Tiroid Kanseri Belirtileri ve Tipleri

Tiroid kanseri

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Tiroid Kanseri

Bir diğer ismi ile kötü huylu tiroid karsinomu, insanlarda en sık karşılaşılan ve sinsi ilerleyişli kanserlerdendir. Tiroid kanserinin belirtileri genellikle belirsizdir. Ayrıca oldukça endokrin bezinin saldırgan kanser tiplerine kadar uzanan tümörleri de kapsar. En sessiz ve sakin tipleri bile kayıplara sebep olabilir.

Tiroid bezinin hastalıkları hakkında daha fazla bilgi için buradaki yazımızı okuyabilirisniz.

Tiroit Nodülü Nedir?

Tiroid nodülleri radyologların oldukça sık karşılaştıkları sorunlar arasında yer alır. Tiroid bezinin dokusu içinde oluşan anormal yapılar, genel olarak tiroid nodülü olarak isimlendirilir.Bir kısmı zararsızken bir kısmı kanserli hücrelerden oluşabilmektedir. Bunun ayırıcı tanısı için ise elle muayene, kan testleri (serbest T3, serbest T4, TSH, Anti-Tg, Anti-TPO), ultrason ile görüntüleme, ince iğne aspirasyon biyopsisi gibi yöntemler kullanılmaktadır. Tiroid kanseri, belirti vermeyebilir. Bu nedenle de tanısı genellikle tesadüfen konur.

Tiroid Kanserinin Tipleri

Tiroid kanseri belirtileri, kanserin tipine göre değişiklik göstermektedir.

Papiller Tiroid Kanseri

En sık görülen tiroid kanseri tipidir. Papiller tiroid kanseri lenfatik olarak yayılmaya eğilimlidir ve ayrıca 15 farklı alt tipi mevcuttur. Tanısı ince iğne aspirasyon biyopsisi ile konmaktadır. Bazı hastalarda papiller kanser, kötü diferansiye tip veya anaplastik kansere dönüşebilmektedir. Hastanın 45 yaş ve üzerinde olması hastalığın gidişatını etkileyeceğinden bir an önce hekim kontrolüne alınmalıdır.

Foliküler Tiroid Karsinomu

Foliküler tiroid karsinomu, daha çok iyot alımının yetersiz olduğu bölgelerde görülür. Genel olarak guatır zemininde, katı ve hızla büyüyen bir nodül ile kendini
belli eder. Foliküler kanser tanısı ince iğne aspirasyon biyopsisi ile konulamaz. Tümör çapının artmasıyla hasta kaybı ve hastalıığın tekrarlanma oranı artar.

Medullar Tiroid Kanseri

Nöroendokrin bir tümördür. yaklaşık olarak %25’i genetik geçişlidir. Medullar tiroid kanseri, genellikle boyunda ele gelenbilen bir kitle ve servikal lenfadenopatiyle kendini gösterir. Tümörün yaptığı hormonal değişiklikler nedeniyle diare, deride kırmızılık ile seyreden sıcaklık, Cushing Sendromu gibi sistemik tiroid kanseri belirtileri gelişir.

Anaplastik Tiroid Kanseri

En agresif tiroid kanseri tipidir. Genellikle 60 yaşından sonra ortaya çıkar. Boyunda hızlı büyüyen sert bir kitle mevcuttur. Akciğere yayılım gösterme ihtimali oldukça yüksektir.

Tiroid Lenfoması

Sıklıkla ileri yaşlarda görülmesine rağmen nadir görülen bir tiroid kanser türüdür. Kadınlarda erkeklere oranla daha fazla rastlanır. Tanısı, ince iğne aspirasyon biyopsisi ile konur. Doğru evreleme oldukça önemlidir ve bu sebepten dolayı da vücut taraması ile kemik iliği biopsisi de yapılmalıdır.

Tiroit Kanseri Risk Faktörleri

Tiroid karsinoma semptomları kimlerde görülür?

Tiroid kanseri için temelde iki risk faktörü bulunur:

  • İyonize radyasyon
  • Aile öyküsü

Bunlardan bağımsız olarak, tiroid kanseri görülme sıklığı obezite ve diyabet görülme olasılığı ile benzer bir eğri göstermektedir.

Tiroid kanserinin görülme nedenleriyle ilgili daha fazla detay öğrenmek için ilgili yazımızı okuyabilirsiniz.

Tiroid Kanseri Tanısı Nasıl Konur?

Papiller karsinom en sık görülen tiroid kanseri tipi olup tiroid epiteli kaynaklı malign tümörlerin %80-85’ini oluşturmaktadır. Tiroit nodülü olan hastalarda öykü, fizik muayene, tiroit fonksiyon testleri, ultrasonografi ve ince iğne aspirasyon biyopsisi çoğunluklayeterlidir.

Tiroid kanseri belirtileri ve evrelemesi ile ilgili bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Tiroid kanserinin belirtileri nelerdir?

Genellikle belirti vermez. Guatr için takip edilen hastalarda yapılan tetkiklerle ortaya çıkar.

Tiroid kanseri için kimler risk altındadır?

Radyasyona maruz kalanlar, ailede tiroid kanseri öyküsü olanlar, erkeklerden daha ziyade kadınlar ve 30-50 yaş aralığındakiler risk altındadır.

Tiorid kanserinin erken evre belirtileri nelerdir?

Boyunda şişlik,boynun ön tarafında bazen de kulaklara doğru yayılan ağrı,yutkunma güçlüğü,ses kısıklığı, öksürük ve nefes darlığı.

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣