Tanısal Sistoskopi Nedir?

Tanısal Sistoskopi Nedir?

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Avicenna Hastanesi Üroloji Bölümü Uzman Doktorları, tanısal sistoskopi nedir sorusunun yanıtlarını verdi.

Sistoskopi Nedir?

Üroloji muayenesi esnasında bir idrar yolu problemi çıkması durumunda, idrar yollarını doğrudan görebilmek ve tedavi edebilmek için en iyi yöntem sistoskopidir. Bu uygulama, elastik bir fiber optik borunun idrar yolları kanalından girerek, mesanenin ve alt idrar yolunun kamera aracılığıyla görüntülenmesi olarak tanımlanabilir. İdrar kesesinin içerisine verilen steril serum ile idrar kesesi genişler tam olarak görüntülenebilir. Sistoskop denilen sistoskopi aleti ucundaki kuvvetli ışık ile ortam aydınlanır.

 

Rezum Tedavisi Hakkında Bilgi ve Fiyat Al

 

Ağrılı Mıdır?

Bir insanın alt idrar yoluna bir alet ile girileceğini düşünmesi korkutucu olabilse de, bu uygulamanın amacı ve hastaya sağlayacağı faydayı unutmamak gerekir. İşlemin amacını ve sağlayacağı yararları unutmadan sakin kalmak çok önemlidir. Genel olarak hastalarda uyanık şekilde ve az bir rahatsızlık hissiyatıyla yapılır. Alt idrar yoluna uyuşturan ve kayganlaştıran bir jel ilaç sürülür. İlaç sürüldükten 10 dakika sonra işleme başlanır. Tanısal sistoskopi ile çok sayıda radyolojik inceleme yapılabilir. Erkeklerde alt idrar yolu kadınlara göre daha uzundur ve buna bağlı olarak zaman zaman erkeklere anestezi yapılabilmektedir. Burada anestezi yapılıp yapılmayacağına ve hangi anestezinin yapılacağına doktorlar karar vermektedirler.

Hangi Hastalıklara Tanı Koyulur?

  • İdrar kaçırma hastalıkları
  • İç idrar yolları ve idrar birleşim bölgesi problemleri
  • İdrar kesesi taşı, tümörü, iltihabı ve problemleri
  • Prostat büyümesi ve tıkanıklık yaratan tümörleri
  • Alt idrar yolu darlığı, iltihapları, tümörleri, taşları ve doğuştan gelen problemleri

Sistoskopi Nasıl Yapılır?

İşlem için bir masaya sırt üstü olacak şekilde uzanılır. Bacaklar yanlara açılır ve uygulama yapılacak olan yere antiseptik bir sıvı sürülür ve bölge temizlenir. Plastik şırınga ile idrar kanalı girişine jel şeklinde ilaç verilir. Bu ilaç bölgeyi uyuşturur ve rahatlatır. Daha sonra uyuşan ve hissizleşen idrar yolundan bir kalem büyüklüğünde olan sistoskopi aleti sokulur ve idrar kesesine kadar iletilir. Daha sonra idrar kesesi bir sıvı ile doldurulur. Genişleyen kese sayesinde doktor çok daha rahat bir inceleme gerçekleştirir. İdrar kesesine doldurulan sıvı yüzünden acil idrar yapma ihtiyacı doğabilir. Sistoskopun ucunda bir ışık bulunur. Bu ışık ve uzaktan kumanda ile yönlendirilebilen kamera ile idrar kesesinin içerisi her açıdan 10 dakika boyunca incelenir. İşlem sonrası hastaya antibiyotik verilir ve evine gönderilir.

Sistoskopi Sonrası İyileşme

Bütün cerrahi operasyonlar gibi sistoskopinin de belli oranlarda riskleri vardır. Fakat bu riskler oldukça düşük seviyelerdedir. Sistoskopi sonrası kanama ya da enfeksiyon gibi sistoskopi yan etkileri mevcuttur. Bir tanısal test yöntemi olmasından dolayı zor bir işlem değildir. Genel olarak sorunsuz bir girişim yöntemidir. Sistoskopiden sonra genellikle 1 gün içerisinde gündelik yaşama geri dönülür. Sistoskopi sonrası nelere dikkat edilmeli diye sorulacak olur ise, 1 hafta boyunca ağır yük kaldırmamak tavsiye edilebilir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Sistoskopi tanısal nedir?

Ürolojide en çok kullanılan ve pek çok ürolojik hastalığın tanısının konulmasına yardımcı olabilen tanı yöntemidir.

Sistoskopi acı verir mi?

İşlemden önce üretra içine uyuşturucu bir madde sıkıldığı için genellikle acı ya da ağrı hissedilmez.

Sistoskopi sonrası hastanede yatılır mı?

Çoğunlukla hastanede uzun süreli bir yatış gerektirmez.

 

Avicenna Hastanesi Üroloji Doktorları

Paylaş:

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Kron Köprü Tedavisi

Kron Köprü Tedavisi

Kron köprü tedavisi, kron köprü protezi olarak da bilinmektedir. Kron, tek diş kaplamaları için kullanılan bir terimdir. Çeşitli nedenlerden dolayı

Diş Eti Estetiği

Diş Eti Estetiği (Pembe Estetik)

Diş eti estetiği diğer adıyla pembe estetik, diş etlerinin görünümünü, şeklini ve boyutunu iyileştirmeyi amaçlayan cerrahi ve ya cerrahi olmayan

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣