde yükseliş gösteren bir mide ameliyatı çeşitlerinin tümünü kapsayan genel bir isimdir. Bariatrik cerrahi ile şişmanlık nedenleri engellenmiş olmaz, sadece hastanın daha az gıda tüketmesi sağlanmaktadır. Hasta ameliyat sonrası dönemde çok daha hızlı doygunluk hisseder. Gereğinden çok şişmanlık hastalığına karşı bariatrik cerrahi ile zayıflamanın yanı sıra, tip iki diyabet, hipertansiyon, yüksek kolesterol, uyku apnesi gibi obezite ile ilişkili metabolik sorunlar daha büyük oranda çözüme kavuşturulmaktadır.

Bariatrik Cerrahi Kimlere Uygulanır

Obezite ile mücadele etmek isteyen insanlar bariatrik cerrahi kimlere uygulanır diye araştırmalar yapmaktadır. Bariatrik cerrahi operasyonu geçirmek isteyen insanların vücut kitle indeksinin 40’ın üzerinde olması gerekmektedir. Vücut kitle indeksi 35 ile 40 arasında olanlar ancak obezite ile ilişkili en az bir yandaş hastalığının bulunması durumunda ameliyat olabilirler. Bu hastalıklar şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Tip iki diyabet
 • Hipertansiyon
 • Uyku apnesi
 • Obezite – Hipoventilasyon Sendromu
 • Alkol Dışı Yağlı Karaciğer Hastalığı
 • Reflü
 • Astım
 • Varis
 • İdrar Kaçırma
 • Eklem Romatizması

Genellikle 18 ile 65 yaş arasındaki herkes, yukarıdaki kriterlerden birisine sahip olmaları durumunda bariatrik cerrahi tedavisi alabilmektedir. Obezite tedavi yöntemleri ise şöyledir:

 • Diyet, fiziki egzersizler
 • Mide botoksu
 • Mide balonu
 • Sleeve Gastrektomi (Tüp mide)
 • Gastrik bypass ameliyatları

Yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.