Revizyon mide ameliyatları için ölçüm

Revizyon Mide Ameliyatları Nedir? Neden Yapılır?

Çağın vebası olarak kabul edilen obezite hastalığına karşı yapılan bariatrik cerrahi uygulamaları, zaman zaman başarısız sonuçlar doğurabilmektedir. Böyle durumlarda revizyon mide ameliyatları gerekli görülebilir. Revizyon mide cerrahileri, hastaya uygulanan operasyonun kimi zaman hastaya bağlı, kimi zaman da uygulanan tekniğe ya da cerraha bağlı olarak başarısız olması sonucunda tekrarlanan ikinci mide ameliyatıdır.

Revizyon Mide Ameliyatı Nedir?

İnsanların kilo, yaşama tarzı, yaş, psikoloji ve hastalıklarına göre farklılıklar gösteren ameliyatlar, insanlara kaliteli ve sağlıklı bir yaşamın kapılarını açabilir. Fakat ameliyatlar, her zaman beklenen sonuçları vermeyebilir. Tüm dünyada uygulanan obezite cerrahilerinden yüzde 10 gibi bir kısmı, hastaların beklediği sonuçları vermeyebilir. Hatta tam tersi sonuçlarla yüzleşen hastalar da olabilmektedir. Obezite ameliyatı yapılan bir hasta, 18 ay içerisinde fazlalık olarak kabul edilen kilosunun yarısını bile veremezse, ameliyatta bir başarısızlık olduğu kabul edilmektedir. Öte yandan, ameliyattan uzun bir zaman sonra ortaya çıkan komplikasyonlar ya da tekrar kilo almaya başlama gibi durumlar da, operasyonun başarısız olduğunu gösterir. Başarısızlıklar, kimi zaman ameliyatla, kimi zaman da ameliyattan sonra yaşananlarla oluşabilir. Obezite cerrahisi sonrası hastada beklenen sonuçlar alınamazsa revizyon mide ameliyatları gerekli görülür.

Revizyon Mide Cerrahileri

Obezite cerrahisinin başarılı bir şekilde yapılmış olmasına rağmen, sonuçların başarısız gelme ihtimali de bulunmaktadır. Hastanın eski yeme alışkanlıklarını sürdürmesi ve hareketsiz yaşam tarzını sürdürmesi halinde, kilo alımı yeniden gerçekleşebilmektedir. Öte yandan hastada farklı hastalıkların da bulunmasına bağlı olarak, ameliyatın beklenen sonuçları vermemesi gibi durumlarla da karşılaşılabilmektedir.

Obezite cerrahisinde beklenen sonuçlar alınamazsa, hastaya tekrardan bir obezite ameliyatı yapılması gerekli görülebilir. Bu süreçte hastaya revizyon mide ameliyatı yapılır. Revizyon mide cerrahileri, uygulanan ameliyatın, hastaya ya da tercih edilen tekniğe bağlı olarak beklenen sonuçları doğurmaması halinde yapılan ikinci ameliyat olarak kabul edilir. Fakat her başarısızlıkta revizyona gerek kalmayabilir.

Revizyon Mide Cerrahileri Şartları

Herhangi bir sebepten kaynaklı olarak, tüp mide ameliyatı sonrası başarısızlık elde edilirse, revizyon gerekebilir. Obezite cerrahisinde revizyon için hastalarda aşağıda yer alan şartlar aranır:

  • Reflü hastalığı bulunmaması ya da mide hastalığı tedavisi olmamış olması,
  • Herhangi bir yeme bozukluğu bulunmaması,
  • Vitamin ve nutrisyonel yardımı kabul etmesi,
  • Uyuşturucu bağımlısı olmaması gerekir.

Hasta yukarıda yer alan şartları karşılayabiliyorsa, önceden kendisine yapılan ameliyat tekniği ve revizyonda tercih edilecek teknik değerlendirilir ve hasta için en doğru ameliyat tekniği seçilir. Obezite revizyon ameliyatı olanlar arasında yapılan araştırmalar, büyük bir çoğunluğunun bir daha revizyon cerrahisine ihtiyacının kalmadığını ortaya koymaktadır. Genel olarak revizyon mide ameliyatları için aşağıda yer alan tekniklerden birisi tercih edilir:

Mide Bantı Revizyonu

Mideye bant takılması şeklinde yapılan bir obezite cerrahisinin ardından, başarısız bir sonuç elde edilmişse, midedeki bant çıkarılır. Daha sonra yeniden mide bandı revizyonları yapılabileceği gibi, farklı teknikler de hastaya uygulanabilir.

Gastrik Bypass Revizyonu

Gastrik bypass tekniği ile ameliyat olan bir hastada, mide ve bağırsak arasındaki geçiş genişlemişse, endoskopi yöntemiyle tekrar bir geçiş yolu açılması gerekebilir. Böylece, yiyecekler midede daha uzun süreler kalır ve hasta daha uzun süreler boyunca kendisini tok hisseder. Gastrik bypass revizyonu ameliyatında, bypass ile bağırsak ansı tekrar ayrılır ve tekrar birleştirilir. Böylece bağırsakların gıdalarla olabilecek en az seviyede temasa girmesi sağlanır.

Tüp Mide Ameliyatı Revizyonu

Tüp mide ameliyatı, tıp dilinde Slevee Gastrektomi olarak bilinir. Bir hastanın ikinci kez tüp mide ameliyatı olmasına re-sleeve denir. Eğer hasta beklendiği gibi kilo vermemişse veya midenin yeniden genişlemesi söz konusu olmuşsa, başarısızlıktan söz edilebilir. Çünkü hasta ya olduğu kiloda sabit kalır ya da yeniden kilo almaya başlar. Daha önce tüp mide revizyon ameliyatı olanlar arasında yapılan araştırmalar, hastaların büyük bir bölümünde revizyon sonrası başarı elde edildiğini göstermektedir. Tüp mide ameliyatları, obezite hastalarında en çok tercih edilen ameliyatlardır. Bununla birlikte revizyon mide ameliyatları arasında da revizyon tüp mide ameliyatı yine en çok tercih edilendir.

Duodenal Switch

Duedenal switch operasyonlarında, yiyeceklerin bağırsak yüzeyi ile buluşmasının daha aza indirilmesi hedeflenir. Bu operasyonda, on iki parmak bağırsağı ayrılır ve ince bağırsak distaleye doğru ilerleyen bölümden yeniden birleştirilir. Bu operasyonun zaman zaman revizyonu gerekebilir.

Transit Bipartisyon

Midenin çıkış yapan bölümüne yakın bir ince bağırsak distale bölümünden bir ağız uygulaması ve gıdaların yarıya kadarının bütün bağırsakları dolaştırılması sağlanırken, diğer bir yarısının da direkt olarak bağırsağın dışarısına ilerlemesi hedeflenir. Hastanın, operasyondan önce genel sağlık durumu, psikolojisi ve beslenme programı değerlendirme altına alınır. Hasta, psikolojik açıdan operasyona hazır ise, başarı seviyesi de buna bağlı olarak artış gösterir. Ameliyat sonrası başarısızlık oluşturabilecek bütün faktörler değerlendirilir ve gerekli durumlarda hastaya bir takım testler yapılır. Hastanın revizyon cerrahisine alınacağı netleştiğinde, kan testleri, solunum testleri, endoskopi, anestezi testi gibi testler yapılır. Bütün bu süreçlerin ardından, hastanın revizyona hazır olması halinde, ameliyat gerçekleştirilir.

Obezite Revizyon Mide Ameliyatları

Obezite cerrahisi bir genel cerrahi alt dalıdır. Bu yüzden, genel cerrahi alanında görev yapan hekimlerin, obezite cerrahisi alanında uzmanlaşmış olması gerekir. Obezite ameliyatını yapacak olan cerrahın, obezite hakkında tecrübeli olması ve çok sayıda benzer operasyonu daha önce gerçekleştirmiş olması faydalı olacaktır. Hasta, ilk operasyonunu yaptırdığı doktordan memnun ise, revizyon operasyonunu da aynı doktorla yaptırmak isteyebilir. Fakat, başarısızlığın doktor kaynaklı olduğunu düşünüyorsa, yeni bir cerrah arayışına girebilir. Avicenna International Hastanesi Obezite Cerrahisi Merkezi uzman hekimleri, bütün revizyon operasyonlarını başarıyla gerçekleştirmektedir. Operasyondan sonraki bir yıllık süreçte üç ayda bir, ikinci sene 6 ayda bir aynı doktor tarafından kontrollerin sağlanması gerekmektedir. Üçüncü yıldan itibaren kontrollerin yılda bir kez yapılması yeterli olacaktır.

Revizyon Ameliyatları Riskli Midir? Riskleri Nelerdir?

Revizyon mide ameliyatları, ilk yapılan ameliyatlara göre biraz daha fazla riskli olarak kabul edilir. Bunun nedeni, revizyon operasyonunun hem teknik olarak hem de psikolojik olarak daha zor bir cerrahi olmasıdır. Hasta, cerrahından mutlu ise, aynı cerrah ile yola devam etmelidir. İlk bariatrik cerrahi de kaçak ya da kanama riski yüzde 1,5 iken, revizyon cerrahisinde risk seviyeleri yüzde 3 ile 4 aralığına yükselir. Fakat obezite hastalığının hasta üzerindeki riskleri göz önünde bulundurulursa, revizyon ameliyatının riskleri onun yanında çok az kalır. Obezite hastasıyken, bu hastalıkla birlikte yaşamaya çalışmak, çok sayıda hastalığa ve zorluğa kapıyı açık bırakmak demektir. Öte yandan, revizyon mide cerrahileri yapılan hastaların yüzde 96 gibi büyük bir bölümü eski sağlığına kavuşmaktadır.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Revizyon mide ameliyatı nedir?

Obezite ameliyatının ardından hasta kilo almaya devam ederse veya belirlenen kilonun altına düşemezse tekrar cerrahi müdahaleye alınır. Bu işleme de revizyon cerrahisi denir.

2 kez mide ameliyatı olunur mu?

Tüp mide ameliyatı olan bir hastaya revizyon tüp mide ameliyatı uygulanır. Gastrik by pass ve duodenal switch cerrahisi için revizyon uygundur.

 

Avicenna Hastanesi Genel Cerrahi Doktorları


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.