Geniz Eti Ameliyatı Riskleri Nelerdir?

geniz eti ameliyatı riskleri hakkında bilgi veren doktor ve kadın hasta

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Geniz eti ameliyatı riskleri, bu ameliyatı olmayı düşünenlerin merak ettiği konulardan biri oluyor. Geniz eti ameliyatının riskleri, faydaları ve sürecin nasıl devam ettiği hakkında bilinmesi gerekenlere içeriğimizden ulaşabilirsiniz.

Geniz Eti Nedir?

Geniz eti, burnun arka tarafından bulunan ve bağışıklık sistemini korumaya yönelik görevi bulunan bezdir. Bağışıklık sistemini bakteri ve virüslerden koruma görevi bulunan geniz eti özellikle çocukluk döneminde oldukça faydalıdır. Gelişim çağının gelmesiyle birlikte küçülmeye ve körelmeye başlayan geniz eti, normal şartlarda kendiliğinden görülmektedir.

Çocuklarda 7 yaş ve sonrasında küçülmeye başlayarak ergenlik dönemi öncesinde kaybolmaya başlar. Ancak geniz etinin şişmesi, enfeksiyon kapması veya solunumu engellemesi durumunda geniz eti ameliyatı gerekebilir. Bezlerin farklı sorunlara yol açmasını engellemek adına ameliyat yöntemi tercih edildiğinde ‘’geniz eti ameliyatı riskli mi ?’’ sorusu beliriyor.

Geniz Eti Ameliyatı

Geniz eti büyümesi durumunun kesin tedavisi için cerrahi yöntem kullanılabilir. Geniz eti cerrahisi, ilaçlı tedaviler yetersiz kaldığı durumlarda veya kesin çözüm olması adına tercih edilebilir. Bezede büyüme belirtileri görülmesi durumunda KBB uzmanı ile görüşülerek ameliyat için uygunluk kontrol edilmelidir.

Ameliyata uygun olunması durumunda hastaya genel anestezi verilerek uygulama yapabilir. Ağız açık duruma getirilen dilin arka kısmında bulunan geniz etleri çıkartılır. Küçük dilin arka kısmındaki kanama durdurularak kesi bölgesine müdahale edilir. Kanama engellendikten sonra işlem tamamlanır ve hastanın uyanması beklenir. Anestezi işlemi dahil tüm operasyon süresi 20 ila 30 dakika arasında tamamlanacaktır.

Kısa süren bu operasyon aynı gün eve gitmenize olanak sağlamaktadır. Özellikle çocuklarda geniz eti büyümesi sıklıkla karşılaşılan bir durum olmakla beraber, ameliyat olması endişe verecek bir durum değildir. Ameliyat sonrası kontroller yapılarak, geniz eti probleminin oluşturduğu diğer komplikasyonlar kontrol edilir ve ara ara muayene istenebilir. Geniz Eti Ameliyatı: Nedir ? Nasıl Yapılır ? isimli makalemizden, cerrahi işleminin detaylarını daha ayrıntılı şekilde inceleyebilirsiniz.

Geniz Eti Ameliyatı Riskleri Nelerdir?

Geniz eti ameliyatı riskleri, her operasyonda göz önüne alınması gereken risklerden farklı değildir. Genellikle ameliyat sonrası komplikasyonlar gözükmezken, işlem öncesinde aşağıdaki durumlara karşı dikkatli olunmalıdır. Dikkat edilmesi gerekenler;

  • Kulak enfeksiyonlarının devam etmesi
  • Aşırı kanama
  • Seste kalıcı değişiklikler
  • Enfeksiyon oluşması
  • Anestezi kaynaklı riskler
  • Alerjik reaksiyonlar
  • Solunum sorunlarının devam etmesi

durumları geniz eti ameliyatı riskleri arasında bulunmaktadır. Ancak bahsedilen komplikasyonlar nadir görülmekle beraber, kontrol altına alınabilecek durumlardır. Bu nedenle geniz eti ameliyatı riskleri dikkate alınmalı ancak uzun vadedeki yararları ön planda tutulmalıdır.

Geniz Eti Ameliyatı Faydaları

Geniz eti ameliyatı, sağlık sorunları yaşayan birçok kişinin uzun vadede aynı sorunları görmemesini sağlamaktadır. Geniz eti semptomlarının ortadan kaybolmasıyla birlikte daha az enfeksiyon görülmesi ve nefes almada kolaylık sağlanması bu ameliyatı olan kişilerde memnuniyeti sağlamaktadır. Geniz eti kaynaklı sorunların ortadan kalkmasıyla birlikte daha sağlıklı solunum mümkün olabilmektedir.

Sonuç

Adenoidektomi ameliyatı, çocuklarda geniz eti büyümesi için sıklıkla kullanılan tedavi yöntemlerinden biridir. Hızlı ve kesin çözüm imkanı sunması nedeniyle burun spreyleri veya ilaçlı tedaviler yerine tercih edilebilir. Geniz etinde meydana gelen büyümeler kişilerde birçok sağlık sorunu oluştururken, ameliyat riskleri bu işlemi yaptırmadan önce soru işaretlerine neden olabilir.

Her operasyonda olan risklerden hissedebileceğimiz geniz eti operasyonu riskleri, KBB doktorları kontrolünde yapılarak en az seviyeye indirilmektedir. Anesteziden oluşabilen bazı geçici sorunlar dışında tedirgin olunması gereken durumlar oldukça nadir görülmektedir. Dilerseniz, aşağıda yer alan Avicenna Hastanesi Kulak Burun Boğaz doktorlarına randevu alarak, geniz eti ameliyatı hakkında birebir görüşme sağlayabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Geniz eti ameliyatı kaç dakika sürmektedir?

Geniz eti ameliyatı süresi, anestezi alımıyla beraber 20 dakika kadar sürebilir.

Yetişkinlerde geniz eti ameliyatı yapılıyor mu?

Geniz etinde büyüme görülen kişilerde yaş aralığı fark etmeksizin işlem yapılabilir. Kişinin anestezi almaya uygunluğu kontrol edilerek ameliyat veya farklı tedavi yöntemleri tercih edilebilir.

Yetişkinlerde geniz eti tekrar çıkar mı?

Yetişkinlerde geniz eti ameliyatı sonrası tekrar oluşma oranı %2’den az olarak belirlenmiştir. Çocukluk dönemlerinde yapılan ameliyatlarda nüks etme riski daha yüksektir.

 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Yağ Bezesi

Yağ Bezesi Nedir? Yağ Bezesi Nasıl Geçer?

Yağ bezesi, tıbbi adıyla lipom, cilt altında yavaş büyüyen iyi huylu bir tümördür. Genellikle yağ dokusundan oluşarak yumuşak, esnek bir dokuya sahiptir. Çeşitli nedenlerden dolayı

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣