Uygulamalı Fizik Tedavinin Faydaları

uygulamalı fizik tedavinin faydaları

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Uygulamalı fizik tedavinin faydaları yazımızdan, hastalıkların tedavisinde fiziksel tıp ve rehabilitasyon uygulamalarının yararlarını inceleyebilirsiniz. Dilerseniz, vakit kaybetmeden içeriğimize göz atalım.

Uygulamalı Fizik Tedavinin Faydaları Nelerdir?

Fizik tedavi merkezlerinde yapılan uygulamalar, hızlı iyileşmeyi ve sağlıklı bir tedaviye imkan sunar. Fizik tedavi ile birlikte iyileşmeye yardımcı olacak birçok uygulama bulunmaktadır. Etkili bir fizik tedavi uygulaması sayesinde hastalar kısa sürede daha hızlı iyileşme görebiliyorlar. Uygulamaları fizik tedavi, iyileşmeyi destekleyen uygulamalardan biri olup birçok faydaya sahip olmaktadır. İçeriğimizde bahsedilen faydaları birlikte inceleyebiliriz.

 

Avicenna Fizik Tedavi Merkezi Hakkında Bilgi ve Fiyat Al

 

Ağrı Düzeyini Azaltır

Uygulamaları fizik tedavi ;yumuşak doku mobilizasyonu, elektrik stimülasyonu, ultrason ve eklem mobilizasyon tedavilerini uygulayarak ağrı düzeyini azaltmaya yardımcı olur. Fizik tedavi merkezinde sunulan terapiler de ağrının geri gelmesini önleme özelliğine sahiptir.

Ameliyata Gerek Kalmadan Tedavi Sağlayabilir!

Bazı durumlarda cerrahi operasyon kaçınılmazdır ancak günlük fizik tedavi cerrahi müdahaleyi önleme potansiyeline sahip olabiliyor. Yaralanmaların iyileşmesine yardımcı olabildiği gibi ağrıyı ortadan kaldırabilir. Genellikle ameliyat ihtiyacını ortadan kaldırmak için fiziksel tıp ve rehabilitasyondan faydalanabilir. Hastaların ameliyata ihtiyacı olduğunda bile, kısa süreli fizyoterapi ile güçlerini arttırabilirler. Fiziksel tıp tedavisi, hastaları daha iyi bir şekle sokarak ameliyat sonrası iyileşmeyi kolaylaştırmaktadır.

Hareketliliği Daha İyi Hale Getirir!

Hareket etme durumunda meydana gelen sorunlarda ayakta durma veya yürüme güçlüğü çeken hastalar için fizik tedavi faydalı ve rehabilitasyon fayda sağlayabilir. Güçlendirme ve germe egzersizleri ile hareketliliğin geri kazanılması sağlanabiliyor. Yardımcı cihazlara ihtiyaç duyan hastalar için, fizyoterapistler bu hastaların ayağa kalkmasında yardımcı aletler kullanabilir. Bunlar arasında; koltuk değnekleri, bastonlar, yürüteçler veya hareketliliği ve güvenliği artırabilecek diğer cihazlar bulunmaktadır. Uygun şekilde ayakta durma ve oturmaya yardımcı olabilecek cihazlar sayesinde etkili iyileşme sağlanabilir.

Dengeyi İyileştirir!

Bazı hastalarda denge problemi bulunması nedeniyle düşme riski yüksektir. Hastalar bir fizik tedavi merkezini ziyaret ettiğinde, terapistler onları düşme riski açısından tarayacaktır. Düşme riski yüksek olan hastalara, güvenli bir ortamda dengeyi geliştirmeye yardımcı olan egzersizler verilecektir. Koordinasyonu geliştiren egzersizler ve yardımcı cihazların kullanımı da yürümeyi daha güvenli hale getirmek için kullanılabilir.

Yaşa Bağlı Sorunları Yönetir!

Hastalar yaşlandıkça genellikle osteoporoz veya artrit gelişimine yatkın hale gelir. Eklemlerde meydana gelen kireçlenme ve aşınmaların artmasıyla birlikte ağrılar da beraberinde gelmektedir.  Fiziksel terapistler, hastaların bu koşulları konservatif bir yaklaşımla yönetmelerine yardımcı olabilirler. Eklem protezi cerrahisi gerektiren hastalarda, cerrahi operasyon sonrası fiziksel terapi gerekmektedir. Cerrahi işlemler veya ağrılar sonrası günlük hayata adapte olabilmek adına fiziksel terapiden faydalanabilir ve daha rahat hareket etme ipuçları öğrenilebilir.

Artan Kapasite ve Sağlık!

Günlük fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamaları, sağlık koşullarının iyileşmesini sağlar. Halihazırda kalp hastalığı olan kişiler fiziksel terapi, kardiyak rehabilitasyona yardımcı olabilir ve daha ileri sorunları önlemeye yardımcı olabilir.

Fizik tedavi, yaralanma ve cerrahi iyileşmeye yardımcı olma yeteneğine sahip olduğu gibi çok daha fazlasını da sunulabilmektedir. Ağrı kontrolünden denge sorunu nedeniyle düşmeyi önlemeye kadar birçok farklı problemle baş etmenizde yanınızdadır. Fizik tedavi merkezinde tedavi olmak, yaşam kalitesini artırmaktadır. Evde fizik tedavi veya yatarak fizik tedavi uygulamaları sayesinde yüksek oranda fayda görebilir ve günlük en az 2 saatlik fizik tedavi alabilirsiniz.

 

Sonuç

Fiziksel tıp ve rehabilitasyon uygulamaları sayesinde, bölgesel sorunlarda cerrahi işleme gerek kalmadan iyileşme sağlanabilir. Kireçlenme, protez sonrası uyum, eklem ağrıları ve hareket kısıtlığı gibi durumların iyileşmesinde fiziksel tıp egzersizlerinden yardım alınabilir. Hareketliliğin sağlanarak, hasarlı bölgeye daha fazla kan gitmesi amaçlanır ve hızla iyileşme desteklenir. Hastalıkların cerrahi müdahaleye gerek kalmadan tedavisinin sağlanması fiziksel tıp ve tedavi uygulamasının sık tercih edilme nedenlerinden biridir. Bu nedenle uygulamalar öncesinde veya ameliyat sonrasındaki uyumda fiziksel tıp ve rehabilitasyondan sıklıkla faydalanılmaktadır. Uygulamalı fizik tedavinin faydaları yazımızda merak edilenler sizler için derledik. Dilerseniz Avicenna International Hospital Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon uzmanlarımıza randevu alarak, muayene olabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Fiziksel tıp ve rehabilitasyon kaç seans sürer?

Uygulamanın kaç seanstan oluşacağı, hastalığın evresine göre değişiklik göstermektedir Bu nedenle öncelikle fizik tedavi uzmanı ile görüşmeniz gerekmektedir. Uzman doktorunuz, gerekli olan fizyoterapi sayısına göre bir egzersiz planı oluşturacaktır.

Evde fizik tedavi uygulamaları kaç dakika sürer?

Evde fizyoterapi uygulamaları en az 30 dakika olmak üzere 1 saate kadar sürebilir. Seanslar arasında dinlenmeler ile birlikte bahsedilen sürede uzama görülebilir. Ancak ortalama olarak günlük 1 saat fizik tedavi almanız muhtemeldir.

Evde fizik tedavi sgk karşılıyor mu?

Maalesef, hayır. Sgk kurumu, doğuştan engeliniz bulunsa dahi evde fizik tedavi ve rehabilitasyon ücretini karşılamıyor. Bu nedenle sgk anlaşmalı evde fizik tedavi hizmeti bulunmamaktadır.

 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣