Revizyon Burun Estetiği Nedir? Nasıl Yapılır?

Revizyon burun estetiği yaptıran kadın

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Bir ya da birden fazla burun estetiği yaptırmış hastaların, cerrahi sonrasında burun şeklinin istenildiği gibi olmadığı durumlarda ya da tramvaya bağlı olarak şeklin yeniden bozulması halinde buruna yapılan işleme revizyon burun estetiği denir. Avicenna Hastanesi olarak revizyon rinoplasti hakkında tüm merak edilenleri bu yazımızda değindik. Peki, rinoplasti sonrası revizyonlar nasıl fonksiyonel olarak uygulanır?

Revizyon Rinoplasti Nedir?

Sekonder rinoplasti olarak da bilinen tekrarlanan burun estetiği, yeni burun şeklinden memnun kalınmaması ya da burun estetiği sonrası bir kaza sonucu şeklin bozulması halinde uygulanır.

Revizyon Rinoplasti Öncesi

Hastayla doktor arasında yapılan operasyon öncesi görüşmede, hastanın burnuyla ilgili olan şikayetleri ve ameliyattan sonraki beklentileri konuşulur. Daha sonra muayenede, burundaki problemin tam tespiti gerçekleştirilir. Genellikle ikinci burun estetiği operasyonuna ihtiyaç duyulan problemler şunlardır:

 • Asimetri
 • Eğrilik
 • Burun ucu düşmesi
 • Ters V deformasyonu
 • Basık burun
 • Mandala sıkışmış burun
 • Palyaço burun
 • Domuzcuk burun
 • Pinokyo burnu

Muayenede, belirlenen burun sorunlarının nedenleri ile ilgili bilgiler verilir, çözüm yöntemleri ve uygulanacak olan cerrahi teknik hastaya aktarılır. Nefes alıp verme problemiyle ilgili olarak, endoskopik cihaz desteğiyle burnun içine detaylı bir muayene yapılır. Eğer ileri seviyelerde bir nefes alıp verme problemi varsa, sinüs filmi çekimi gerekebilir. Sinüs filmi ile, polip, sinüzit, burun eti, geniz eti, deviye septumu gibi sorunlar da belirlenebilmektedir. Ameliyat esnasında, bu tarz tespit edilmiş sorunlar da çözüme kavuşturulur.

Revizyon Ameliyatı Ne Zaman Yapılır?

Revizyon ameliyatı, genellikle ilk ameliyattan en az 6 ay sonra yapılmaktadır. Daha sonra yapılabilme ihtimali olan ufak müdahaleler ise, revizyon burun ameliyatı olduktan en az 1 yıl sonra yapılabilir. Gerekli durumlarda doktorunuz, bu süreleri kendi belirleyeceği tarihlere göre değiştirebilmektedir.

Burun Estetiği Hakkında Bilgi ve Fiyat Al

Revizyon Rinoplasti Öncesi Hazırlık

Aspirin veya benzeri ilaçların operasyondan bir hafta öncesine kadar bir sürede bırakılması gerekmektedir. Düzenli olarak kullandığınız başka ilaçlar varsa, bunları doktorunuza bildirmek durumundasınız.

 • Ameliyat öncesi ve sonrası süreçte sigara içmemeniz gerekir.
 • Kadınların ameliyat sürecinde mens olması, operasyon geçirmelerine engel değildir.
 • Ameliyat günü hastaneye gelmeden önce makyaj yapmamaya, saç jölesi kullanmamaya, rahat giysiler tercih etmeye ve herhangi bir takı takmamaya dikkat ediniz.
 • Operasyondan en az 6 saat önce bir şeyler yemeyi ve içmeyi bırakınız.
 • Ameliyattan iki saat öncesine kadar hastaneye gelmelisiniz.
 • Ameliyat öncesi bazı hastaların rahatlamaları için özel bir ilaç verilebilmektedir.

Rinoplasti Revizyon Tekniği

Önceden gerçekleştirilen burun estetiklerinin ve burun yapısının halihazırdaki durumuna bağlı olarak kapalı ya da açık burun ameliyatı gerçekleştirilir. Burnun şeklini oluşturan kemik, yumuşak doku ve kıkırdak tekrardan şekillendirilir. Bu noktada sadece bilim değil, sanat da işin içine girer. Burun ucu revizyon için düşüklük ya da yükseklik ayarlanır. Varsa asimetrik problemler çözülür. Burun sırtında çıkıntı ya da eksiklik bulunuyorsa, herhangi bir eğrilik varsa veya burun delikleriyle ilgili bir problem bulunuyorsa, bunların tamamı olması gereken görüntüye getirilir. Revizyon burun estetiği ile amaç, burnun hem yüz ile uyumlu bir hale gelmesi hem de hastaya özel bir görüntüsünün olmasıdır.

Operasyon esnasında kıkırdağa ihtiyaç duyulursa, ilk olarak burnun kendi içindeki kıkırdaklar tercih edilir. Fakat, bu tarz kullanılabilecek kıkırdaklar genellikle geçirilen ilk ameliyatta kullanılmış olur. Bu yüzden genellikle kulaktan alınan kıkırdak kullanılır. Kaburgadan kıkırdak alınarak burun ameliyatı olanlar da bulunmaktadır. Kulaktan kıkırdak almak, kulağın duyma yeteneğini ya da görüntüsünü bozmamaktadır. Burundan nefes alıp vermeye etki edebilecek burun orta duvar eğriliği veya burun eti gibi problemler varsa, bunlar da ameliyat esnasında düzeltilebilir. Burnun yeni görüntüsü oluşturulduktan sonra, burnun dışına özel bantlar yapıştırılır ve bu bantları 7 gün tutacak olan plastik atel yerleştirilir. En merak edilen sorulardan birisi de, revizyon burun estetiği sonrası tampon kullanımıdır. Tampon çok gerekmedikçe tercih edilmemektedir.

Burun Estetiği Revizyon Ameliyatı Süreci

Hastanın operasyonu hissetmemesi ve rahat bir ameliyat geçirilmesi için genel anestezi tercih edilmektedir. Muayene esnasında tespit edilen problemlerin sayısına ve seviyesine göre 2 ile 4 saat arasında değişen bir operasyon gerçekleştirilir.

Revizyon Burun Ameliyatı Sonrası İyileşme

 • Buruna uygulanan ameliyata bağlı olarak hastanın aynı gün taburcu edilmesi mümkündür. Zaman zaman hastaların bir gece hastanede kalması gerekebilmektedir.
 • Ameliyattan sonra 3-4 saat boyunca hilloterapi maskesi kullanılır. Bu maske, yüzün şişmesine, morluk oluşmasına ve ağrılara engel olur. Eskiden yapılan buz uygulamalarına göre çok daha etkilidir. Soğutma uygulaması 15-20 derece arasındaki sıcaklıklarda yapılır.
 • Birinci gün yüze soğuk uygulaması yapılır ve çeşitli ağrı kesicilerle hasta rahat ettirilir.

 • Ameliyat sonrasında bir hafta boyunca istirahat ederken başın yüksekte olması gerekir. İki yastık birden kullanmak faydalı olacaktır. Bu sayede şişlikler daha hızlı inecektir.

 • Ameliyattan 4 gün sonra, delikli silikon splint takılmışsa bunlar çıkarılır. Burnun üstünde duran plastik atel ıslatılmadan banyo yapılabilir.

 • Revizyon burun estetiği sonrası şişlikler ve morluklar, hastadan hastaya değişiklik gösterse de, genellikle 3 gün içerisinde azalır ve yok olur.

 • Ameliyattan maksimum 7 gün sonra plastik atel ve bantlar çıkarılır. Ameliyattan 9 gün sonra iş hayatınıza geri dönebilirsiniz. Burnunuza yapacağınız masajlar doktorunuz tarafından size öğretilecektir.

 • Gözlük kullanımına ameliyattan 1 ay sonra başlayabilirsiniz. Eğer ciddi bir görme probleminiz varsa, operasyondan 3 gün sonra lens takmaya başlayabilirsiniz. Ameliyattan 2 hafta sonra az efor sarf edeceğiniz spor aktivitelerine başlayabilirsiniz. Tabii, burnunuzu korumanız çok önemlidir. Ameliyattan 2 ay sonra yüzmeye başlayabilirsiniz.

 • Burnunuz için tam olarak planlanan görüntü, ameliyattan 6 ay ile 1 yıl arasında bir süre sonra kendisini net olarak gösterecektir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Revizyon burun ameliyatı ne kadar sürer?

Ufak düzeltmeler yarım saatte yapılırken, önemli revizyonlar yaklaşık olarak 3 – 4 saat sürer.

İkinci burun ameliyatı zor mu?

Burun estetiği, diğer estetik cerrahi operasyonları arasında en karmaşık ve en zorlayıcı ameliyatlardan biridir. Ancak diğer estetik operasyonlarına nazaran burun estetiğinde revizyon oranı çok daha fazladır.

Revizyon ne zaman yapılır?

Revizyon ameliyatına karar vermek için en az 6 ay beklemek gerekir ancak en ideali 1 yıl beklemektir. Bazı istisnai durumlarda ise, özellikle ameliyattan hemen sonra fark edilen kusurlar, erken dönemde aynı cerrah tarafından düzeltilir.

 

Paylaş:

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Dış Gebelik Tanısı İçin Ultrason İşlemi

Dış Gebelik Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Dış gebelik yada diğer adıyla ektopik gebelik, döllenmiş yumurtanın rahim içine yerleşmesi gerekirken genellikle fallop tüplerinde( yumurtalıkları ve rahmi birbirine bağlayan bir yapı), nadiren de

Lazerle Saç Tedavisi: Saç Lazeri

Lazerle Saç Tedavisi: Saç Lazeri

Saç lazeri genellikle saç dökülmesi tedavisinde kullanılan bir yöntemdir. Lazer ışığı kullanılarak saç dökülmesini azaltmaya veya saç büyümesini sağlamak amacıyla kullanılan bir tedavi yöntemidir. Lazerle

Lazerle Vajina Daraltma

Lazerle Vajina Daraltma Kalıcı Mı?

Lazerle Vajina daraltma işlemi diğer adıyla vajina yenileme işlemi olarak da bilinmektedir. Bu işlem Vajinanın çeşitli nedenlerden dolayı genişlemesi sonucunda uygulanan bir işlemdir. Vajinanın eski

Kemik Yoğunluğu

Kemik Yoğunluğu Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Kemik yapısının içerdiği fosfor, kalsiyum gibi minerallerin yoğunluğunun ölçülmesine kemik yoğunluğu ölçümü denir. Bu ölçüme kemik tarama veya kemik dansitometri denilmektedir. Tanı sonrasında uygulanan tedavinin

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣