Safra Kesesi Taşı Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Safra Kesesi Taşı

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Avicenna Hastanesi Genel Cerrahi bölümü uzman hekimleri, safra kesesi taşı hakkında merak edilenleri açıkladılar.

[trgebanner]

Safra Kesesi Taşı Nedir?

Safra kesesi taşı, kadınlarda erkeklere göre çok daha fazla görülmektedir. Genellikle yoğun ağrılara neden olan bir hastalıktır. Normal bir insanın karaciğerinden günlük 1 litreye yakın safra salgılanır. Bu safra, bağırsaklardan yağların ve bazı vitaminlerin emilimini yaparak daha birçok fonksiyonu sağlıyor. Daha sonra karaciğerden, oniki parmak bağırsağına doğru giderken, yolculuğu esnasında safra kesesine uğruyor ve burada suyu azalarak yoğunluğu arttırılıyor. Özellikle çok yağlı gıdalar tüketildiği zaman, safra kesesi kasılır ve içindeki sertleşmiş safrayı oniki parmak bağırsağına gönderir. Normal şartlarda kendi içinde bulunan maddeler sayesinde akışkanlık devam eder. Fakat içindeki maddelerde yaşanan bir takım değişimler sonucunda, akışkanlık azalabilir ve tortu oluşabilir. İşte bu tortulardan, damar yoluyla beslenmek zorunda kalmalardan veya uzun süre aç kalma durumlarda, safra çamuru ismi verilen maddeler safra taşı oluşumuna sebep olabilirler.

Safra Kesesi Taşı Belirtileri

Peki, safra kesesi şikayetleri nelerdir ve safra kesesi ağrısı nasıl anlaşılır? Safra taşı oluşumu başladıktan sonra taşların sayısı ve büyüklüğü artarken genelde herhangi bir yakınmaya yol açmazlar. Büyük çoğunluğu sessiz olarak seyreden taşlar, acil haller dışında bazı tetkikler gerçekleştirilirken veya kimi ameliyatlarda tesadüfen fark ediliyor. Fakat safra kesesi içerisinde yer alan ve yer çekimine yenik düşerek harekete geçen taşlar, safra kesesinin çıkış yolunu tıkayarak, normal boşalmayı engelleyerek, belirtilerin ortaya çıkmaya başlamasına neden oluyor.

Safra taşı hastalığının seyri esnasında taşın ana safra kanalı denilen yere düşmesi durumunda çok daha sorunlu bir sürece giriliyor. Tıkanma sarılığı olarak isimlendirilen bu süreçte hastada karın ağrısı, sarılık, idrar rengi kırmızı ya da kahverengi olması, bulantı, kusma ve kimi zaman de ateş görülebiliyor. Eğer bu tabloya enfeksiyon da eklenirse hayatı tehdit edecek çok ciddi sorunlara neden oluyor. Bu hastalığa Kolanjit adı veriyor. Kolanjit hastalığından ayrı olarak, safra kanalına giren bir safra taşı, akut pankreatite yani pankreas iltihabı hastalığına sebebiyet verebilir. Tehlikeli bir hastalıktır ve hemen tedavi edilmesi gerekmektedir.

Tedavisi Yöntemleri

Hastalığın ve komplikasyonlarının tedavilerinde çeşitli yöntemler kullanılıyor. En sık kullanılan yöntem laparoskopik ameliyatlardır. Safra kesesinin ameliyatlarının % 5’den daha azı açık ameliyat ile gerçekleşmektedir. Açık ameliyat yapılmasının en önemli nedeni karın içerisinde önceden geçirilmiş ataklar veya ameliyatlara bağlı yapışıklıklardır. ERCP ve PTK gereken durumlarda kullanılan diğer tedavi yöntemleridir. Taşların yol açtığı şikayetlerin bir kısmında kısa süreli bir tedaviyi müteakip iyileşme sağlanabiliyor. Ancak kimi zaman klinik seyir giderek ağırlaşarak acil ameliyat gerektirebiliyor. Özellikle diyabet ve benzeri problemleri bulunan hastalarda ataklar ağır seyrettiği için hemen bir cerrahi girişim kaçınılmaz hala gelebiliyor. Ayrıca atakların devamlı tekrarladığı hallerde ameliyata karar verilebiliyor. Çünkü her tekrarda, safra kesesi ve çevresindeki dokular, çeşitli seviyelerde kalıcı hasarlara uğruyor.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Safra kesesinde taş olduğu nasıl anlaşılır?

Üst karın bölgesinde ağrı, sırtta ve sağ omuzda ağrı, mide bulantısı, kusma, ateş, titreme, sarılık, karın şişkinliği, yağlı gıdalar yedikten sonra hazımsızlık, geğirme ve gaz gibi belirtilerden anlaşılır.

Safra kesesi taşını ne eritir?

Yoğurt ve zerdeçal karışımı safra kesesi taşına oldukça iyi gelmektedir.

Safra kesesi taş ağrısı nerelere vurur?

Karnın sağ üst ve üst orta bölümünde yoğun şekilde hissedilen ağrı, sağ kürek kemiğine, iki kürek kemiğinin ortasında ve sırta doğru yayılım gösterir.

Safra kesesi sürekli ağrır mı?

En sık neden olduğu şikayet karın ağrısıdır. Ağrı gelip gidici şekilde olabilir ancak iltihaplı durumlarda sürekli ve şiddetlidir.

Safra kesesine iyi gelen yiyecekler nelerdir?

Zeytinyağı, maydanoz, zerdeçal ve yoğurt iyi gelmektedir.

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El, Ayak ve Ağız Hastalığı, özellikle çocuklarda yaygın olarak görülen, bulaşıcı bir viral enfeksiyondur. Bu hastalık, enterovirüs ailesine ait virüsler tarafından, coxsackievirus A16 ve enterovirus

Brakiterapi

Brakiterapi Nedir?

Brakiterapi, kanser tedavisinde kullanılan bir radyoterapi türüdür. Bu tedavi yöntemi, radyasyon kaynaklarının doğrudan tümörün içine veya yakınına yerleştirilmesidir. Bu tedavi yönteminin asıl amacı, yüksek dozda

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer destekli kanal tedavisi, geleneksel kök kanal tedavisinin, lazer teknolojisinin kullanıldığı bir dental prosedürdür. Bu tedavi, dişin kök kanallarındaki enfekte veya hasarlı dokuların temizlenmesi, şekillendirilmesini

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣